Condimente,aromatice la ghiveci si jardiniere .

mycka_rose

Member
si eu am avut anul trecut busuioc, iar anul acesta, adica ieri tocmai ce am semanat patrunjel, ardei iute (rotund rosu) si ceapa de taiat, din aceea subtire.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Si eu am succes la ghiveci cu menta, busuioc, oregano, rozmarin. Salvia nu mi-a rasarit insa niciodata (am incercat de 2 ori anul trecut)
 

albela

Active Member
Nici mie nu mi-ai iesit anul trecut nici un fir de salvie dintr-un pachet intreg de seminte :( .
 

albela

Active Member
Am ajuns sa spun si cum imi spunea anul trecut cineva drag de pe aici: ce e cu graba asta?
 

mycka_rose

Member
e super devreme, stiu, dar la mine pe balcon e cald totusi. si plus ca nu am mai rezistat cu pliculetele de seminte in preajma!
 

albela

Active Member
Adevarul e ca si pe mine ma mananca degetelele, dar decat plante lungi si firave, mai bine ma abtin :oops: .
 

mycka_rose

Member
albela a spus:
Adevarul e ca si pe mine ma mananca degetelele, dar decat plante lungi si firave, mai bine ma abtin :oops: .
eh, de ce zici asta, ca poate nu voi avea numai plante lungi si firave...oricum daca sunt puse in casa in jardiniera nu le va fi rau.
 

mymo

Active Member
Cred ca Albela se referea strict la ea stiind ce a patit cu un an in urma :rofl:
Nu toate plantele sunt fericite in casa :D
 

albela

Active Member
mycka_rose sper ca nu te-ai suparat. Eu m-am convins ca nu e bine sa pui seminte la incoltit (in casa bineinteles) asa devreme. Lumina nu e suficienta si ele saracele se intind sa ajunga la cat mai multa lumina si cresc lungi si fara vigoare. Sau, vorba lui mymo, la mine asa s-a intamplat. Mai devreme de martie eu nu mai pun nimic la incoltit.
 

mycka_rose

Member
nu m-am suparat, stai linistita albela, acum eu sper avand in vedere ca e jardiniera pe balcon, lipita de geam!

:wink: :mrgreen: era urat locul gol!
 

ACHIMENES

Member
apropo de aceste aromatice :? .....cum stam cu comercializatul, voi din ce ati vazut ,fiecare de pe unde este, se cumpara aceste rasaduri?????
Ati vazut pe la florarii rasaduri sau ghivecele cu aromatice. :)
:gandit: :gandit: :gandit:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, eu, la Megaimage in Berceni. Erau cateva ghivece. Nu m-am uitat bine, parea patrunjel.
 
A

Anonymous

Guest
ACHIMENES a spus:
apropo de aceste aromatice :? .....cum stam cu comercializatul, voi din ce ati vazut ,fiecare de pe unde este, se cumpara aceste rasaduri?????
Ati vazut pe la florarii rasaduri sau ghivecele cu aromatice. :)
:gandit: :gandit: :gandit:
La Mega Image sse gaseste rozmarin,cimbru,coriandru,busuioc,etc
 
Sus