Clivia

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, dupa inflorire tija se taie cat mai de jos. Restul de tija care ramane se usuca dupa ceva timp si cade. Daca nu o tai, tija poate ramane verde, consuma inutil din resursele plantei si nici nu se vede prea frumos.

Asta in cazul in care nu ai polenizat cumva florile si vrei sa lasi tija pentru a obtine capsulele de seminte.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ti se foarte multumeste.Sper sa o tina tot asa si dupa 1 an de stat la mine.Aceasta e din comanda comuna de la Dirk si prin umare a avut un parinte bun.
:)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Minunata, Arselia! Ma bucur ca a facut atat de repede floricele, cu siguranta ii place la tine! :D
 

michaela

Active Member
Bravo Arselia :D si celelalte pot inflori...asa cum am mai zis akebono nu inflorise nu avea niciuna tija.
p.s-parxa e mai rossie floarea?dexat a mea?...de-bia astept sa vad si altele.... :D
 

ioana_ralu

Member
Foarte frumoase,felicitari fetelor.
Eu am ramas cu o capsula de seminte la cea galbena ,restul au picat.De frica sa nu cada si asta nici n-am scos-o afara
 

michaela

Active Member
Absolut deloc. nu le place soarele direct pe frunze, dar asta cred ca multor plante de interior nu le place... in rest eu vara le tin afara la umbra, nu apa sa balteasca, substrat cu drenaj rapid , iarna la interior si .... Bafta! :D :wink:
 

michaela

Active Member
danero2004 a spus:
Micha , cea variegata e tot de la nenea ala ca si ale mele ?
Variegatele isi au originea in Asia. Eu o am de la un chinez, probabil ca ale tale au fost importate in Europa.... inmultite... de-asta mi-am luat si de la tine... pot inflori diferit :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ma pui pe ganduri , sa zici ca am asa posibilitate de raritati :D , poate nu-oi da vrabia din mana pe..... :rofl:
 

cris_tkp

Member
Surprize-surprize....Michaela....ghici ce am eu in ghiveciul Cliviei Citrina....un mic puisor...nu imi vine sa cred.... :dans:
M-am cam suparat pe ea ca nu a vrut sa faca flori deloc...in conditiile in care surorile ei vitrege au facut de doua ori.... Are legatura cu puiul lipsa florilor anul asta?
 

michaela

Active Member
Nu cred Cris , probabil s-a pus ea pe picioare-parca ziceai ca avuse de suferit ceva anul trecut... :gandit:
Dar... iupi!!! de-acum vei avea 2 citrine!!! Bravo si la mai multe inflorite . Felicitari :D :D
p.s-scuze pt raspuns intarziat ,in ultima vreme de-abia razbat ... :roll:
 

michaela

Active Member
:rofl: :rofl: - pe mine chiar munca cu ele m-a cam dat pe spate....de unde stii?!?!?1 :? :eek:
eu acum(toamna)
-stropesc toate cliviile cu o solutie cu insecticid
-sterg fiecare frunza cu o laveta umeda
-spal ghiveci si tavi(pt ca ale mele clivii stau afara vara-pot avea daunatori, in special limaxi! :x )
- urmatorul pas.... la iernat in pod :rofl:

cam asa arata ...
http://michaela40.sunphoto.ro/experimente/49685846
 

carmenushka

Active Member
Miha, cu ce le stergi frunzele? doar carpa usor umeda sau folosesti o solutie anume? mie nu-mi plac sparyurile lustrante dar mi-ar placea sa aiba cliviile mele frunzele mai lucioase
 

michaela

Active Member
Doar cu laveta umeda, Carmen! :D :wink: Nici eu nu sunt adepta spray-urilor :wink:
Spor :D
aaa..... era sa uit!... frunzele lucioase le au acele clivii sanatoase, hidratate corespunzator- daca sunt insetate, devin mai pale,mate frunzele iar acele nervuri devin mai pronuntate.
 
Sus