ce ingrasamant le place violetelor?

doina

Member
Rux, este mult mai sigur sa pui mai putin decat scriu ei pe instructiuni.
Cand pun aproape la fiecare udare eu fac dilutia de 4 ori mai mare decat scrie pe cutie/flacon. Cand pregatesc violetele pentru expozitie pun ingrasamant cum se specifica pe flacon la 3 udari si a 4-a o fac cu apa simpla. Asta aproximativ, pentru ca nu imi fac un jurnal :oops: si prefer sa pun mai rar decat prea des.
In perioada de canicula, nu cred ca e problema la tine, nu se recomanda administrarea de ingrasaminte.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Aici verile sunt calde si umede ca la tropice :giggle: De obicei undeva in iulie e o perioada de 2 saptamani in care pur si simplu mori, atat de nesuportat e dar camera violetelor este destul de racoroasa, asa ca am speranta ca le va fi bine.
Doina, tu le uzi prin metoda clasica sau prin fir?
 

doina

Member
Eu le am pe toate pe fir, chiar si frunzele puse la inradacinat le pun pe fir. Pun bile de argila sau bucatele de polistiren la fundul paharului/ghiveciului si substrat 50perlit/50 florimoA.
Am inceput cu 'boala' din 2008-2009.
Nu pot spune ca le tratez stiintific ci mai mult instinctual, uneori mi se duce mana pe rafturi exact la violeta care are nevoie de apa chiar daca le-am udat de1-2 zile.
 
Sus