Clematita. Ajutor!

liviu m

Member
Am o problema cu o clematita: dupa ce a inflorit, florile au tinut cam o saptamana, a inceput sa se usuce. Clematita. De fapt acum e uscata complet. Ce nu am facut bine? Am udat-o cam la 2 zile, atat cat sa fie pamantul umed. Se mai poate recupera planta?
Planta este aici: http://i594.photobucket.com/albums/tt26 ... 011366.jpg
Dupa cum vedeti din fotografie, mai am 2 clematite in celelalte 2 jardiniere pe care nu as vrea sa le pierd.
Multam mult de tot de opinii.
 

FlorentinaS

Member
Nu stiu cum se cheama boala, si eu am patit exact la fel cu ambele clematite, pe rand, la cateva luni una dupa alta.
In cateva zile erau complet uscate, desi am stropit cu de toate- fungicid si insecticid (desi nu am vazut nicio dihanie).
Am inteles de la fetele care au clematite de mai multi ani ca e o problema in primii 1-2 ani si dupa aceea s-ar rezolva de la sine.
Ale mele au dat din nou, de jos si acum sunt pe cale sa se revigoreze. Ba una are si-un bobocel, cam anemic :mrgreen:
 

liviu m

Member
pai s-a uscat de jos pana sus si oricum clematita are tulpina un pic lemnoasa, e greu sa-ti dai seama pana unde a ramas verde.
 

popescu gp

Well-Known Member
boli,daunatori

Clematitele ce se usuca in totalitate( radacinile ramamand in pamant)sunt atacate de o ciuperca specifica acestei plante si trebuie tratata atat pe planta prin stropire,cat si udarea pamantului cu Dithane 45.Succes
 

sicora fabian

Active Member
De cand ai clematitele acolo? Substratul de la cea uscata pare mai inchis la culoare decat la celelalte doua.
Nu cred ca-i de natura patologica!
 

FlorentinaS

Member
La mine dithane nu a avut niciun efect. Culmea e ca stropisem cu dithane, preventiv, cu vreo saptamana inainte de a aparea problema.
Am stropit si cand am vazut frunzele afectate, dar degeaba.
Eu am taiat-o de jos, vreo 10 cm de sol.
 

carmenushka

Active Member
Scriu aici ca tot de probleme cu clematita e vorba. Am o Comtesse de Bouchard plina de boboci, am observat ca nu se deschid bobocii, ab mai mult se usuca, Am desfacut un boboc uscat si am gasit in el niste gandacei mici maronii. Ce sa fac? cu ce sa o stropesc? orice insecticid?
 

liviu m

Member
@Fabian, Pamantul nu are alta culoare fata de cealalta jardiniera, e o chestie de lumina cand am facut fotografia. Jardinierele sunt amplasate acolo de anul trecut, cam aceasi perioada. Ciudat este ca si iedera din ghiveciul alaturat incepe sa se usuce. Celelate clematite merg foarte bine, deocamdata.

Ce vreau sa spun, este ca anul asta am avut in gradina toate gama de "raufacatori", limacsi, purici, paduchi, paianjeni. Nu stiu ce sa fac.
 

FlorentinaS

Member
Stiu ca nu te ajuta cu nimic, dar si eu am avut invazie de cele mai diverse lighioane in gradina anul asta. Plus tot felul de boli de la fungi :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu cred ca aveti ce le face. Taiati partea uscata ca sa nu se vada urat. Clematitele vor da lastari noi direct din pamant, chiar daca tija veche e uscata complet.
 

veretregn

Active Member
Caramell a spus:
Nu cred ca aveti ce le face. Taiati partea uscata ca sa nu se vada urat. Clematitele vor da lastari noi direct din pamant, chiar daca tija veche e uscata complet.
Am pățit și eu la fel. A crescut bine apoi într-o săptămâna a devenit maro.
 
Sus