Clerodendron

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Madalina, adica la tine wallichi infloreste de doua ori? Si toamna si primavara?

Sa creasca speciosum (Peste iarna vitele si-au pierdut frunzele si partial s-au uscat; am tuns uscaturile, insa vad ca tot a mai continuat uscarea. Asa patesc acum cu dipladenia. Ambele au dat semne de trezire, insa imi dau emotii.) si tai lastari. Sa ii mearga bine si se rezolva. Si tu mi-ai dat ugandese, asa ca nici vorba de schimb. Sunt datoare si ma bucur sa-mi pot plati datoria. :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Doar odata infloreste wallichi numai ca infloreste primavara, mereu. Nu-mi amintesc sa-l fi avut inflorit toamna...
Sa stii ca nu-mi aminteam sa-ti fi dat ugandese...asa ca ma bucur ca voi primi speciosum de la tine candva. Mi-ai fi trimis oricum, stiu, ca datoare oricum nu-mi erai :hug:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Dragilor, in sfarsit a inflorit thomsoniae...dar tare greu...a suferit de sete cred, cateva zile cat nu am fost atenta, si multi boboci i-au cazut pana sa infloreasca complet. Sper sa-si deschida si restul de boboci pe care-i are
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! Dupa ce infloreste o sa incerc sa tai din ea poate prind ceva butasi si daca se si prind iti trimit :-)
Am o lista luuunga de doritori, sa stii, numai sa am de unde taia ca acum in varful fiecari ramificatii e cate un ciorchine de flori
 

Camik

Active Member
Multumesc frumos!
Nu vreau sa strici planta.Eu am rabdare,nu vreau acum .Daca o sa ai vreodata de dat.
Ar fi pacat sa tunzi planta doar ca sa ne trimiti noua.Asteptam sa se faca mare ,mare si stufoasa.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Madalina, superbi fluturasii tai. Sper sa ma pot mandr si eu curand cu unii. Acum vreo doua saptamani c. speciosum daduse niste motisoare. Banuiam a fi viitoare flori, dupa cum aratau Am asteptat sa vad cum evolueaza si acum am certitudinea ca sunt flori. Sunt si destul de maricei ca sa nu mai fie in pericol, zic eu. Asa ca sper sa ma bucur de niste fluturasi rosii curand.
 
Ultima editare de un moderator:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Yupiiii!!! super, astept cu mare nerabdare sa vedem florile !!! Planta arata foarte bine!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Daramite eu, Madalina! Ar fi primii "fluturasi" infloriti in casa mea... :visator: Nici nu stii cat de tare mi-i doresc si de cand ii astept! Imi daduse in toamna bobocei ugandesele primit anul trecut, insa n-a fost sa fie. A venit frigul si boboceii mei m-au parasit fara sa-si arate minunatele flori albastre.
 

geodezia

Well-Known Member
Adina sa pui si tu la prins e o frumusete roscatul tau
si din ala alb cu rosu am si eu in lastar de vreo 3 ani dar saracu nu i-a mers bine unde l-am pus
asa ca in primavara asta l-am mutata si am crezut ca este dus dar surpriza az dimineata fiind in inspectie la ora 5 l-am gasit cu o funzulita mica mica
deci mai am sperante cu el
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Voi incerca sa tund din el cum va mai creste. Deocamdata are doar o mladita principala si cresterile astea noi si crude pe care a si inflorit.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte bine arata, Adina. Ai mei au chelit dupa ce i-am bagat in casa dar chiar si asa se straduiesc sa faca ceva flori. Cel care arata cel mai bine e thomsoniae, pe el nu l-am dat afara peste vara.
Am observat ca daca-i misti cand incep sa aiba boboci sunt tare sensibili, le pica imediat bobocii.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ai mei nu ies deloc afara. Au inauntru lumina din belsug si ceva soare. Numai thomsoniae nu a vrut sa infloreasca deloc. Am observat ca toti infloresc numai pe lastari noi, asa ca am pus foarfeca la lucru si am avut mai multi lastari noi la prospero si ugandese, deci si tije florale mai multe. Dintre toti, bobocii de prospero sunt la mine cei mai fitosi. Cad cu mare usurinta....
 
Sus