Castravetii

mirela06

Active Member
Ai mei, desi batuti de grindina (unii am fost nevoiti sa-i inlocuim) fac deja castraveciori. Mici ca sunt si ei mici, dar tare dulci :)
 

mirela06

Active Member
Felicitari. Noi mincam cam de 0 saptamina din ”Cornisorul” nostru. Barem nepotelul meu ai devoreaza imediat dupa ce-i culegem. :)
 

estrella

Member
Am gasit intr-un sertar uitate cateva pliculete de castraveciori Cornichon de Paris si Wisconsin.
Ar fi tarziu sa sadesc semintele direct in pamant?

Off topic:
Am mai gasit si seminte de dovlecei gigant (Long White), de sparanghel, pepene galben si rosu.
Sa le pastrez pentru anul viitor? :cry:
 

ghia_don

Active Member
Mai bine lasa-le pentru la anul, semintele de bostanoase isi pastreaza puterea de germinare 4-5 ani si sa stii ca plantele din seminte mai vechi de doi ani vor avea mai multe flori femele, deci mai multe fructe.
 

estrella

Member
Multumesc ghia_don,
Am inteles ideea, inclusiv castravetii si sparanghelul sa inteleg ca raman pentru la anul.
 

mirela06

Active Member
De castraveti...noi am scos unii care erau neproductivi din cauza climei sau cine stie care o fi motivul si am pus av cum 4 zile alte seminte , de la vecina , spune ea ca ar avea fructul mare si sunt productivi. Au germinat si plantutele au 2 cm.Daca au caldura si apa zilnic, cres f. repede.
Na ,acum depinde si de zona sau soi si de cit de multe seminte ai ca sa-ti permiti o incercare sa stai linistita ca ti-ai liistit curiozitatea. Daca nu ai siguranta poti sa astepti pina la anul sau sa pui, spre experimentare citeva seminte sa vezi cum se decurca plantutele.S-ar putea sa ai o surpriza placuta. :)
 

estrella

Member
Nu am multe seminte mirela06, am doar doua pliculete de castraveti, tocmai de aceea chiar azi am sa le pun direct in pamant.
 

mirela06

Active Member
Nu pe toate. Opreste citeva pt. orice eventualitate .Au valabilitate si pt. la anul .Noi fecem mereu asa gindindu-ne ca pot sa se intimple multe(maniri drastice) si astfel nu o sa avem, poate posibilitatea sa recuperam un soi bun.
 

anknic

Active Member
deci am si eu 2 fire de castraveti...din care am mancat pana acum 5 castraveti :)

(asta se intampla cand trimiti barbatii dupe juma de lada de bere la semanat de castraveti...din 2 plicuri au iesit 2 fire...ca evident ca n-au pus semn unde au semanat semintele-de adus aminte pe unde i-au semanat...nu poate fi vorba...si asa mi s-a parut un pic anormal ca au terminat semanatul in 10 min!)
 

estrella

Member
deci, nasol, pe al meu nu-l lasam nici sa puna mana pe plicul de seminte dupa atata bere, nu de alta dar nu stateam sa fac investigatii in gradina unde sunt castravetii...
 

mirela06

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl: Poate ca le-au confundat cu semintele de dovleac si cum la bere merge o rontaiala ....sunt niste comici. Sa va traiasca si data viitoare sa stai sa vezi unde ”ascund” ce seamana :rofl:
 

Elektra

Member
beginner gardener a spus:
Am si eu o nelamurire ,am cumparat seminte de castraveti Cornichon de Paris si cum este prima oara cand pun castraveti m-am uitat in plic sa vad cu arata semintele si am ramas uimita :eek: acum sa nu radeti de mine dar au o culoare ciudata asa trebuie sa arate semintele ,eu stiam ca au alta culoare
http://beginnergardener.sunphoto.ro/Castraveti
E pe bune poza? Daca da, probabil ca sunt tratate cu ceva, n-am cumparat seminte de la ei niciodata, dar zau ca nu prea te indeamna la ingurgitat...eu nu mi-as pune in gradina seminte din astea radioactive :mrgreen:
Poate au facut si ei o analogie, Cornison de Paris, verde de Paris, tot aia
:tavalit:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
da sunt tratate cu ceva ! anul trecut ce am luat eu erau roz :) la fel cum si boabele de fasole :D
 
Sus