ciresi /ajutor

pandele

New Member
buna ziua...
va anunt ca sunt un mega incepator in ceea ce privesc pomi fructiferi...
anul trecut am plantat 3 ciresi iar unul dintre ei are trunchiul foarte inalt (aprox 1.6m)
si as dori sa-l scurtez
daca este posibil si cum ar trebui sa procedez
va multumesc....

IMG_20210504_080916.jpg


IMG_20210504_080830.jpgIMG_20210504_080839.jpgIMG_20210504_080842.jpg

eu c-am asa ceva as dori sa am( ca inaltime..... bineinteles daca o sa creasca )
DSCF2006-e1561375432770.jpg
 

crysty

Active Member
Buna ziua , nu sunt pomicultor asa ca sfaturile nu vor fi calificate. In primul rand din cate stiu pomii fructiferi proaspat cumparati si plantati pentru a ramane pitici sa puteti culege fructe mai usor, trebuiesc scurtati dupa plantare la 60 , maxim 70 cm inaltime.
In prima poza vad ca sunt deja scurti si ramificati si arata foarte bine si ma tem ca daca mai taiati sub ramificatia celor 3 crengi, riscati sa ii pierdeti.
In poza 2 in schimb se vede ca pomul este inalt, trebuia scurtat la 60 cm inaltime dupa plantare dar sa fi intrebat mai intai vanzatorul ca sa fiti sigur.
In poza 3 se vede ca are totusi niste muguri rosiatici si mai jos ceea ce e foarte bine dar cu scurtatul nu m-as baga sa recomand acum asta din cauza ca daca mugurii sunt in stare latenta sau se misca foarte greu, o sa vina vremea caniculara cat de curand si sa nu cumva sa ii arda soarele si evident sa pierdeti pomul din cauza ca nu o sa mai aiba frunze si cred ca e si cam tarziu acum pentru tuns , nu stiu ce sa zic ramane la latitudinea dumneavoastra daca vreti sa tundeti si sa asteptati sa se formeze mugurii mai repede.
Daca vreti totusi sa va riscati sa tundeti acum pomii o sa va dau un pont care o sa ajute si anume dupa ce ati tuns sa stropiti cand vine caldura o data pe zi tulpina cu o pompita cu apa ca sa nu dati voie la coaja sa se usuce repede sub actiunea soarelui si a caldurii, asta pana ies mugurii in evidenta si incep a creste, pentru ca o coaja moale va ajuta mugurele sa creasca mai repede. Si nu stropiti cu apa pe locul taieturii ca sa nu dati ocazia sa formeze bacterii si mucegaiuri, eventual puneti o bucatica de carpa pe taietura cand stropiti dupa care luati carpa si lasati taietura libera sa se usuce si sa se cicatrizeze sub actiunea vantului. Cand taiati sa fie deasupa unui nod de mugure/tulpina cu vreo 1 centimetru si jumatate si nu e neaparat sa fie deasupra unui nod cu mugure viu.. Unii spun ca taietura sa se faca usor oblic (cu panta de inclinatie pe partea opusa nodului) dar nu stiu daca e regula de aur ca doar nu vorbim de altoire.
Cand se taie la timp, pomul este fortat sa dea muguri noi primavara dar asa sa taiati la timpul asta este un risc dar macar sa va orientati sa aiba niste muguri vii mai jos adica in portiunea asta de 60-70 cm.
Daca eram in situatia cu pomii prea inalti eu as fi scurtat pomii doar dupa ce s-a dus pericolul de inghet noaptea, si nu acum, ca sa aiba timp sa se formeze si sa creasca mugurii pana vine vremea caniculara.
Dar dupa cum v-am spus astea nu sunt sfaturi profesionale, pentru sfaturi mai bune asteptati un raspuns de la cineva care creste pomi fructiferi si are experienta sau cautati pe internet telefonul de la vreo livada sau pepiniera de pomi fructiferi si le cereti parerea. De asemenea exista o emisiune pe AgroTV care se cheama Ce vor plantele si daca obtineti telefonul sau emailul de contact atunci incercati sa ii contactati sau macar urmariti emisiunea mai des de acum incolo pentru ca o sa va prinda bine , o sa aveti nevoie de ponturi de exemplu sa stropiti pomii daca sunt atacati de daunatori sau sa le faceti un tratament iarna cu pachet de ulei horticol.
 
Ultima editare:

pandele

New Member
va multumesc de raspuns,., nu. nu vreau sa ii tai acum, din cate am citit pe net si vazut pe youtube.. trebuie taiat toamna.. dar pana atunci vreau sa am, cat mai multe informatii sa nu dau gres ca ar fi pacat de munca si mai ales de timp,,,,cu canicula nu e o problema ca eu stau in germania si aici nu e asa de cald ca in Ro
 
Sus