Ce veti face?

sicora fabian

Active Member
Ce veti face daca se inchide forumul?
Eu nu sunt inscris pe nici un alt forum, voi pe unde sunteti?
Eventuale recomandari?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la inceput am activat un pic , am vazut 2-3 cu idei bune , nu stiu daca Vali are alt nickname acolo.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
alte forumuri nu mai sunt , as incerca un blog dar nu are aceleasi optiuni pentru noi ca un forum.

Forum nou , am vb si cu Danref si ma sustine cu ceva chestii.
 

vali

Active Member
Moderator
sicora fabian a spus:
Ce veti face daca se inchide forumul?
Ar fi o mare parere de rau... In martie, la aniversarea egradini, tocmai mi-am dat seama ca se implinesc 10 ani de cand am scris prima oara pe aici. In tot acest rastimp, cu toate suisurile si coborasurile, s-a creat o legatura speciala cu acest locsor virtual. La egradini ma simt acasa! Am mai scris si prin alte parti, dar nu am gasit acea "scanteie" care sa ma tina acolo. Si pe egradini am mai avut pauze, din diverse motive, dar am revenit intotdeauna.
Citesc o sumedenie de alte site-uri, dar nu simt nevoia sa si scriu... Egradini este singurul loc unde am putut scrie cu placere si probabil de-aia am ramas! E vorba de mediul de aici, de oameni, de atmosfera creata.
Daca s-ar inchide forumul, probabil ca mi-as vedea de copacei fara sa mai scriu, asa cum fac atatia altii.
danero2004 a spus:
suna-l pe vali si vezi pe unda isi petrece timpul in afara de aici ?!
La serviciu si acasa.
 

marq

Member
Cam trist.
Eu sunt nou aici dar realizez ca nu e usor sa aduni atata informatie la un loc... daca oamenii raman aceias cred ca se pot intalni si sub alta umbrela, iar daca vor apare inimosi care sa poata sustine in continuare forumul ar fi frumos, am vazut ca Dan se implica mult si inca vreo 2, dar ca sa nu devina o pacoste trebuie mai multi priceputi in ale plantelor. Chiar daca mai am cont si in alta parte mi se pare o cauza nobila sa sustii in continuare munca de 10 ani a unei persoane care pune totul la dispozitie pentru cine e interesat sa preia haturile, ar fi o pierdere importanta si daca s-ar concretiza un cont de donatii as fi dispus si eu sa sustin cu putin. Acum nu stiu cati se inghesuie la dat bani, dar daca ar da fiecare si un lei (nu cred ca ar fi o asa mare gaura in buget) tot ar fi ceva.
Dar din cate am inteles eu factorul uman nu e suficient, bani ar fi a 2-a problema.
 

vali

Active Member
Moderator
Eu m-am gandit ca intrebarea a fost pusa cumva retoric, mai mult pentru a se vedea pe unde mai activeaza fiecare...
Dar daca, intr-adevar, se pune problema inchiderii forumului (tot nu cred!), sau - ma rog - a sectiunii bonsai (mai degraba!), atunci, indiferent de parerile de rau, asta e situatia...

EDIT: Acum m-am lamurit si eu :oops: ca nu era nimic retoric...
Deci, ca orice lucru placut, fie e imoral, fie e interzis de doctor, fie nu tine mult :D .
Toate bune!
 

sicora fabian

Active Member
Deci .. . ne risipim!
Daca intr-adevar eGradini se inchide si moldovenii fac un forum, cei care nu sunteti din Moldova ne veti "vizita"?
 

Ioan

New Member
Daca nu va fi un forum strict pentru moldoveni, cred ca pe net nu se simte distanta dintre locatii, nu? :rofl: Mai in gluma, mai in serios, ar fi frumos sa se pastreze ambianta si membrii de aici, dar nu stiu cat e de posibil sa se intample asta. Si cred ca e pacat sa se piarda postarile de pana acum. Zic eu...
 

sicora fabian

Active Member
Nu, nu doar pentru moldoveni!
. . . si viceversa este valabila, important este sa fie un loc unde sa ramanem impreuna.
Sper, totusi, sa ramanem aici . . .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
sicora fabian a spus:
Nu, nu doar pentru moldoveni!
. . . si viceversa este valabila, important este sa fie un loc unde sa ramanem impreuna.
.
De fapt care e treaba?Cea adevarata!!!Ai zis un viceversa ca Nea Lefter Popescu.Impreuna si separat .
Voi vreti de fapt sa va faceti forum moldovenesc?Foarte bine.
Vedeti insa ca Putin vegheaza :evil:

Si ca sa raspund la intrebarea din titlu:voi citi alte forumuri si...atat :rose:
In fine nu sunt bonsaista dar m-a incitat totusi intrebarea :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: eu,eu.E adevarat sa nu zici niciodata...niciodata dar in alta parte tot nu voi putea scrie.
Acum am unde scrie imi scriu memoriile.Si sunt asa de muuuuuuuuuuuuulte ca nu stiu daca in urmatorii 20 de ani vor incapea cei 20 de dinainte :p
 

Mar1vs

Member
:| Onorabili domni, după ce Roma a căzut, alte noi Rome au înflorit şi i-au dus cultura mai departe.

De când am descoperit forumul, încă dinainte de a mă preocupa bonsaii, m-am simţit ca într-o bibliotecă intimă şi confortabilă, devorând cu nesaţ informaţiile din cuprinsu-i. Cu atât mai bine m-am simţit în atmosfera cordială de la secţiunea "Bonsai"; iar pe lângă ambianţa generală de prietenie de pe întregul forum, m-a impresionat şi buna organizare, "curăţenia" şi claritatea acestuia. Lesne de închipuit de ce-am perceput ca pe un mini-şoc închiderea eGrădini (azi am intrat prima oară de la anunţarea acesteia) şi cu cât regret am citit anunţul... :(

Cont mai am pe http://ro-bonsai.ro/forum/index.php şi pe http://romanian-bonsai-for.forumgratuit.ro/forum, însă din vara anului trecut nu am făcut decât să urmăresc periodic postările, fără a scrie, la fel ca şi pe eGrădini. Forumul Bonsai Club e mort de prin 2012, iar Romanian Bonsai Forum pare să fi "îngheţat" din iarnă. Doar Ro-bonsai-ul ce mai este activ, deocamdată. În eventualitatea închiderii eGrădini ar fi prima variantă... O alta ar fi crearea unui forum gratuit, de la zero. Sau, aş propune - într-un spirit mai tineresc, constituirea unui grup pe facebook pentru bonsaiştii români (mai există vreo 2-3, dar au cam "îngheţat" şi ele). Ar oferi toate avantajele unui forum şi ceva în plus. Dar nu ştiu câţi aveţi conturi pe facebook...
Dacă nu, mi-ar plăcea să păstrez legătura on-line, măcar cu câţiva dintre dumneavoastră... :|
Încă mai sper, totuşi, că nu va fi nevoie.

În caz contrar, a fost o onoare să vă am alături. Iar orchestra să cânte o ultimă suită!


 
Sus