Ceapa

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
diana999 a spus:
Cand se recolteaza semintele ?
Cind se coc :) Le vezi cind sunt coapte dar le recoltezi doar daca vrei sa faci experimente.Se intinde singurica si de la an la an se face tot mai mare tufa.Apoi se poate imparti si pui in mai multe locuri daca chiar vrei asa ceva.
 

anknic

Active Member
interval a spus:
Sunt usor confuz.
Din moment ce se inmulteste prin bulbi, la ce mai trebuie si seminte?
Daca fiecare bulb pus in pamant face 4-6 'pui', la recoltare se sorteaza bulbii mai mari pentru consum, iar cei mici vor fi pastrati pentru a putea fi insamantati sezonul urmator.

Sau nu este asa?
In orice caz eu am pus bulbi in pamant si acum am ceapa verde din belsug. Cartea spune ca prin iunie-iulie infloreste, deci trebuie tunsa pana atunci
pai tu ma intrebai de frunze...nu de seminte! ceapa ceaclama mie nu mi-a facut niciodata seminte. dar daca pui cateva si le tot tunzi, ele fac frunze si nu isi mai dezvolta alti bulbi.

cealalta mi-a facut flori dar le-am rupt ca vreau ceapa uscata nu seminte...nu am unde si cand sa produc arbagic.
 

diana999

Active Member
Gabiuta a spus:
diana999 a spus:
Cand se recolteaza semintele ?
Cind se coc :) Le vezi cind sunt coapte dar le recoltezi doar daca vrei sa faci experimente.Se intinde singurica si de la an la an se face tot mai mare tufa.Apoi se poate imparti si pui in mai multe locuri daca chiar vrei asa ceva.
Am intrebat, ca sa stiu cand se recolteaza :D Vreau sa experimentez.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dupa ce face floare si se formeaza semintele o sa vezi ca incepe sa se deschida usor capsula fiecareia .Cam atunci sa le recoltezi :D
Succes!!! :)
 

diana999

Active Member
Gabiuta a spus:
Dupa ce face floare si se formeaza semintele o sa vezi ca incepe sa se deschida usor capsula fiecareia .Cam atunci sa le recoltezi :D
Succes!!! :)
O sa fiu cu ochii pe flori. Multumesc mult :rose:
 

interval

Active Member
Vorbim aici ba despre ceapa ceaclama, ba despre ceapa '7 frati' fara a face deosebire.

Intrebare pentru cei care au experianta cu ceapa '7 frati' (hagima, esalota, etc)

Daca ii tai frunzele, ele se regenereaza sau trebuie sa o las sa infloreasca mai intai si abia dupa aceea sa tai frunzele pentru ca altfel nu se regenereaza?
 

anknic

Active Member
eu ceaclama ii zic la 7 frati (sau hagima)...asa ii zicea si doamna de la care am neamul.

ti-am raspuns deja ca la mine aia nu infloreste si (am intrebat) n-a inflorit nici la doamna care mi-a dat mie prima oara. o cultiv la mine in gradina de anul trecut.

am pus cateva pt.ceapa verde (si anul trecut si anul asta), daca o tunzi ea nu mai face bulbi, ci frunze, deci nu mai infrateste...da' culegi ceapa verde toata vara.
 

Floria

Active Member
Foarte interesanta ceapa asta a voastra ! am vazut in gradina la cineva, dintr-un bulb au iesit 6 fire de ceapa dar persoana care o avea o numea Ceapa Dobrogeana. Am dat cautare pe google si uitati si voi ce mi-a adus http://www.google.ro/search?hl=ro&biw=1 ... 29l0.2.1.3
Sa nu ma injurati daca va este foame, dar tare mult as vrea sa vad o foto mai detaliata cu aceasta ceapa a voastra.
 

Floria

Active Member
Anknic daca iti raman trei bulbi de ceapa sapte frati la toamna eu pot sa-ti dau pentru ei usturoi peren de tuns (thailandez).
 

anknic

Active Member
doar sa-mi amintesti la toamna. ca am pus multa anul asta...la anu' vreau sa pun numai din asta (am observat ca tine mai bine peste iarna)
 

anknic

Active Member
pai pui un bulb si culegi in aug cam 4-5-6 bulbi. pe astia ii pastrezi peste iarna si primavara ii desparti si o iei de la capat :) bulbul initial arata ca o cepsoara mai mica (inalt de vreo 4-5 cm, lat de vreo 3-4)
 

Floria

Active Member
Buna treaba ! ne-am asigurat de ceapa verde. Au scris unii ca daca plantezi arpagic din 20 in 20 zile, ai ceapa verde toata vara.
 

interval

Active Member
anknic a spus:
eu ceaclama ii zic la 7 frati (sau hagima)...asa ii zicea si doamna de la care am neamul.
Ceapa ceaclama este un soi de ceapa care se obtine din seminte (nu arpagic) si este altceva decat '7 frati'. Se cultiva mult in zona Buzaului si Dobrogea.

