Capsuni

danero2004

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Iepurasule,fragutele nu o sa-ti ajunga nici sa le simti gustul.Sunt prea mici pentru oameni mari :rofl: De ce nu ai facut experimentul cu capsuni gigant!!?
sa stii ca voi pune capuni remontante de la Doina si sper sa fie ok , cica face cat oul capsunile :wink:
 

victoria

Active Member
Si eu am cateva floricele la capsunii remontanti.Ieri am terminat de curatat si ingrasat si ultimele straturi
 

thea

Member
Eu am niste minuni de fragute luate acum 3 ani de la o florarie in ghivece.
Din 2 ghivecele acum am 4 jardiniere mari pline si trebuie sa le raresc din nou.
La fragute trebuie sa le puneti in jardiniere si sa le lasati spatiu mult in lungul lor ca sa se extinda.Acum sunt pline de flori si fructele sunt f. parfumate.Fac toata vara fructe dar au nevoie de apa constant.
Am mai incercat in paralel cu fragute din seminte care se recomandau ca fructifica in continuu dar parca nu sunt asa aromate ca primele.
 

victoria

Active Member
thea a spus:
Eu am niste minuni de fragute luate acum 3 ani de la o florarie in ghivece.
Din 2 ghivecele acum am 4 jardiniere mari pline si trebuie sa le raresc din nou.
La fragute trebuie sa le puneti in jardiniere si sa le lasati spatiu mult in lungul lor ca sa se extinda.Acum sunt pline de flori si fructele sunt f. parfumate.Fac toata vara fructe dar au nevoie de apa constant.
Am mai incercat in paralel cu fragute din seminte care se recomandau ca fructifica in continuu dar parca nu sunt asa aromate ca primele.
poate o sa ai si de dat cateva la toamna.Eu as vrea :oops:
 

poxicuta

Active Member
thea a spus:
Eu am niste minuni de fragute luate acum 3 ani de la o florarie in ghivece.
Din 2 ghivecele acum am 4 jardiniere mari pline si trebuie sa le raresc din nou.
La fragute trebuie sa le puneti in jardiniere si sa le lasati spatiu mult in lungul lor ca sa se extinda.Acum sunt pline de flori si fructele sunt f. parfumate.Fac toata vara fructe dar au nevoie de apa constant.
Am mai incercat in paralel cu fragute din seminte care se recomandau ca fructifica in continuu dar parca nu sunt asa aromate ca primele.
as vrea si eu o radacina din ce raresti tu!
 

anknic

Active Member
:)

sunt procupata de tot ce-i verde (cu exceptia pomilor, arbustilor fructiferi si vitei de vie care-s domeniul lui tata)
 

happy

Well-Known Member
victoria a spus:
cum sa se parguiasca :? :(
Pai la mine nici nu au inflorit alea de la tine :(
Cum sa nu infloreasca cele de la mine,inseamna ca nu sunt la soare puse!!! :? :?: La mine sunt pline de flori,am pus albinele ,4 stupi cu fata la ele sa le polenizeze bine.Numai cu costumul de apicultor mai umblu la capsuni :wink:
 

victoria

Active Member
zau ca nu,si chiar au soare toata ziua :(
Am mai aproape de ele niste Mount Everest care sunt inflorite
 

happy

Well-Known Member
Poftiti la masa! :rofl:
Victoria ,cele mai mari capsuni sunt din cele pe care mi-ai trimis stoloni acum 2 ani!Le-am pus ceva mai rare si au facut fructe mai mari! :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
asa Happy ,fa-ne pofta :rofl: ca parca nu mai am rabdare sa se faca capsunii anul asta :roll:
felicitari pt recolta frumoasa :D
 

carmenushka

Active Member
Si eu mancat ieri primele capsunele din gradina! am luat anul trecut de pe forum cativa stoloni de la cineva de pe forum(de la anknic?-nu mai stiu exact) si in toamna s-au inmultit sibacum deja incep sa se coaca primele capsunele, sunt foarte aromate si tufele fructifica continuu
 
Sus