Citrice cu probleme

crysty

Active Member
Citricele o sa-mi scoata peri albi. Cele mai sensibile plante.
M-am documentat, am cumparat cele mai bune produse, cel mai bun sol, am ales cel mai luminos loc (si da, apartamentul e foarte luminos), urmeaza sa le scot pe balcon.

Asa ca, alta problema: kumquat-ul incepe sa aiba pete decolorate pe frunze, varfurile devin ruginii. Pare ca se accentueaza.
Pamantul a fost schimbat primavara asta. Acum o saptamana si ceva am dat cu cropmax, iar ieri am pus un complex de microelemente la radacina (fe, mg, cu, zn etc.). Inca nu stiu daca vor da rezultate.

O parere? Ba ca ar fi lipsa de nutrienti, ca ar fi virus, ca ar fi bacterie. Eh..
Pe mine personal nu m-ar preocupa acel varf uscat la frunze pentru ca as sti ca a fost udat cu frica si asa mai fac si eu la plante ca sa nu apara mucegaiul in anotimpul rece si ca pamantul sa fie mai zvantat dar ce ma atrage ca o musca sunt acele pete decolorate pe frunze care sincer nu pot sa le explic in mod profesionist pentru ca nu am mai vazut asa ceva desi am tratat arbusti mici de kumquat decorativi contra paduchelui lanos la o terasa de restaurant.
Vad in poze pe frunze ca ar fi niste chestii mici albe (nu ma refer la pete de decolorare) si ma gandesc sa nu fie vorba de acei "purici" mici albe care mai apar la lume la ghivecele cumparate si ma gandesc sa nu fie decolorare in urma sugerilor/intepaturilor pentru seva. Uitati-va atent cu o lupa la acele treburi albe mici sa nu fie daunatori. Alte semne ca planta ar avea atac de daunator, pe langa pete sau decolorarea nuantei de verde la frunze, sunt :
- frunze umede/usor lipicioase sau tulpina usor lipicioasa.
- sub frunze se gasesc majoritatea daunatorilor la citrice, leandru, pentru ca sub frunza este membrana mai subtire si suge seva mai usor. (dar e valabil mai mult pentru daunatorii de tip paduche - testos, lanos)
Un alt aspect care ar putea provoca pete gri pe frunze, deasupra, ar fi fungii. Dati cu degetul pe frunze (deasupra) unde sunt pete si vedeti daca se sterge usor inseamna ca sunt fungi si asta se trateaza usor cu un fungicid pe baza de cupru. Fungii/mucegaiul/bacteriile apar in cazul in care nu exista un minim de ventilatie sau nu circula omul in preajma plantei, adica aer statut si usor mai rece/umed in camera. Din cand in deschideti ziua un pic geamul asta pana se incalzeste noaptea afara (sa zicem udeva la 12 grade cum a fost in urma cu o saptamana) ca sa scoateti plantele pe balcon. Nu spun ca nu aerisiti camera ci spun in cazul in care faceti dar prea rar o data la cateva zile.
Nu pot sa stiu sigur ca e vreun virus sau ca e vreo bacterie dar eu realizez ca pot fi si reactii de stres la plante. Nu radeti, ca exista si asa ceva la plante chiar eu am vazut cu ochii mei cum un kumquat a inceput sa lepede frunzele de la tratamentul cu insecticid cand avea invazie puternica de paduche lanos si a trebuit sa il stropesc cu Amalgerol ca sa il mai fortifice asa ca daca e din cauza stresului si odata ce ati schimbat pamantul si scoateti planta afara pe balcon ar trebui sa isi revina.
Lipsa de nutrienti (Fe si/sau Mg) se manifesta la plante in general prin decolorarea frunzei cand nervurile raman mai verzi nicidecum aparitii de pete decolorate definite.
Intr-adevar petele decolorate rotunde pot fi si cauzate de bacterie dar asta se vede clar pe plantele cu frunze subtiri si moi unde petele sunt foarte clar vizibile , rotunde, cu tesutul stricat si chiar au un inel inchis la culoare pe margine dar la citrice nu am vazut sa faca asa ceva pentru ca frunzele sunt groase, nu se strica tesutul asa usor. Dar sa nu uitam ca fiecare planta/specie reactioneaza si oarecum diferit.
Va dati seama ca pentru a identifica un virus sau o bacterie trebuie un microscop bun (care e foarte scump) si multa baza de date cu poze pentru comparatie despre cum arata la microscop fiecare vietate mica. Ori asa ceva nu are oricine ci mai degraba universitatile/laboratoarele de agronomie. Doar asa se poate identifica cauza bolii la plante cu acuratete mare si sa se aleaga tratamentul perfect. Este similar cu analizele pentru oameni care se fac la laborator.
Asteptati sa se mai incalzeasca afara ca sa il scoateti pe balcon si urmariti in timp daca isi revine sau mai bine spus daca frunzele noi care cresc sau cele de sus nu fac pete. Abia atunci as spune ca nu mai stresul ci vreo bacterie de vina. Evitati stropitul pe frunze cu apa cat sta la interior. Cand vine vara atunci o sa aiba nevoie de o pulverizare de apa pe frunze din cand in cand dar acum cat il aveti sub observatie evitati sa stropiti cu apa simpla frunzele in cazul in care e vreo bacterie ca sa nu ii accelerati propagarea dar sa il udati la timp la pamant. Daca trebuie (sa zicem ca va recomanda cineva sau o angajata de la fitofarmacie) se poate stropi pe frunze cu fungicid sau insecticid sau stimulatori (Cropmax, atonik, Amalgerol - e antistress asta din urma) dar nu cu apa simpla in perioada asta.
 

