Clematis Lemon Dream

monika 82

Well-Known Member
Flori mari, pentru specia Atragene, 10-12 cm in diamentru, de un galben pal, nepretentioasa si foarte rezistenta la inghet.
Prefera soarele dar nu arsita, si ii place si semiumbra.
Inaltime planta: 2,5 m Marime floare: medie Perioada de inflorire:V, VII-VIII Orientare: oricare Tundere: 1 (deloc) Rezistenta inghet: zone 3-9 .
 

LadyBug

Well-Known Member
Am vazut-o pe undeva online de curand si am vazut ca spuneau ca e parfumata. Asa este? Vreau si eu, poate facem schimb? Sa vad daca pot sa le inmultesc pe alte mele.
 

monika 82

Well-Known Member
LadyBug a spus:
Am vazut-o pe undeva online de curand si am vazut ca spuneau ca e parfumata. Asa este? Vreau si eu, poate facem schimb? Sa vad daca pot sa le inmultesc pe alte mele.
Chiar nu stiu, nu am mirosit-o, promit sa verific acum in primavara :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
O am si eu, plantata in primavara trecuta, deci nu pot spune mare lucru despre ea ca e inca in perioada de formare, anul trecut avea 1 lastar amarat si lung, acum am tuns-o scurt, sper sa dea ceva de la baza
 

monika 82

Well-Known Member
Asa este si a mea, tot din primavara trecuta, dar a fost draguta si m-a bucurat cu o floricica, si asemeni celei pe care o detineti dvs, tot un fir a avut si a mea,am tuns-o la 30 cm (de fapt am scurtat acel lastar), sper sa se indeseasca si sa ne bucure cu multe flori!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Monika, tai-o mai scurt, lasa doar prima pereche de muguri de pe lastar ca sa o fortezi sa dea si de jos, din radacina, sa se indese de la baza. Si la fel faci si anul viitor, si nu doar cu ea ci cu toate clematitele tinere, daca vrei clematite bogate, nu doar un fir de iarba cu o floare-n varf :)
 

monika 82

Well-Known Member
I-am lasat doua perechi de muguri, mi-a fost teama sa ii las doar o perche din cauza timpului acestuia, m-a derutat, suntem in martie si avem 21 de grade, mi-a fost teama ca se intoarce frigul, si sa am o pereche de muguri de rezerva :D !Va pup si va multumesc pentru toate sfaturile :*
 

geodezia

Well-Known Member
Claude eu am tuns anu asta toate clematitele de jos ca aveam niste cleoampe lungi si nu mai faceau flori
 
Sus