Clivia

ioana_ralu

Member
Michaela momentan mi s-a stricat aparatul de-aia au iesit pozele asa ,ca sunt facute cu telefonul :oops:
Dl popescu eu sunt chiar incepatoare in privinta cliviilor(ma refer la ingrijirea lor),chiar daca le-am admirat indelung
Felicitari pentru achizitie .Mi-ar fi placut si mie o white lips :visator:
 

cory_helen

Active Member
michaela, draga... clivia se poate tunde ca orice crin? am o clivie la birou, foarte mare si frumoasa...

a inflorit de mai multe ori... insa e foarte bogata... as vrea sa stiu ce sa spun colegei mele... sa o tundem sau nu?

mersi mult si te pup...
corina. :D
 

cory_helen

Active Member
mersi frumos, magda... dar cum se poate inmulti? face pui pe langa ea sau nu?
o pandesc de mult, ca as vrea si eu o clivie... :oops: :wink:
 

michaela

Active Member
Da Cory face pui....unele au in gene sa dezvolte mult mai repede si mai multi, altele mai greu, dar tot fac...sau din seminte.
Loki a spus:
Multumesc pentru informatie, Irina!
am fost amator :D
Sa creasca mare si frumoasa!!! Felicitari!!! :D

Din seminte aceasta varietate... poate inflori dupa 2 ani. :wink: :D
 

Loki

Member
ioana_ralu a spus:
Felicitari pentru achizitie .Mi-ar fi placut si mie o white lips :visator:
michaela a spus:
Sa creasca mare si frumoasa!!! Felicitari!!! :D
Multumesc :D

michaela a spus:
Din seminte aceasta varietate... poate inflori dupa 2 ani. :wink: :D
Ok. Nu am experienta cu polenizarea la clivia dar pot incerca, insa nu am cu ce sa o incrucisez acum :(. S-ar putea sa nu accepte propriul polen.
Daca o polenizez cate seminte face?, plantele rezultate vor avea flori diferite?
 

popescu gp

Well-Known Member
clivia

Sarselia ,putinica rabdare,cateva zile si atunci se va observa nuanta bobocilor;la inceput si clasica si citrina au bobocii la fel si o data cu maturizarea apare si culoarea.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sarselia pare sa aiba flori galbene. Bobocii de la portocalie sunt deja colorati la marimea celor pe care ii ai tu acum.

Vezi?

 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Frumoase clivile voastre. Degeaba am vizitat şi eu Dedeman, la Arad nici urmă de clivii! :(

De unde e gălbioara ta, Sarselia? Şi mie îmi pare tot galbenă. Are dreptate Cornelia. La cele portocalii coloraţia e clară din vreme. :wink:
 
Sus