Chlorophytum comosum - Voalul miresei

danya

Active Member
Multumesc de sfaturi fetelor.
Adina, nu imi fac griji, dar nu mi place aspectul ei cu varfurile maronii. Le-am taiat, dar nu vreau sa se mai faca altele.
 

Nina

Member
Da, se poate inmulti foarte usor din lastarii aparuti in varfurile tijelor sau prin despartirea plantei mama.
 
Eu am inmulltit-o pana acum prin lastarii aparuti in varful tijelor...dar dupa cum zicea si Nina se poate si prin despartirea plantei mama.
 

sicamin

Member
Eu am taiat toti lastarii noi (care atarnau) si i-am plantat intr-o jardiniera.La planta mama ii schimb in primavara pamantul.
 

lucia_lucia

Member
am auzit ca puiuti de pe tija pot fi luati si cand sunt mai mici dar e prefer sa-i plantez cand si-au facut acele radacini :D
 

anne`mary

Member
buna fetele. Am si eu o intrebare. Am observat ca a mea plantuta are 2 frunze care au tendinta sa se increteasca. AM observat la cineva un Chlorophytum cu frunze incretite rau care nu era "prezentabil" si nu vreau sa ajunga si planta mea la fel. Care e cauza? De udat l-am udat pe timpul verii de 2-3 ori pe saptamna. ACum am rarit udarea caci s-a racit afara. Care ar putea fi cauza?
 

Roxana

Active Member
daca ai putea pune o poza ar fi mai bine.
dar, in general frunzele se onduleaza pe margini (daca asta e problema) din cauza curentilor de aer.
 
Sus