ce ingrasamant le place violetelor?

Fleur

Active Member
Ai grija si cu temperatura Mena, ca pe ata trebuie sa aiba cam 23-24 grade iar acum cu vremea rece cand aerisesti scade temperatura mai ales daca aerisesti pe fereastra.
 

mena

Member
Eme, imi fac timp maine si-ti trimit un mp detaliat, ca in weekend nu am avut timp de nimic. Iti multumesc pt ajutor. :wink:
Fleur, sa stii ca ai dreptate cu temperatura. Aveam doar 20 de grade unde tin violetele si din aceasta cauza mi-a decedat puisorul pus pe ww. Pe de alta parte nu avea nici substratul adecvat - nu avea perlit destul asa cum a sugerat Eme ca ar fi trebuit sa aiba. Deci am folosit sistemul gresit si rezultatele au fost proaste.
Bineinteles ca nu ma descurajez si voi mai incerca. :)
 

emeclau

Active Member
asa te vreau!
daca nu poti face mai cald, iti recomand sa le pui pe ata in luna mai, cand vremea se incalzeste si nu mai trebuie sa iti bati capul :wink:
daca ai 20 de grade, sa le uzi mai rar, o data pe sapt. este suficient :p
 

Tulipa

Member
Vad ca acest topic a fost deschis demult, insa eu am citit ca violetelor nu le place ingrasamantul lichid. Eu am un ingrasamant lichid universal si, nestiind treaba asta, l-am aplicat. Nu mi s-a parut sa le afecteze. Voi ce spuneti?
PS Si ce e cu 15-30-15, sau 20-20-20 ? Ce reprezinta cifrele astea? Sunt importante?
 

Roxana

Active Member
si eu folosesc inclusiv pentru violete fertilizant VitaFlora universal si vadca se simt bine.
15-30-15 sau 20-20-20 reprezinta procentajul componentelor continute de ingrasamant.
 

emeclau

Active Member
se poate aplica si ingrasam. lichid, insa vad ca cele special create pt. violete de cele mai multe ori imbraca forma granulata :gandit:
15-30-15 inseamna de ex. ca acest ingrasamant contine 15%N ( adica Azot) , 30% P ( adica Phosphor) si 15% K ( adica Potasiu)
fiecare are un rol bine determinat in dezvoltarea unei plante, de ex. cifra din mijloc ( P) va influenta iinflorirea si dezvoltarea radiculara ( a radacinilor); de aceea, pt. stimularea infloririi eu folosesc 10-52-10
pentru a vedea rolul N si K puteti google-li putin :wink:
 

emeclau

Active Member
sigur, puii se pot desparti oricand, tineti cont doar de marime ( influenteaza capacitatea lor de a se sustine singuri)
si eu sunt in plin proces de separare si transplantare a puilor :wink:
 

Nicolle

Member
Eu ieri am despartit cativa pui de frunza.Nu tin cont de perioada ci doar de marime.Sa aiba minim 4 frunze si sa fie cat de cat maricei.Am despartit pui si mai mici si nu au rezistat. :(
 

Tulipa

Member
Emeclau (Claudia, nu?) m-ai lamurit, acum chiar am inteles. Multumesc mult! De acum o sa fiu mai atenta la procentajul asta.
 

tamara

Member
Am primit un ingrasamant acum cativa ani, de la cineva care lucra la sera. Nu a stiut insa sa-mi spuna cum sa-l folosesc. Din capul meu, am pus cam o lingurita la 2 l de apa. N-am sesizat nimic spectaculos, dimpotriva, parca stagnau.
Acum, din descrierile ingrasamintelor Claudiei, cred ca e vorba de Ferticare.
Ce spuneti, pot sa-l mai folosesc (arata f. bine, il am in subsolul blocului, intr-o cutie)? Am sa-i fac si o poza, pentru identificare.
 

emeclau

Active Member
Tulipa a spus:
Emeclau (Claudia, nu?) m-ai lamurit, acum chiar am inteles. Multumesc mult! De acum o sa fiu mai atenta la procentajul asta.
cu multa placere,Tulipa
da, ai inteles corect,Claudia :)
 

emeclau

Active Member
tamara a spus:
Am primit un ingrasamant acum cativa ani, de la cineva care lucra la sera. Nu a stiut insa sa-mi spuna cum sa-l folosesc. Din capul meu, am pus cam o lingurita la 2 l de apa. N-am sesizat nimic spectaculos, dimpotriva, parca stagnau.
Acum, din descrierile ingrasamintelor Claudiei, cred ca e vorba de Ferticare.
Ce spuneti, pot sa-l mai folosesc (arata f. bine, il am in subsolul blocului, intr-o cutie)? Am sa-i fac si o poza, pentru identificare.
Tamara, poti sa il folosesti linistita, mai ales ca din ce spui tu , conditiile de depozitare au fost dintre cele mai fericite :wink:
la ingrasamintele lichide exista posibilitatea ca, in timp, acesta sa se cristalizeze, caz in care este indicat sa se tina in apa calda, pentru a se dizolva
daca in ingrasamantul solid exista bucuati cristalizate, este bine sa se indeparteze, deoarece exista riscul sa arda planta ( fiind concentrari de saruri si azoti)
 

tamara

Member
Multumesc, Claudia, pentru raspuns.
As vrea sa te mai intreb ceva : ingrasamantul asta Ferticare, este de 4 feluri, cum as putea stii de care este al meu? Sunt culori diferite? Ca am google-lit, dar n-am gasit nimic.
Al meu are culoarea roz, ca cel pe care il ai tu de vanzare.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
In urma cu o saptamana am cumparat acest ingrasamant pentru violetele. (Schultz 8-14-9) http://www.amazon.com/Schultz-African-V ... B00ESBA0KM Vreau sa il administez violetelor adulte. In instructiuni se recomanda 7 picaturi intr-un litru de apa daca se doreste administrarea solutiei la fiecare udare. Acum stau si ma intreb cum procedez daca le ud prin fir? :gandit: In timp apa din recipient se mai evapora si solutia devine mai concentrata. Ma gandeam ca poate ar trebui sa pun jumatate din concentratia pe care ei o recomanda.
 
Sus