Combaterea plantelor invazive si a buruienilor .

Laura Mircea

New Member
Hello!
As vrea sa stiu cum pot combate coada calului dintr-o cultura de capsuni aflata in al doilea an de la plantare precum si din gradina cu flori.
Ne-a invadat rau de tot si nu reusesc sa scap de ea...
Multumesc anticipat pentru orice sugestie, cat de mica!
 

Laura Mircea

New Member
Pai pe mine ma intereseaza sa scap de ea, ca-mi sufoca florile si capsunile.
Am tot incercat sa o scot din radacini, dar nu reusesc, radacina se rupe si din restul ramas in pamant rasare din nou.
 
ii aduni radacinile la sapat ( arat ) toamna si primavara , si in rest o prasesti mereu la verde la suprafata fara sa-i dai voie sa creasca
 

Laura Mircea

New Member
Imi pare rau ca insist, dar e intr-o zona care nu se ara si nu se sapa, pt ca e plantata cu capsuni si flori perene, pe care nu vreau sa le distrug
 

blueheart_d

Member
eu am probleme de genul asta cu MARARUL creste peste tot in gradina si il smulg doar dupa ploaie sau dupa ce ud bine pamantul, si il scot cu radacina cu tot (voi vedea la anu mai exact) :) dar din primavara nu a mai rasarit de unde l-am smuls. acum am lasat cateva pt consum si s-ar putea sa se imprastie samanta prin gradina si la anul sa o iau de la inceput
 

Laura Mircea

New Member
Da, dar mararul are radacini mici, il smulgi imediat, pe cand coada calului are radacini foarte lungi, eu nu am reusit niciodata sa o smulg cu totul, fara sa se rupa radacina si din bucata care ramane iese iar...ba parca chiar se inmulteste!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Suprafata e asa de mare incit nu poti face fata unei eradicari totale prin cules manual?
Este unul din ceaiurile cele mai cautate si care intra si in componenta multor combinatii de plante pentru tot felul de boli si afectiuni.Ma gindesc ca daca ai apela /Constantin a avut perfecta dreptate :!: / la cineva care sa te ajute si sa-l dai la un Plafar chiar ai face si o fapta buna.
Intrebarea mea nu a fost intimplatoare fiindca eram dispusi mai multi prieteni sa venim la recoltat :oops: .
 

Laura Mircea

New Member
Nu stiu ce sa zic, suprafata nu ar fi prea mare. Ideea e ca eu acolo am avut arat pt gradina, dar avand intre timp si 2 copii, a trebuit sa restrang gradina si am lasat doar capsunile si niste flori. Unde a fost arat s-a umplut de buruieni (nu doar coada calului). As vrea sa scap de buruieni si sa pun floare de fan sau gazon, sa fie iarba cum era inainte de infiintarea gradinii. In primavara am dat cu un ierbicid, cica total (glifotim, se da pe frunze), acoperind cu folie capsunile, florile si arbustii, ca sa nu moara si ei. Majoritatea buruienilor au murit, dar coada calului nu, iar dupa ce am strans buruienile moarte, n-am apucat sa pun nici o iarba, ca au aparut altele si arata foarte urat. Pe suprafata respectiva am hotarat sa facem o gradina de relaxare, asa ca vreau sa scap definitiv de coada calului, nu doar s-o recoltez anul asta.De strans as putea sa o strang, dar am citit ca daca se rupe radacina (cum patesc de obicei), din radacina ramasa in pamant ies mai multe plante, adica se ramifica. Deci cum ar veni, in loc sa scap de ea, eu o ajut sa se inmulteasca.
Nu stiu exact cum sa procedez in cazul asta. Poate sa dau cu un ierbicid care se incorporeaza in pamant, ocolind plantele care vreau sa scape?
 

zamfira

Member
O solutie ar fi sapatul adanc cu harletul ,si culese toate radacinile , dar e munca multa si nu reusesti sa o culegi toata la prima sapare .
Noi asa am facut cu pirul, dar mai avem inca de muncit
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am inteles acum :D .Daaaaaaaaaaaa cel mai bun lucru este un erbicid si atunci ai efectul scontat.Trebuie sa existe ceva si pentru o coada de cal :rofl:
 

Laura Mircea

New Member
Asa ma gandesc, nu o fi asta spaima-ierbicidelor!Problema e ca ierbicidele care se absorb prin frunze nu prea o ataca, pt. ca ea are suprafata mica a frunzelor si se fofileaza :)
 

mirela06

Active Member
Pt. ca a venit vorba de aceasta planta, cind am cumparat gonko biloba, in pamintul din balotul lui ieseau iste frunzulite tare firave. Nu am vrut sa la smulg gindind ca cine stie ce planta este. Acum vad ce am - coada -calului. Am fost bucuroasa, dar acum citind ce ati spus voi ma cam iau fiorii. Daca este invaziva si atit de inradacinata, ce ma fac :? Vind la plafar sau beau la ceai de am sa ajung sa nechez :tavalit:
 

perimetru2

New Member
toamna? burienile

stiu ca e posibil sa fi gresit sectiunea! am o intrebare simpla: toamana daca avem un teren plin cu burieni nu ar fi bine sa smulgem nedoritii musafiri ca semintele sa nu cada din belsug pe teren?
 

victoria

Active Member
Eu,buruienile nu le smulg toamna,pentru ca deja sunt partial uscate si mi-as face franjuri mainile.Asa ca le tai de la radacina cu sapa(unde pot le scot cu tot cu radacina) si le adun pe cat posibil cu tot cu un strat subtire de pamant.Asa sunt sigura ca am strans cat mai multe din semintele cazute.
Asta am facut (si inca mai am) acum,pentru ca am avut o portiune destul de intinsa de teren de ingrijt,asa ca nu am facut fata prea bine si au ramas zone cu buruieni.
 
Sus