Dar, cautand pe net am gasit urmatorele tipuri de ceapa

1. Ceapa comuna -Allium cepa- Ceapa din arpagic care e trienala, ceapa ceaclama si ceapa de apa care sunt bienale.
- Cea din arpagic are nevoie de 110-130 de zile si e superioara calitativ celorlalte la pastrarea pentru iarna.
- Ceapa ceaclama, cea care se seamana direct, are nevoie de 130-150 zile si in sistem casnic nu se cultiva.
- Ceapa de apa are nevoie de 150-170 zile, implica mai multa munca, se seamana la brazda si se planteaza la locul de cultura dupa 40-50 de zile.

2. Ceapa de Egipt sau ceapa Rocambole cum i se mai zice. Allium cepa f. proliferum
E perena, dureaza 7-8 ani o cultura, iese inaintea cepei comune, nu face seminte ca cea comuna, ci bulbili aerieni ca usturoiul.

3. Ceapa eşalota, vlasita, ceapa hasme, hagima sau ascalona, 7 frati dupa denumiri. Allium ascalonicum.
Se poate trata ca si cultura perena sau anuala. Bulbii au o foarte buna capacitate de pastrare si sunt mai iuti. Asta infrateste ca usturoiul, pui un bulb si el face 3-5-25 de frati.

4. Ceapa de iarna, ceapa cioreasca sau cepsoara. Allium fistulosum
Cultura se face prin seminte semanate direct, prin rasad sau prin despartirea tufei.

5. Ceapa margaritar sau rakkyo. Allium ampeloprasum
Se cultiva pentru frunzele verzi si bulbii mici care arata ca arpagicul. Asta e celebra la conserva in otet. Are aceeasi tehnologie ca si cea esalota.

6. Ceapa de tuns. Allium schoenomprasum
Se cultiva pentru frunzele fine folosite la ornamentarea aperitivelor sau ca planta floricola. Cultura dureaza 4-5 ani

7. Ceapa chinezeasca Allium tuberosum
Despre asta n-m gasit nimic

Revenind la eşalota sau, daca vrei '7 frati', am gasit urmatoarele
- Este o ceapa de frunze, dar si de bulbi. Daca e plantata in toamna (e foarte rezistenta la ger -20 C) se recolteaza primavara pentru ceapa verde si in iunie pentru ceapa uscata. Daca e plantata primavara se recolteaza pentru ceapa uscata in iulie august.
- Daca tunzi frunzele pentru a avea ceapa verde (stufat), acestea se regenereaza, dar nu se mai fac bulbi
- Pui un bulb in pamant si acesta infrateste, ca usuroiul. Daca pastrezi toata tufa, atunci te alegi cu un numar mai mare de bulbi, dar mici. Daca raresti tufa, atunci bulbii ramasi cresc mai mari si ce scoti, mananci ca ceapa verde. Se recomanda ca jumatate sa se scoata pentru consum (verde)
- Bulbii (in specils cei mai maricei) pot fi consumati ca cei de ceapa obisnuita. Sunt folositi in multe retete frantuzesti
- N-am gasit mentiunea daca face flori sau nu. Daca la Gabiuta infloreste, posibil ca ea sa aiba ceapa de tuns.
 

interval

Active Member
Floria a spus:
Anknic daca iti raman trei bulbi de ceapa sapte frati la toamna eu pot sa-ti dau pentru ei usturoi peren de tuns (thailandez).
Ma inscriu si eu la cativa bulbi, daca mai este loc
Dau esalota la schimb sau altceva, din ce voi avea la toamna. Si sigur voi avea ceva de dat
 

Floria

Active Member
Interval iti dau cu placere, acum scriu in agenda sa nu uit pana la toamna.
Multumesc pentru tot ce ai scris despre ceapa.
 

anknic

Active Member
cu mentiunea ca pe poza Gabiutei chiar scrie ceapa de tuns si...eu nu prea vad cum sa scoti din ceapa esalota (na, nu-i mai zic ceaclama)...ca o scoti cu totul din pamant. ca face unii bulbi mai mici: nu-i pb.pe aia mici ii pastrezi ca sa-i pui la anul in pamant si pe aia mari ii mananci.

LE: a mea nu infrateste f.mult (face max 5 cepe si ies destul de marisoare), posibil si pt.ca nu o ud...primeste doar ce pica de sus. oricum, ca idee ceapa nu tb.udata in ultima luna inainte de recoltare.

eu nu o pun din toamna din 2 motive: noi iarna punem balegar peste zapada si, daca o pui din toamna tb.culeasa devreme (iunie) si nu-i pot asigura cond.de pastrare toata vara ca sa am iarna...pusa pe la inceputul lui apr.o culeg in august.

pamantul tb.sa fie aerat ca sa infrateasca (nu infrateste in pamant lutos) si tb.bine lucrat inainte de plantare (noi bagam oameni cu cazma in toamna si primavara inainte de plantare motosapa de 2 ori)
 
Sus