Colchicum -De toamna sau primavara.

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
No, pai cind se inmultesc putem face un schimb. Chiar as fi curios sa le vad pe alea galbene. Banuiesc ca nu sint duble ca nu am auzit de duble galbene...
 

IZA

Active Member
Nu , la sf lui septembrie dar acum am pus poza ca am uitat. :wink: si sunt ale surorii mele. :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit colchicum simplu, il astept si pe cel dublu.




Iza, daca ala galben e colchicum si nu crocus.. ma intereseaza.
 

IZA

Active Member
Foarte frumoase! Ti-a luat un an sa vezi poza ?? Am vazut ceva bobocel si la a mea acum . :rofl:
 

presco

Active Member
Colchicum nu are cum sa fie caci are frunze ! Eu cred ca e altceva!
Foarte frumose flori aveti amandoi! :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Hmmm... postarea mea a fost acum 2 luni... voi ati observat-o abia acum ?
 

elipopa

Active Member
are cineva poze cu ele primavara? am gasit si eu in spatele gradinii niste frunze, au bulbi, vecinii zic ca-i ceapa ciorii!!
am cautat pe net , am vazut ca unii zic ceapa ciorii acestei flori!
as vrea sa vad o poza cu frunzele primavara sa vad daca e una si aceeasi planta cu ce am eu in gradina!!
daca e aceeasi sunt super fericita ca sunt o multime!!! nu am fost niciodata in acea zona a gradinii pana acum erau maracini si puieti de salcam, in toamna a curatat sotul zona si acum le-am descoperit!!
 

elipopa

Active Member
popgeo a spus:
Da, uite aici poza... cele cu frunzel late si verde inchis care formeaza un rind imediat in dreapta bujorilor.

http://image87.webshots.com/87/5/6/91/2 ... Nju_fs.jpg


Eu spun sa postezi mai degraba la plante necunoscute poze cu frunzele si sa vezi ce zic unii-altzii.

multumesc frumos, nu prea seamana cu ce am eu, la mine sunt frunzele mai inguste!!
acum nu am cu ce sa le fac poza, cand o sa pot, o sa postez la plante necunoascute!
 

ghia_don

Active Member
La noi , muscarii sint numiti ceapa ciorii... si da, au frunza mult mai ingusta...daca seamana cu ce am eu in poza, inseamna ca ai o gramada de muscari :D
 

elipopa

Active Member
ghia_don a spus:
La noi , muscarii sint numiti ceapa ciorii... si da, au frunza mult mai ingusta...daca seamana cu ce am eu in poza, inseamna ca ai o gramada de muscari :D
am fost si ieri in padure e plin de ceapa ciorii cum ii zic vecinii, dar inca nu au floare!!
urmaresc frunzele din gradina mea sa vad ce miscare fac, pana o sa pot sa le fac poze, muscari am si eu, dar la astea frunza e putin mai lata nu rotunda ca la muscari!
va tin la curent!!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, florile ies cind nu mai sint frunze ... frunzele tzin pina prin iulie.


mikishor a spus:
Sunt foarte frumosi !! Frunzele s-au uscat peste vara si acum ies doar florile?
 
Sus