Ceapa

s-ar putea sa fie "hagima"imi spune sotia ca se cultiva prin moldova, eu am avut cativa ani prin gradina era f buna primavara ca ceapa verde, am pierdut samanta (un arpagic lunguiet brun roscat)
 

ghia_don

Active Member
Gabi74, ceapa aceea nu e in gradina mea, am vazut-o la cineva si i-am cerut voie sa-i fac o poza. Am sa intreb cum se inmulteste si daca va avea ceva disponibil , anunt.

Sica, nu cred totusi ca e acelasi fel de ceapa, ca n-am vazut sa aiba in pamint atitea fire. Din bulbul din pamint iese o tija groasa ca cea cu seminte, numai ca in locul semintelor face direct ceapa verde.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
M-a lovit inspiratia in dimineata asta: de ce sa nu fac o gradina de legume in gradina socrilor? Nu stiu ce-o sa iasa, dar macar ceapa si usturoi tot o sa avem. :mrgreen: Insa, n-am inteles cum e cu ceapa. Luam subiectul de la inceput?

Cum alegi din magazin cel mai bun arpagic? Cum sapi pamantul pentru el, daca e vreun fel special? Cum il plantezi? Cum se uda? Cat dureaza pana apar primele motisoare?

Eu sunt zero la capitolul legume. Am uitat mult de cand eram copil si aveam gradinuta mea. :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din ce am auzit de la legumicultorii din zona Buzaului care sunt recunoscuti pentru productia lor de ceapa de buna calitate,cel mai bun arpagic se gaseste la piata la tarani.Sa nu fie prea mic si sa fie invelit bine.Dupa ce il cumperi il mai sortezi.
 

scd

Member
Cornelia daca pamantul din gradina nu este sapat din toamna trenuie sa il sapi in primavara.
-alegi arpacicul in functie de suprafata pe care vrei sa o plantezi.
-nivelezi pamantul cu o grebla
-cu o sapa faci niste canale/randuri, nu prea adanci, in care plantezi arpacicul
-il poti planta din 10/10 cm, nu conteaza ca este prea deasa, o mai smulgi la vara si ai si ceapa verde
-acoperi arpacicul, cu o grebla, cu pamantul rezultat din facerea canalelor/randurilor
-de udat eu nu o ud niciodata dar nu cred ca i-ar strica niste apa atunci cand nu ploua
-din cand in cand trebuie sa o plivesti de buruieni
-recoltezi cand se usuca frunzele de la suprafata

Daca am omis ceva rog sa ma completati!!!!

PS: Cu usturoiul se procedeaza la fel

Spor la treaba!!!!!
 

scd

Member
aici nu prea stiu ce sa iti spun. arpacicul il am din surse proprii, nu ale mele, bunicul se ocupa de plantarea semintei de ceapa si formarea arpacicului.
 

mymo

Active Member
cornelia a spus:
Merci SCD. Si arpagicul din magazin cum sa-l aleg?
Mare si gras :rofl:
Daca te referi la soi.....habar n-am,eu iau de pe piata de la tarabe,am vazut si la fito sanitar cu 10 roni kg.
 
Daca vrei sa pui arpagic doar ca sa ai ceapa verde, nu este musai sa legi un anumit soi, iar distanta intre plante poate fi mai mica.Eu una pun putin arpagic .Pentru iarna cumpar ceapa, pentru ca cepa este atacata da musca cepei si se strica. Cand pui arpagicul este bine sa-l infigi putin in pamant :) :)
 

ghia_don

Active Member
Cea mai buna ceapa... din punctul meu de vedere este Stuttgart, are bulbul mare, turtit, foile nu sint tari ca la ceapa din magazin, se pastreaza bine peste iarna, si are un gust bun...de ceapa :wink:
Arpagicul se gaseste in magazinele cu seminte.
 

blueheart_d

Member
eu in fiecare an cumpar cate 1 kg de arpagic de la tarani, din piata. nu ma pricep foarte bine, dar mama mea mereu spunea sa fie de dimensiunea unghiei de la degetul mare de la mana. cand il plantez nu las distanta foarte mare pt. ca dupa ce ies cozile, oricum o rarim pt consum.
 

mycka_rose

Member
Gabiuta a spus:
Eu am pus seminte de ceapa "permanenta".............ceapa care pe cit o tai pe atit de repede s einmulteste.Dar............a rasarit destul de greu iar firul este asa de subtire ca ar fi trebui cred vreo citeva pungi cu seminte ca sa ai ce folosi.Poate se va indesi pe masura ce o voi taia! :?
si eu am pus si e slabuta, subtirica, dar poate dupa prima taiere se mai inmultesc.cand ai taiat? cati cm avea?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ceea ce am scris in postul mentionat cred ca era de anul trecut.
S-a indesit intr-adevar.Am taiat-o cind era deja marisoara.Anul asta a rasarit din ce a ramas in pamint fara sa ii fac absolut nimic.Ghiveciul a stat toata iarna afara,l-a nins,a inghetat iar acum am vazut ca da "frunze" verzi.O s-o transfer in gradina si o las pentru decor :D
 

ghia_don

Active Member
Cel mai bun arpagic este cel cu diametrul intre 8-20mm, pentru ca cei mai mari vor face tija florala, si bulbul nu se mai dezvolta.
Cel mai bun moment de plantare este luna martie, pentru ca astfel planta se dezvolta in conditii de zi scurta si cind ziua creste, plantele vor forma bulbi mai mari. Se fac santulete cu o sapaliga , se pune arpagicul (de preferat cu mustatile in jos :p ) cam la 3-4 cm adincime, si 10 cm intre bulbi si se acopera cu pamint.
 
cand vreti sa cumparati arpagic de pa piata si sa nu faca fustani (sa nu faca inflorescente ) luati un bulb de 8-10 mm. il sectionati transversal pe circumferinta si daca observati 2 inimi (embrioni ) acela va face din unul inflorescenta.daca vreti sa aveti ceapa verde luati arpagic mai mare 20mm. (stufat) ,daca vreti sa aveti ceapa verde pe o perioada mai mare de timp,calcuati cam cate fire de ceapa verde se consuma in familie saptamanal si plantati in fiecare saptamana (+ 10%) atatia bulbi,cepei ii place un sol usor (spre nisipos si cu multa mranita)umezeala relativ mijlocie si mult soare ,daca nu are umezeala destula atunci va ustura mai tare. eu printre randurile de ceapa verde am semanat si ridichi pt consumul familiei ,la fel
 
Sus