centralizator Chimere

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

emeclau

Active Member
Chimerele sunt acele violete care au florile bicolore, cu un aranjament dungat. Partea laterala a fiecarei petale are un alt colorit decat partea centrala a ei, dand intregii flori aparenta unei " roti spitate".
Chimerele se caracterizeaza mai ales prin faptul ca, spre deosebire de restul violetelor, nu se pot inmulti prin frunze. Se pot inmulti prin suckeri (acei pui pe care ii produce violeta , pe langa frunze), prin " decapitarea" rozetei violetei si prin tije florale.
Aici mi-am propus sa realizez un centralizator al tuturor varietatilor de chimere pe care le detinem , toti impreuna, de pe acest forum.
Va anunt pe aceasta cale, ca voi folosi pozele inserate , cei care nu isi dau acordul pentru folosirea acestora, ii rog sa imi trimita un mp. Pentru cei care imi dau acordul tacit, va multumesc frumos, eu si ceilalti iubitori de violete :rose:
Cu speranta ca va va fi de folos , dau startul :


1.Chimera Fenna
Standard.Rose blossom with violet stripe. Plain medium green foliage.


2.Chimera Lianne


3.Chimera Myrthe
Semidouble white frill/dark fuchsia strip. Dark green, ovate, quilted foliage.Standard.


4.Chimera Natasja
(Humako) Semidouble white chimera with fuchsia red stripe. Dark green, quilted foliage. Standard.


5.Chimera Sharon
(Humako) Single white pansy/ blue stripe on. Dark green. Standard.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus