clerodendron tricothomum

victoria222

Active Member
Felicitari, Happy! Sa fie intr-un ceas bun :)

Da-ne mai multe detalii. Eu nca nu m-am apucat inca, nu am avut timp si sper ca nu se vor altera pana ma hotarasc....Le-ai decojit pulpa inainte sau le-ai semanat cu tot cu ea? Le-ai pus la stratificat sau nu? Unde le tii pe cele semanate in ghiveci?
 

happy

Well-Known Member
Victoria le-am decojit si le tin in living(am facut comun balconul cu sufrageria) langa calorifer.Asa am procedat si iarna trecuta cu alte seminte! :D
Astazi am pus la germinare seminte de cortaderia roz de la ebay.Sunt asa mici ,sunt curios daca vor germina,le-am pus pe suprafata pamantului si le ud prin pulverizare :wink:
 

victoria222

Active Member
Iti tin pumnii:D
Eu tot ce am semanat pana acum ( ca si pe mine m-au mancat degetele) am pus in ghivece in balconul neincalzit, unde temperatura este ca afara (am mereu un geam deschis), in asa fel toate semintele vor avea parte de stratificare naturala, in functie de vremea de afara, fie ca au nevoie sau nu (cam tot ce am semanat cere stratificare: acer japonez, sambucus racemosa, viburnum..?.., corn american, aquilegia, peri simeri decorativi prin flori si fructe mici si aromate..etc)iar cand va veni primavara, vor germina dupa cum le vine randul si vor avea caldura si lumina mai multa decat le pot oferi eu iarna. Clerodendrumul din cate am inteles nu are nevoie de stratificare, si daca germineaza in 20-60 de zile, vine si primavara pana incepe el sa creasca, asa ca o sa tin si eu semintele in casa pe pervaz. Luni cred ca fac operatiunea :) o sa anunt si eu aici ca sa urmarim impreuna ce se intampla.

P.S. Happy, vezi ce se numeste Clerodendrum, nu Clerodendron :wink:. Ar trebui schimbat numele topicului.
 

happy

Well-Known Member
Cele cateva care mi-au ramas le-am pus in frigider! :D Peste 3 luni le mai scot :!: Intre timp ma ocup de celelalte plantate :wink:
 

happy

Well-Known Member
Le las acolo ,poate germineaza.Deja au inceput sa iasa puiutii de salcam roz din seminte puse in servetel umed :D O sa arat poze la topicul cu pricina dupa ce imi scoate fata Picassa din memoria calculatorului :!:
 

happy

Well-Known Member
Nu ,ele incoltesc mai tarziu la caldura.Din pacate nu am reusit nici o germinare,am avut 2 plantute care la 3cm s-au uscat subit :(
Trebuie sa fur de la Gradina Botanica un puiet!!!
 
Sus