Coelogyne spp

sarselia

Active Member
Moderator
Denumire: Coelogyne

Familie: Orhidacee

Imagini: sursa www.webshots.com




Origini: India,Malaysia,Fidji,Noua Guinee

Descriere:Este o orhidee epifita dar exista si cateva specii care sunt terestre.Fiind o specie care cuprinde mai mult de 200 de exemplare,unele au nevoie de racoare pentru a creste si inflori pe cand altele, traiesc doar in medii calde.

Lumina:prefera lumina puternica in perioada cresterii vegetale dar trebuie ferita de razele puternice ale soarelui.

Temperatura: Coelogyne fimbriata, Coelogyne ovalis, Colegyne fuliginosa, Coelogyne cristata, Coelogyne flaccida, Coelogyne nitida fiind originare din muntii Himalaya au nevoie de o perioada de repaus in anotimul rece pentru a inflori o data cu venirea primaverii.Se recomanda punerea lor intr-un loc racoros si se opreste fertilizatul sau udarea acestora.Se vor uda doar putin si numai pentru a preveni stafidirea pseudobulbilor.

Flori:Acestea sunt parfumate si sunt de diferite dimensiuni.Unele specii au flori mici dar multe pe cand altele au mai putine flori dar ca dimensiune sunt mari.Unele pot aparea din apexul unui bulb ajuns la maturitate (Coelogyne fimbriata) iar altele pot aparea la inceputul primaverii o data cu noul psudobulb (Coelogyne cristata).Cele mai intalnite flori au culoarea alba dar pot fi si verzi sau crem.Au un parfum dulce care atrage albinele si viespii.Unele flori au denumirea de "colier" datorita portului lor lung si pandant.

Solul:Acesta poate contine:scoarta de pin,polistiren,muschi de turba,etc.

Udarea:In perioada de crestere poate fi udata la 3-4 zile iar iarna depinde si de temperatura ambianta si de specie,udarea poate fi facuta o data la 6-8 zile.
In momentul udarii trebuie sa fim atenti pentru a nu ajunge apa in mijlocul tufei deoarece putrezeste extrem de repede.

Aerul:Vara are nevoie de o umiditate de 80% pe cand iarna aceasta se poate situa intre 60-70%.

Ingrasaminte:Vara,in perioada cresterii se poate uda cu ingrasamant lichid pentru orhidee o data pe saptamana pe cand iarna o data pe luna.

Boli si daunatori:Acarieni si paduchi.

Greseli de ingrijire:Nu ii place sa fie mutata dintr-un loc in altul si de aceea va reactiona daca i se va intampla acest lucru.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Orhideea aceasta m-a cucerit total si v-o recomand cu cea mai mare caldura.De la prima floare nu s-a mai oprit ci este inflorita incontinuu.Intr-adevar florile tin vreo 2-3 zile(asta poate pentru ca sta afara -la umbra ce-i drept- insa cu caldurile astea...)dar face tije de flori cu nemiluita.
E cea mai harnica (la capitolul inflorit) orhidee pe care am avut-o pana acum.
 

puffy80

Member
Am si eu o Coelogyne cristata, cu flori albe cu galben in centru. Deocamdata face vreo trei pseudobulbi noi, dar va mai trece ceva timp pana o voi vedea inflorita. Sper sa fie la fel de harnica cum e a ta. Felicitari!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc frumos si tin pumnii sa infloreasca si frumoasa ta.Si eu am o cristata insa e mai mica si cred ca va mai trece ceva vreme pana o voi vedea inflorita.Insa nu se stie niciodata :D
 
Sus