Cateva intrebari despre plantare lamai

AndreiN

New Member
De curand mi-am achizitionat un lamai din Grecia , imi place foarte mult ,am citit cateva despre lamai si plantarea acestora , si am pus seminte de lamai la germinat dupa 7 zile deja au incoltit destul de mult cam 1.5 - 2 cm , intrebarea acum este in ce vas sa le plantez mai mare mai mic ? sa folosesc neaparat pamant de citrice sau merge si un amestec de turba ? Dupa ce le plantez pot sa le tin ziua afara in lumina soarelui?
 

Nicola

Member
Andrei, bine ai venit!
Lamaiul din seminte creste repede, insa va trebui altoit pentru a fructifica.
Ghiveci micut la inceput si transplantat apoi pe masura ce creste. Poti utiliza pamant special, insa si un amestec de turba, nisip si compost sau mranita e bun in aceeasi masura. Fertilizare cand plantutele s deja viguroase, iar cat sunt firave fara soare, lumina buna, dar filtrata.
Sper ca te am putut ajuta..
 

AndreiN

New Member
Salutare, Bine v-am gasit ! Am plantat astazi semintele in paharele din acelea negre de rasaduri , am pus pamant de flori cam asa arata samburele germinat http://imgur.com/COxn5aV , sper sa fie ok . Acum e cald ziua ii scot afara dar nu in lumina directa a soarelui si seara ii bag in casa. De altoit ma gandeam sa fac o altoire in "verde" atunci va creste undeva la 50 de cm lamaiul cu altoi din cel pe care l-am adus din Grecia acum sa vad cum e mai bine. Am mai pus la germinat kumquat , portocal si mandarin acolo sa vedem de unde gasesc altoi dar mai pana o sa imi creasca macar sa creasca ei .
 
Sus