Clerodendron

aleynad

Active Member
Moderator
astazi am facut curatenie la servici, printre flori si am observat la clero al meu primii boboci :eek:
gata! astazi il iau acasa, si direct in balcon la semiumbra cu el, pana il obisnuiesc cu soarele, ca sa nu se parleasca pe frunze, apoi il mut la parter, pe terasa :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta, draga mea, ca tu esti "hair-stylistul" plantelor :) , am avut proasta inspiratie sa nu tai nimic din ugandesele de la tine si acum e mareeeeee ca o zi de post, asa de mare ca l-am impletit frumos pe un suport, ca pe plantele curgatoare
Beleaua e ca nu-i foarte atragator..el saracutul a inflorit in disperare in ultimele 2 saptamani, acum se potoleste...
Asadar, n-am fi un bun moment sa-l coafez???? Si daca da, cam care sa fie frizura potrivita??? asa, sauvage????? :rofl: :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: daaaaaaaaaaaaaaa....................stii ca eu am tendinte spre rustic :) .
Nu-i aplica o tunsoare prea radicala ca nu ii place si iti va inflori aproape tot anul.Vezi un nod pe undeva dedesuptul infloririi si cam pe acolo taie-l :D .
Succes!
 

irinabv

Active Member
Moderator
Felicitari Daniela. A mea se toooot inalta pana in tavan si nu face nimic. In schimb fluturasii albastrii ugandezi de la Gabiuta se pregatesc de inflorit. Se vede ca au avut o profesoara buna 8)
 

aleynad

Active Member
Moderator
din pacate lastarul de ugandese nu s-a prins in toamna :(
dar ma consolez cu florile la thomsoniae achizitionat de la Craiova, in octombrie :D
 

ghia_don

Active Member
Si eu, dar de trei ani de cind il am n-a inflorit niciodata...acum are doi lastari lungi (anul asta nu l-am tuns) si chei :x ...ma rog de el sa-mi arate si mie ceva acolo, dar nici macar :p nu-mi arata....
Nu mai stiu ce sa-i fac... :?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si al meu a crescut ca nebunul dar flori ioc. Azi i-am schimbat pamantul, poate ii place mai mult :?
 

sorina

Active Member
intructor , foarte frumos clero tau :) :) :) Ai dori sa facem schimb cu butasi de Clerodendrum thomsoniae daca nu ai cumva ????
 
Sus