Ceapa

belisima

Well-Known Member
:( stie cineva cu ce sa dau sau cum sa reyolv problema viermilor cara manaca ceapa?e vorba cumva de viermele sarma?e un vierme lung gabui,f subtiere ,care intra printre foile cepei
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Tata a combatut viermele sarma cu SINORATOX 5G. Da' asta e tratamentul pentru sol,inainte de semanat,ca tratamentul semintelor mi se pare ca se face cu alt produs...
 

belisima

Well-Known Member
:wink:
multumesc fetele
:x anul asta am de gand sa-i extermin,ca m-am saturat sa-i vad misunand prin ceapa mea
 

victoria

Active Member
Eu m-am hotarat ca anul asta sa seman si ceva seminte de ceapa in rasadnita si sa plantez rasadul dupa aceea in gradina.O sa vad ce iese.
 

belisima

Well-Known Member
victoria a spus:
Eu m-am hotarat ca anul asta sa seman si ceva seminte de ceapa in rasadnita si sa plantez rasadul dupa aceea in gradina.O sa vad ce iese.
am pus eu anul trecut seminte de ceapa rosie,apoi am transplantat arpagicul,prin luna iulie...nu prea au timp sa creasca,raman mici...anul asta am cumparat arpagic rosu
 

victoria

Active Member
Inseamna ca ai pus semintele prin Aprilie,nu-i asa?
Eu o sa le pun cam pe 15 martie in rasadnita ca sa aiba timp.
 

mirela06

Active Member
Noi am pus asta toamna , direct in pamint. Acum au deja frunzulite si chiar daca au stat sub zapada au facut treaba.
Oricum nu le-am pus pt. toamna ci pt a minca frunzele lor , acum de primavara.
 

victoria

Active Member
Pai da ,asa pusesem si eu in 2008 toamna,pt 2009 primavara.Asta toamna nu am mai avut timp sa pun si acum astept sa iasa soarele asta odata ca ma enerveaza rau.Nu pot sa fac nimic in gradina de atata ploaie si ninsoare :cry:
 

mirela06

Active Member
Stai linistita ca bebelului ai trebuie asa ceva . Lasa ca le pui pe toate, iar soarele vine si el.
:)
 

victoria

Active Member
Hai ca a iesit si soarele si azi pun arpagicul.Am 2,5 kg de pus,deci toata dimineata am ce face.Si mai am si samanta de de ceapa de semanat,ca sa imi fac arpagicul meu pentru la toamna. :D
 

mirela06

Active Member
Doaaamne, dar ai ceva treaba.
Sa fii sanatoasa si sper sa ai spor mai ales ca ai ajutorul din burtica.
Acolo munca :rofl: Ce-o zice saracul.! Iaaar ma tine mama la orizontala sa...punem acum ceapa :rofl:
 
aveti grija cu locul unde plantati ceapa,trebuie sa fie la 40-50 m distanta de cel cultivat anu trecut , resturile de la ceapa se ard , aveti grija cand cumparati arpagicul , e posibil ca sa fie si el infestat
 

ACHIMENES

Member
Am vazut arpagic de ceapa rosie, arata tare dragut......dar nu am unde sa-l mai pun si pe asta.
Apropos, anul acesta arpagicul a fost extrem de ieftin, care o fi explicatia ( eu am cumparat kg cu 3,5 lei :) )
 

mirela06

Active Member
Explicatia este ca nu au avut asa mult anul trecut, a mers bine si ce s-au gindit oamenii.”Punem pt. la anul si facem bani, dar cum s-au gindit cam toti, au pus si .....iata explicatia mea srtiintifica si dupa muuulte cugetari, calcule, etc :rofl: :rofl:
Am chef de glume. Deci...sunt glumeata :rofl:
 

ACHIMENES

Member
Mirela nu cred in esplicatia :rofl: ta, mai degraba cred ca am inceput sa importam din asta :evil: prea arata bine si este ambalat frumos :?
 

Cosstel

Member
Anul trecut am plantat aproximativ 6 kg. de arpagic si mi se parea putin :( Am avut grija de el cit am avut, de fapt doar l-am udat, pina a fost invadat de mohor. Ceapa am mincat dar nici gind sa consum o zecime din cit am plantat :) Spre sfirsitul lui august am incercat sa adun din pamint cepele insa pamintul era asa de tare si necesitata asa de multa munca incit m-am lasat pagubas. La piata kg. era in jur de doi lei asa ca am avut un motiv in plus sa las ceapa acolo unde era. In noiembrie, surpriza :D am avut din nou ceapa verde. Trece si iarna asta, iar ieri am cules din nou ceapa verde ;-) Citi ani pot spera la acest miracol ? fiindca eu din pamint nu o mai scot :rofl:
 

mirela06

Active Member
:rofl: :rofl: Hai ca esti simpatic si drept sa-ti spun , am inteles ca se comporta ca toate bulboasele primavaratice. Se va salbatici de atita lasat ”de capul ei” :rofl: dar o sa ai mereu ceapa verde.
Daca nu....inseamna ca s-a saturat sa n-o mai bagi in seama :rofl:
 
Sus