Ce plante ne-au inflorit (in apartament) - partea 2

lelia

Well-Known Member
Sunt ireal de frumoase!:visator: Sunt atat de verzi si bogat inflorite/colorate incat par poze din alt anotimp,daca dincolo de geam nu ar fi totul alb....
Sa te bucuri de gingasia lor! La noapte voi visa frumos:visator:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu zic ca e de la caldura. Sigur sta la temperaturi peste 10 grade, nu? Ori ea e invatata la frigut, 3-4 grade noapte, maxim 12-15 ziua. Uite cateva pe care eu le-am vazut in februarie anul trecut afara, in Irlanda :)

Phototastic-29_02_2016_f8bc0e9d-5c86-4a2a-973a-61cab68423a6.jpg
 

happy

Well-Known Member
Cand mai aerisesc balconul dimineata mai scade si sub 10 grade.In apartament este prea cald peste 20 grade iar balconul din termopan are si un mic calorifer.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
...


O întrebare pentru cele care au epiphyllum. Cum să determin această plantă matură deja să înflorească? Nu vrea și basta :(
Am observat cam tarziu intrebarea ta, insa poate ca si acum ai aceasta nelamurire si iti pot fi de folos avand in vedere ca am mai multe exemplare (nici pe departe cate as vrea...) din aceasta superba planta.
Ideal ar fi fost sa imi dai cateva detalii despre cum o ingrijesti. Din ce vad eu in poza voi face doar presupuneri.

Planta ta e etiolata, semn ca nu primeste cantitatea optima de lumina si probabil e mentinuta in vegetatie si iarna ceea ce duce la cresteri intr-p perioada nefavorabila. Doua sfaturi iti dau:
1) dupa o perioada de acomodare, de primavara pana toamna sa primeasca cateva ore de soare direct, preferabil dimineata. Ideal ar fi sa fie tinuta afara, udata moderat, ferita de ploi in exces.
2) iarna obligatoriu repaus la rece si sistarea udarii aproape in totalitate. O udare superficiala pe luna in functie de temperatura mediului ambiant.

Daca respecti aceste conditii minime, vei obtine cresteri viguroase si planta cu siguranta te va rasplati cu minunatele ei flori. Dovezi aici :http://adinaioana.sunphoto.ro/epiphyllum
 

lelia

Well-Known Member
Sunt minunate! toate! dar cele doua schlumbergere sunt cu adevarat deosebite, la cea galbena ma ucide culoarea iar la cea roz ma intriga portul...
Sa-ti traiasca,sa te bucuri de ele!
 

florin srcl

Active Member
Sunt minunate! toate! dar cele doua schlumbergere sunt cu adevarat deosebite, la cea galbena ma ucide culoarea iar la cea roz ma intriga portul...
Sa-ti traiasca,sa te bucuri de ele!
Mulțumesc frumos! Altoirea cactusului a fost la început un experiment care în cele din urmă a reușit. Acum e mult mai mare dar am pus o poză când era înflorit.
 
Sus