Clivia

michaela

Active Member
Loki - am intrebat si eu... se pot autopoleniza... deci... bafta! :D :wink:
Arselia- de-abia astept si frumoasa ta... foarte posibil galben sa fie culoarea...
Alex- daca pe clivia apar 2 tije simultam ... da! poate fi Twins
 

sarselia

Active Member
Moderator
Uraaa!Si-a deschis florile si intr-adevar Cornelia a avut dreptate, este galbena!

Incarc pozele si revin!
 

sarselia

Active Member
Moderator
:oops: :oops:
Multumesc fetelor.
Intr-adevar a inflorit prima data la mine de aceea surpriza a fost extrem de mare.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Micha vroiam sa te intreb daca pe galbejita mea o cheama Yellow Star.

M-am uitat pe internet si parca asa i-ar fi numele,,,insa tu stii mai bine ce si cum e cu ele.

Multumesc frumos si multi pupici pentru Dya de la care am aceasta galbioara!
 

michaela

Active Member
Este inalta? cu frunze lungi... florile mai micute?... dar daca este de la Dya... sigur este Yellow Star- este o varietate scoasa in serele lui Dirk :D :wink:
 

ioana_ralu

Member
Ce ziceti ,se coc semintele?
Michaela o poza mai buna de atat a plantei nu am cum sa fac momentan ,sper sa iti fie de folos
 

michaela

Active Member
Superba clivia!!! Felicitari, Ioana! :D Ai polenizat-o? Pare ca se formeaza capsule... dar e devreme inca pentru un pronostic... pe parcurs iti vei da seama daca sunt sterile sau nu. Bafta! :D
 

ioana_ralu

Member
Multumesc Michaela
Cred ca s-a autopolenizat.Cand am cumparat-o batea vantul si am lasat-o un pic s-o scuture.De cateva zile au inceput sa se scuture florile.
Macar o capsula sa o duca pana la capat :rugaciune:
 

ira

Member
Foarte frumose cliviile voastre :D
Semintele mele de clivia puse la germinat au inceput sa dea semne de viata :dans: :dans: Sunt puse in pastile de turba :) Pana acum din 8 sem variegate 7 au germinat, o astept si pe ultima :rugaciune:
 

ira

Member
Superba! Sunt invidioasa...
Ei lasa, ca voi avea si eu..... daca nu 8 macar 7 plantute variegate :evil: Acum culoarea florii nu o stiu :oops: Si sa dea Dumnezeu sa te pricopsesti cu asa frumusete!! :wink:
 

michaela

Active Member
danero2004 a spus:
Uitati ce mi a promis Micha ca imi face rost : :rofl:
:? hei Mr. Daniel.... tare m-am ramolit daca nu mai tin minte asa ceva, zau :nu stiu:
:astept: in fine... cand voi avea si eu... sigur iti voi da si tie daca nu ma insel e un Solomon yellow?! :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pai nu mai tii minte cand am zis ca vreau una galbena si una variegata si ai zis ca o sa ai , ha haaaaa te am prins ...


poza e de mai sus extrasa :wink:
 
Sus