Clerodendron

anknic

Active Member
offf, prospero al meu de la Mada trage sa moara... a crescut super bine, a facut 3 mari craci de boboci, dar a trebuit sa il bag in casa din motive de frig si s-a socat atat de tare ca i-au picat intai toti bobocii si acum vad ca ii pica si frunzele :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Lasa-l in pace ca nu trage sa moara, asa ii cad lui frunzele toamna. Sa nu te puna necuratu' sa vrei sa-l arunci, il lasi in pace si se va umple de flori la primavara.
 

anknic

Active Member
de lasat in pace il las...ca atata vreme cat e verde si mai are 2-3 frunze e clar ca isi revine, ma oftica doar ca din 3 craci de 20 cm de boboci n-am vazut nicio floare :(

da la anu' sigur vad :)

:hug:
 

christine

Member
Gradinar1, Daisy, multumesc mult! :oops: Mi-asi fi dorit sa vad si clero. thomsoniae inflorit. Il astept de vreo 3 ani sa infloreasca dar...nimic.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: vezi, l-am invatat harnic de mic! :rofl:
Cu mare drag! Si al meu e inflorit non stop, ditamai tufa :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Fetelor, voi cand tundeti clerodendronul prospero? Ma bate gandul ca in primavara sa il coafez nitel si sa ii schimb solul. Astept parerea voastra referitoare la momentul tunderii si la tipul de sol/amestec pe care il folositi. :D
 

lelia

Well-Known Member
Adina ,si eu as vrea sa-l tund ,dar nu stiu cat si nici daca suporta tunderile .

Eu cand i-am schimbat substratul am folosit un amestec de turba universala florimo ,perlit si maranita .Cred ca i-a placut ,caci a crescut enorm .
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Lelia! Voi folosi amestecul sugerat de tine. Sper sa obtin un substrat aerat si usor, cu drenare buna cum e amestecul in care a fost plantat cand l-am cumparat. De doi ani sta saracutul in acelasi sol si intre timp a crescut semnificativ.

Poate se indura careva de un sfat privind taierile.
 
Sus