Clematite yurta

monika 82

Well-Known Member
Buna!Am primit azi un colet de la yurta cu clematite, imi puteti va rog oferi un sfat, 5 dintre ele au plecat in vegetatie, au si frunzulite, le pot planta, sau este prea frig, oare risca sa isi piarda frunzele!Multumesc!
 

liliann

Member
Parerea mea este ca le poti planta. pamantul nu este inghetat, si nu mai ingheata deacum. Clematitele sunt plante rezistente.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Plantreaza-le urgent! ;-) E foarte important sa le plantezi mai adanc decat sunt acum in ggiveci, cam cu 8-10 cm
 

LadyBug

Well-Known Member
Am facut si eu comanda miercuri la ei si ma asteptatm sa vina peste o saptamana, dupa cum au spus altii, dar la mine a venit curierul a doua zi. Problema e ca 3 clematite mie-mi par uscate de-a binelea, sper sa le dea ceva de la radacina(am avut in trecut surpriza asta) iar restul au cate un muguras anemic rau, sper sa reziste. Apoi urmeaza testul final, sa vedem daca si infloresc asa cum trebuie.
 

George

Member
LadyBug a spus:
Problema e ca 3 clematite mie-mi par uscate de-a binelea, sper sa le dea ceva de la radacina(am avut in trecut surpriza asta)
Si eu am cumparat anul trecut mai multe chestii de la ei, m-am cam intepat cu pomii, doi au venit rupti iar restul ceva mai pricajiti fata de cei pe care i-am vazut prin magazine. Am comandat si doua clematite, Asao si Pamela Jackman, amarate si uscate, spre surprinderea mea nu au fost moarte si si-au revenit, ba chiar asao a ajuns pana la aproape 1,5m inaltime. Eu iti doresc sa ai aceeasi bafta pe care am avut-o si eu cu clematitatele.
 

LadyBug

Well-Known Member
George a spus:
LadyBug a spus:
Problema e ca 3 clematite mie-mi par uscate de-a binelea, sper sa le dea ceva de la radacina(am avut in trecut surpriza asta)
...Am comandat si doua clematite, Asao si Pamela Jackman, amarate si uscate, spre surprinderea mea nu au fost moarte si si-au revenit, ba chiar asao a ajuns pana la aproape 1,5m inaltime. Eu iti doresc sa ai aceeasi bafta pe care am avut-o si eu cu clematitatele.
Pai tot astea 2 sunt uscate la mine, impreuna cu Marie Boisselot. Asa or fi ele, mai intarziate.
Multumesc foarte mult pentru urari si incurajari.

Asao pana la urma face si flori duble su numai simple?

Oricum vreau sa postez tot aici pe viitor ce se intapla cu ele.
 

LadyBug

Well-Known Member
Ptiu sa nu-ti deochi piticania! Asta-seara au venit in vizita niste cunostintinte de-ale parintilor si aveau o jucarie exact ca a ta din poza. Tzopaia si se bucura de parca eram prieteni de-o viata, mai si latra ascutit, zici ca nu-i adevarat. In poza nu ma impresioneaza, dar in realitate e un bombonel de catel. Sa-ti traiasca!
 

monika 82

Well-Known Member
Eu le-am plantat mai adanc 8-10 cm cum a zis Claude :hug: , si le-am si musuroit , asa am considerat eu ca este mai bine, m-a ajutat sotul sa le plantez, am tinut cu mana de ele, si sotul a asezat usor pamantul pe langa ele, unele aveau muguri cruzi , albi de 4-5 cm, si mi-a fost teama sa nu ii rup, dar plantarea s-a soldat cu succes :D , acum sa vedem evolutia, va tin la curent, pupici!O primavara frumoasa!O :hug: pentru toate fetele!
 

LadyBug

Well-Known Member
Azi am plantat si eu 5 clematite de la yurta, evident cu ajutor, insa nu mai adanc, pentru ca eu planuiesc sa mai pun pamant in zona respectiva sa inalt un pic, plus ca erau la baza lastari mici foarte firavi care se rup foarte repede si n-am vrut sa-i sufoc si sa-i strivesc sub pamant. Am plantat si crocusii pe care mi i-au trimis cadou si o vita de vie de la ei, dar vita nu arata asa bine, e adevevarat ca a costat doar 8 lei dar eu sper sa fie viabila, altfel o sa le fac reclamatie.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
monika 82 a spus:
si le-am si musuroit , asa am considerat eu ca este mai bine, !
Nu e nevoie de musuroire, mai ales daca sunt plantate adanc, stai linistita ca nu le e frig si nu ingheata! ;-)
 

monika 82

Well-Known Member
LadyBug a spus:
Azi am plantat si eu 5 clematite de la yurta, evident cu ajutor, insa nu mai adanc, pentru ca eu planuiesc sa mai pun pamant in zona respectiva sa inalt un pic, plus ca erau la baza lastari mici foarte firavi care se rup foarte repede si n-am vrut sa-i sufoc si sa-i strivesc sub pamant. Am plantat si crocusii pe care mi i-au trimis cadou si o vita de vie de la ei, dar vita nu arata asa bine, e adevevarat ca a costat doar 8 lei dar eu sper sa fie viabila, altfel o sa le fac reclamatie.
Cadou :( mie de ce nu mi-au trimis cadou???
 

claude

Well-Known Member
Moderator
monika 82 a spus:
Probabil am exegerat :) , din prea multa dragoste :D
Pai poate stii si tu vorba aia inteleapta care spune ca "drumul spre iad e pavat cu intentii bune", asa ca dragostea exagerata poate produce mai mult rau decat bine! :evil: :rofl: Serios, inlatura musuroiul, sa poata iesi la lumina lastarii, sa nu aiba de parcurs autostrada Gilau-Turda pana la suprafata :rofl:
 

LadyBug

Well-Known Member
monika 82 a spus:
Cadou :( mie de ce nu mi-au trimis cadou???
Daca faci comanda de 150 de lei iti trimit un cadou. Am luat si vita de vie si gingko biloba de la ei si s-a facut pachetul de fix 150. Oricum eu nu am fost prea incantata, mai am branduse destule iar ce mi-au trimis ei anul asta nu mai apuca sa infloreasca, sunt mult in urma celor din gradina, pe care le-am mutat si tot au apucat sa infloreasca un pic.
 
Sus