Combaterea plantelor invazive si a buruienilor .

mirela06

Active Member
Bune si unele si altele sfaturile, dar cu cit stim mai multe cu atit mai bine.
Iata cum am procedat eu si cum procedez acum.
La inceput, pt. ca nu am pus nimic, am pus solutie e la fitosanitar si am ars tot ce era buruiana. Am fost fericita si de bucurie ca am facut minunea, am hotarit sa aduc ingrasamint natural. Asa ca m-am umplut de buruieni si mai abitir :rofl:
Acum, cum vad ca dau buruienile, ma pun si le smulg din radacina, acolo unde merge,(borduri, pietre,pe linga flori, etc), iar unde este teren prea mult, dam cu sapa, apoi cu grebla si cu mina culegem ce ramine unde nu am reusit sa iau cu uneltele.Apoi mereu si mereu, ori de cite ori trecem prin gradina si vedem asa ceva. Daca asta faci mereu, ajungi sa ai o gradina cu buruieni mai deloc sau f. putine, asa cum avem noi.
Niciodata nu se vor termina buruienile astea pt. ca au metodele lor de a supravetui ( mranita de la animale, plantele care rtansporta seminte, vintul, vecinii, etc) asa ca vom fi in ” forma ” mereu :rofl: . Asa ca cine vrea un abdomen plat... la smuls de buruieni. Muschi la maini si picioare... smuls de buruieni. Chef ce nervi si sturat de toate astea.... smuls de buruieni :rofl:
 
Sus