Ciubotariu Alina

Active Member
Citricele o sa-mi scoata peri albi. Cele mai sensibile plante.
M-am documentat, am cumparat cele mai bune produse, cel mai bun sol, am ales cel mai luminos loc (si da, apartamentul e foarte luminos), urmeaza sa le scot pe balcon.

Asa ca, alta problema: kumquat-ul incepe sa aiba pete decolorate pe frunze, varfurile devin ruginii. Pare ca se accentueaza.
Pamantul a fost schimbat primavara asta. Acum o saptamana si ceva am dat cu cropmax, iar ieri am pus un complex de microelemente la radacina (fe, mg, cu, zn etc.). Inca nu stiu daca vor da rezultate.

O parere? Ba ca ar fi lipsa de nutrienti, ca ar fi virus, ca ar fi bacterie. Eh..
Buna ziua! Parerea mea este ca varfurile ruginii ar putea fi de la lipsa umiditatii in atmosfera sau ce am observat la lamaiul meu, nu suporta soarele . Cam deloc. Unde il atinge soarele, se ard frunzele ( dar cred ca e alta mancare de peste).
Deci eu as recomanda sa fie tinut la lumina, dar fara sa fie in bataia soarelui, ca fertilizant ,recomand fertilizantul pt citrice de la Agro. Atentie ca are specificatii pe eticheta ( cred ca e general valabil). Se foloseste fertilizantul numai pe pamantul ud in prealabil pt ca s.ar putea sa arda radacinile altfel.
Ca pamant eu recomand tot cel de citrice de la Agro si ca solutie de stropit pt diverse vietati de la purici de plante la omizi si etc, Karate Zeon de la Syngenta.
Ca fungicid am incercat Luna Experience tot de la Syngenta.
Eu zic sa urmariti acele frunze cu decolorari si daca situatia persista, mergeti cu 2-3 frunze la un fitosanitare.
O zi buna!
 

mirceac

New Member
Din pacate au inceput deja sa cada din frunzele kumquat-ului.
Folosesc un pamant de citrice foarte bun de la Vigor Plant.
Fertilizantul e unul profesional, Universol 23-6-10 + ME. Se gaseste sub forma de pulbere, doar la sac de 25kg. Folosesc o concentratie mica, intre 0.5-1g/l (pentru plante sensibile la saruri). Dar recunosc ca nu mi-e clar cu ce frecventa ar trebui sa-l fertilizez. Daca a mai folosit cineva produsul asta si in concentratia asta, la ce interval de timp l-ati aplicat? 1-2 saptamani?
 

Ciubotariu Alina

Active Member
Din pacate au inceput deja sa cada din frunzele kumquat-ului.
Folosesc un pamant de citrice foarte bun de la Vigor Plant.
Fertilizantul e unul profesional, Universol 23-6-10 + ME. Se gaseste sub forma de pulbere, doar la sac de 25kg. Folosesc o concentratie mica, intre 0.5-1g/l (pentru plante sensibile la saruri). Dar recunosc ca nu mi-e clar cu ce frecventa ar trebui sa-l fertilizez. Daca a mai folosit cineva produsul asta si in concentratia asta, la ce interval de timp l-ati aplicat? 1-2 saptamani?
Intrati pe depozituldeseminte.ro ca il au in lista. Ei zic ca 1-2 g/l / saptamana
 

gomez99

Well-Known Member
eu as merge pe prezumtia cea mai rea, adica un atac de ceva, fie un fungus ceva, fie o ginganie. Un mediu constant si relativ uscat favorizeaza asa ceva. Am avut lamii ani de zile si principalele 2 probleme de care m-am lovit a fost arderea frunzelor primavara cind ii scoteam afara, rugina si cosenilele. Aici nu e cazul de cosenile, dar pot fi niste paianjeni.
As da mai intii cu dithane + score si dupa o saptamina cu nissorun + milbecknock sau voliam targo.
Cropmax e bun, dar trebuie insotit de un ingrasamint. Ca si ingrasamint eu folosesc la prima stropire din an unul echilibrat 20-20-20 si abia apoi merg pe specializari. mentinerea unuia specializat pe azot poate duce la o intoxicare cu azot sau la o lungire exagerata a crengilor (nu vrea sa spun ca e cazul neaparat acum). si recomand fertilizarea foliara (desi in aparatament este ceva mai complicat, se stropesc accidental peretii, mobila perdelele, deh)
 
Sus