ce pamant folositi pentru plante?

Aura

Member
Buna,
...am ajuns sa-mi pun niste intrebari legate de moartea platutelor mele...nu o fi si pamantul de vina?vad ca mai la toate plantele mele....pamantul s-a mucegait...
ce pamant folosesc? pai...cel cumparat din magazin...amestec de turba...si , cred ca rau am facut, il pun la orice planta ...indiferent ca este Craciunita...sau planta exotica....
ce ma sfatuiti?va rog sa imi spuneti ce pamant folositi voi.
imi trece prin cap ideea ...sa plantez plantele si semintele..in pamant din gradina blocului...acesta o fi mai bogat in humus...
daca am gresit topicul(pt ca nu-i chiar un experiment), va rog sa mutati mesajul intr-un topic corespunzator.
Multumesc. :D
Aura
 

Edelweiss

Active Member
Eu rareori cumpar din magazin pamant. Traim doar pe el, nu? :wink: :oops: Fireste, Aura, tu nu poti cara cate o sacosa mare si plina ochi...dar la noi aduc pamant in parc pentru florile de acolo si ce ramane il lasa langa un gard si se bucura daca il luam :oops: E un pamant negru ca taciunele si sfaramicios,pufos, cand e ud nu se lipeste de mana...mie mi se pare mult mai mult decat ok.
Daca o planta are nevoie de pamant mult prea permeabil, mai adaug nisip.
 

Aura

Member
da' bine zici, domnule Mihai.O sa incerc sa fac si eu asa...chiar daca se vor gasi oameni sa ma ia putin nesanatoasa...dar mai ma gandesc la o chestie....sa nu mi-i pun in cap pe cei de la paza parcului...eu stau aproape de parcul I. O. R.....
...vad eu cum fac.Multumesc de idee. :D
Aura
 

Aura

Member
Ba sa stiti ca pot cara doua sacose pline ochi daca-i vorba de plantutele mele. Am copilarit la tara....desi sunt mica, fragila...am o putere fizica cum nu s-ar crede! munca te cam oteleste, alteori te impietreste,alteori te ...topeste... :wink:
Aura
 

Edelweiss

Active Member
Deci stai aproape de mine... :D

Nu cara mult deodata, nici eu nu fac asa...cate putin, cat sa intre intr-un ghiveci mare... :wink:
 

Aura

Member
Eu stau aproape de piata Ramnicul Sarat.
...ee, doar nu ma m-ai vazut ca am si adus pamant?deocamdata o sa incerc cu pamant din gradina blocului. :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Deci problema e f delicata la solul rasadurilor.
eu la inmultit folosesc intotdeauna amestecuri de diferite soluri , comerciale ce-i drept , cel din "fata blocului" fiind interzis :rofl: .

Un amestec recent ptr rasaduri :
1 (500ml) parte pamant de flori universal + 1 (o mana de a mea) parte perlit + 3 pastile turba umflate si uscate si apoi sfarimitate..

asta e suportul de la baza pe care asez semintelle si apoi deasupra mai iau una doua pastile de turba la fel umflate .... si le sfaram deasupra , udarea se executa la rasaduri doar cu pulverizare si nu tip robinet.

Succes

P.S.
mucegaiul apare daca umezeala e f mare , se combate cu topsin thiovit solutii usoare , ceai de musetel infuzie si apoi diluat 1-1 cu apa , scortisoara sau carbune dar doar dupa incoltire , caci sunt unelle zvonuri ca sunt inhibitoare de incoltire
 

Aura

Member
Daniel, cate lucruri interesante!
acum fug sa pun scortisoara! si faptul ca rasadurile se uda pulverizand, si nu de la robinet...nu stiam.Invat. Multumesc!
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
de aici aflasem eu :

cica in 24 se curatase total , iar cantitatea se vede nu e cu "carul"
 

Aura

Member
cate lucruri stiti voi!!! mi-e rusine! nu stiam ce sunt aceia banuti de turba...si nici alte substante enumerate mai sus...nu stiu nici macar cum se uda corect o planta....
...aveti rabdare cu mine si va rog, invata-ma lucrurile acestea care pt voi sunt simple...am impresia ca tocmai etapele acestea esentiale le-am sarit...si eu am trecut direct la experimente, plantat inainte de a stii ce pamant se foloseste si alte trucuri....
Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pai uite de ex la adenium , semintele pus in pamant sau acoperite prin metoda mea fac plante mai sanatoase decat cele cu semintele puse la suprafata
 

Edelweiss

Active Member
Ca veni vorba de adenium...nu am auzit ca cineva sa recomande semintele la suprafata pentru germinat :D
 

cory_helen

Active Member
aura, daca tot te duci in parc dupa pamant de flori, ia de la radacina brazilor ca e mai afanat...

asa stiu eu de la o d-na care lua tot din parcul IOR... :D
 

presco

Active Member
Eu pentru ghivece folosesc pamant de la mine din gradina caci e foarte negru si bun, amestecat cu fibra de nuca de cocos ca sa fie mai afanta si putina turba. Dezavantajul e ca daca nu il tratez mai intai la cuptor imi rasar o gramada de buruieni.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
...si in afara de buruieni si o carutza de "boli/virusi" pe care pamantul de gradina le gazduieste cu abundenta .Dupa ce am renuntat la metoda "naturala" nu am mai avut probleme majore in casa cu "balaurii" deci cauza No 1 era pamantul care deja era super-infestat cu ei (oua si alte metode de propagare "intrusi" )

La arderea pamantului sau tratarea lui in microunde, nu as zice deloc "bravo"
Tratarea solului la peste 100 grade C : "Do not allow the temperature to go above 100° C. High temperatures may produce plant toxins."
Poate e bine de regandit.Mai ales ca pamanturile cleioase devin aproape inutilizabile chiar si fito-curatate de alti "locuitori" devenind extrem de cleios si compact prin cristalizarea sarurilor minerale

Faza 2 , sa iei de la baza unui brad poate fi o solutie buna , dar de stiut ca cele mai multe specii de mucegaiuri , pur si simplu adora mediumul de sub brazi, si sa nu mai pun in discutie ca de la acele de pin/conifere aciditatea solului e suportata doar de plante acidofile gen citrice , conifere s.a.m.d.

Singura metoda curata si impecabila e curatirea la aburi fierbinti timp de 90 secunde , metoda inaccesibila la 99% dintre noi , apoi uscarea timp de 2 saptamani gradual

Succes
 

presco

Active Member
Eu sunt multumita de metoda mea si o practic de ani de zile chiar si fara sa tratez termic pamantul. In gradina am humus negru si e de calitate exceptionala.
 
Sus