Cires - Prunus avium

happy

Well-Known Member
Cine nu te lasa sa plantezi unul in curte?Eu am plantat acum 3 ani langa cel de mai ,la 1m distanta cires de iunie.Cand se termina unul incepe celalalt :wink:
Pentru albine mele este un mare spectacol cand infloresc ciresii,se lasa cu muzica cu dans :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ma enervezi, Happy :mrgreen: Ciresul meu a facut vreo 20 de flori cu totul si mira-m-as sa manac vreo cireasa, ca in zilele cand era inflorit a plouat, asa ca ciuciu polenizare :evil:
 

victoria

Active Member
Vaaaiii ce frumos :D
Eu mai am de asteptat 1-2 ani pana o sa gust din ciresele mele.Imi inchipui ce preturi or fi acum pe la piata :(
 

belisima

Well-Known Member
:D hmmm cirese de mai,chiar ca mi-ar trebui si mie unul!am unul mare de iunie,are fructe carnoase si bune,dar :( fructele fac viermi,stie cineva o soluti pt asta?oare functioneaza benzile alea adezive pe scoarta?de stropit nici vorba,coroana incepe la 2 metri si e urias!
 

happy

Well-Known Member
belisima a spus:
:D hmmm cirese de mai,chiar ca mi-ar trebui si mie unul!am unul mare de iunie,are fructe carnoase si bune,dar :( fructele fac viermi,stie cineva o soluti pt asta?oare functioneaza benzile alea adezive pe scoarta?de stropit nici vorba,coroana incepe la 2 metri si e urias!
Se poate stropi cu alte scule performante dar cu graurii cum stai?La mine ieri am mancat cirese,maine mananc iar dar poimaine deja nu mai sunt!
Sunt mici tare(lipsa ploilor),dar sunt dulci :wink:
 

florrentina

Member
Buna ziua,

Am o nelamurire despre ciresul cumparat. Acum 5 ani am cumparat un cires care pana anul asta nu a facut nici flori si nici rod. Acum a facut cateva cirese care sunt mici, rosii (nu s-au copt toate, doar 4-5 si cred ca e de iunie) si cand am gustat una mi s-a parut cam amara. Atunci cand l-am cumparat avea o poza cu ce fel de cirese face si aratau destul de mari si pietroase.
Exista riscul sa fie un cires amar? :(
Cum as putea sa stiu?
Multumesc.
 

happy

Well-Known Member
Re:

florrentina a spus:
Buna ziua,

Am o nelamurire despre ciresul cumparat. Acum 5 ani am cumparat un cires care pana anul asta nu a facut nici flori si nici rod. Acum a facut cateva cirese care sunt mici, rosii (nu s-au copt toate, doar 4-5 si cred ca e de iunie) si cand am gustat una mi s-a parut cam amara. Atunci cand l-am cumparat avea o poza cu ce fel de cirese face si aratau destul de mari si pietroase.
Exista riscul sa fie un cires amar? :(
Cum as putea sa stiu?
Multumesc.
Iti dau un sfat, taie-l si la toamna pune un cires bun nu din acela cumparat de la Obi sau alta firma din asta fantoma.Este indicat sa iei de la sursa sigura.Eu o sa-mi cumpar la toamna 2 ciresi de la targul Indagra Bucuresti.Am un cires de mai dar nu are gustul cireselor de iunie! :D
Daca are cineva un soi bun in curte care merita pus il rog sa-mi spuna si mie numele!Eu inclin la negru de Bistrita! :wink:
 

belisima

Well-Known Member
Re:

florrentina a spus:
Buna ziua,

Am o nelamurire despre ciresul cumparat. Acum 5 ani am cumparat un cires care pana anul asta nu a facut nici flori si nici rod. Acum a facut cateva cirese care sunt mici, rosii (nu s-au copt toate, doar 4-5 si cred ca e de iunie) si cand am gustat una mi s-a parut cam amara. Atunci cand l-am cumparat avea o poza cu ce fel de cirese face si aratau destul de mari si pietroase.
Exista riscul sa fie un cires amar? :(
Cum as putea sa stiu?
Multumesc.
florentina,eu cred ca este un cires salbatic,in zona noastra i se spun cires de padure sau "patachin" :mrgreen: si tata il foloseste ca portaltoi pentru cires.
 

merryinlove

Active Member
Soiul Regina,pe unele site-uri apare ca un soi cu coacere in decada 2/3 a lunii iulie.Pe altele,in mai(pepiniera-emma,de exemplu).Are cineva acest soi?
De asemenea,Pietroase Donissen(galben)in aceeasi perioada(conform anuarului statistic).
 

kriss

Member
Nu am vrut sa deschid inca un topic cu cires, asa ca il revigorez pe asta.

Cine imi poate spune ce soiuri de cires seamana la fructe cu Stella - inima de porumbel? Vreau cu fructe mari, pietroase si dulci.
Si de unde pot cumpara in primavara un astfel de cires sa am sanse sa iasa ca pe eticheta? Sa fie din Bucuresti, Ploiesti sau Campina.
Ciumbrud ar fi ok?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu daca seamana cu Stella, dar face fructe asa cum vrei tu, e un soi mai nou aparut pe nume Carmen, e si autofertil si e de talie mai mica, potrivit si pentru gradinile mai mici. Fa o cautare cu google si vezi la ce pepiniere il gasesti.
Eu l-am plantat acum 2 ani si anul acesta a facut primele cirese, vreo 5, sunt grozave!
 

LGD

New Member
Ce să fac cu cireșul meu? Am descoperit azi că e plin de clei la bază și că a rămas masiv fără coajă pe două porțiuni opuse :(
Am curățat cleiul cu o daltă și apoi fiecare suprafață cu o perie de sârmă. Mâine vreau să dau peste tot cu mastic cicatrizant. E corect? Să pun și bandă de iută? Mai multe straturi?
O soluție de Sulfură de cupru aplicată pe tulpină ajută să nu mai apară infecția? De ce e provocată infecția?
Vedeți fotografiile la https://photos.app.goo.gl/cAJyDNTKff65qYr27
 
Ultima editare:
Sus