Ce substrat folositi la gloxiniile voastre?

marean

Active Member
Florimo ,in amestec cu nisip si putin perlit am folosit anul asta,deocamdata sunt multumit de rezultat .
Si anul trecut am folosit acelasi substrat,minus perlit ,si tot am avut rezultate bune !
 

scd

Member
Eu foloseam pana acum florasol simplu....anul acesta am incercat 1/4 nisip si 3/4 florasol
E prea devreme pentru o comparatie.
:D
 

MONIS

Member
erwin....doar tu esti expertul nostru....mai povesteste-ne.....noi inca ne luptam in pamant
 

Erwin

Member
Eu inca nu, dar sunt pe punctul de a incepe experimentele. Singaporezii si rusii se pare ca folosesc cu succes metoda.
 

zaher

Member
scd a spus:
Eu foloseam pana acum florasol simplu....anul acesta am incercat 1/4 nisip si 3/4 florasol
E prea devreme pentru o comparatie.
:D

Am folosit si eu florasol simplu cu rezultate bune. Am folosit si florasol in amestec cu 1/4 nisip anul trecut, dar am cam exagerat cu udatul. Am pierdut una si de abia am salvat alta.

Am mai folosit turba pentru horticultura agro fara nimic altceva si a mers bine. Asta folosesc si anul asta.
 

tinaM

Member
Eu am folosit anul trecut pamant din parc, de sub un stejar, amestecat cu ceva pamant mai afanat, de la florarie; era cam lutos, asa ca am amestecat in el si frunze de stejar rupte mai marunt. Anul asta au inmugurit inainte de a apuca sa-mi fac provizii de pamant, asa ca le-am pus in pamant obisnuit de florarie, amestecat cu turba acida. Daca nu voi fi multumita, revin la lutul de sub stejari, ca anul trecut a inflorit ca niciodata.
 

tinaM

Member
Nu am decat una rosie, de vreo trei ani si cele doua luate anul asta, din care una bulb cu lastari de vreo 5 cm.
Singura poza cu gloxinia mea este aici:

http://i314.photobucket.com/albums/ll43 ... ure017.jpg fotografia este din vara anului trecut. Au obiceiul de a creste maaari nu am loc prea mult, asa ca am limitat numarul lor, desi imi este tare draga floarea asta. (Dar si altele :( )
Am sa caut sa vad de nu am una cu cea micuta care nu mai vrea sa faca flori.
 

tugatita

Member
GLOXINIA

buna!eu cand am cumparat gloxiniile una dintre ele avea scartietoare faramitata in pamant :? nu stiu cat de bine sau nu ,problema e ca toti boboceii sunt praf,au murit erau toti maron si i-am rupt pe toti acum nu stiu ,o sa mai dea alti bobocei?e tare frumoasa in frunze
 

analili

Member
Eu folosesc Florimo sau Florasol.Anul trecut am pus si perlit dar am constatat ca nu prea le-a placut .Cel mai bine i-a mers unei gloxinii mov pusa in pamant de gradina .
 

georgiana

Member
La gloxinii eu am Flora Sol .....cu foarteeeee putin perlit din cel ff mic/fin ....si le merge fff bine.
 
Sus