Condimente,aromatice la ghiveci si jardiniere .

A

Anonymous

Guest
un regionalism,rectific,ghiveciul,a nu se intelege mancarea :rofl:
 

adana

Member
ai mai vazut mihaela,menta in ultimul timp ,la kaufland?pe unde?acolo la intrare?ca vreau si eu. :*
 

mycka_rose

Member
adana a spus:
ai mai vazut mihaela,menta in ultimul timp ,la kaufland?pe unde?acolo la intrare?ca vreau si eu. :*
nu am mai vazut dar in general sunt la legume, unde sunt ingeneral ciupercile, in dreapta cum intrii.
 

adana

Member
zi_inflorata a spus:
Si eu am succes la ghiveci cu menta, busuioc, oregano, rozmarin. Salvia nu mi-a rasarit insa niciodata (am incercat de 2 ori anul trecut)
zi_inflorata,menta,ai gasit undeva radacina,sau se gaseste si la plic(seminte)?am fost in kaufland,brico,si nu am gasit la ghiveci :(
 

iris

Active Member
adana a spus:
zi_inflorata a spus:
Si eu am succes la ghiveci cu menta, busuioc, oregano, rozmarin. Salvia nu mi-a rasarit insa niciodata (am incercat de 2 ori anul trecut)
zi_inflorata,menta,ai gasit undeva radacina,sau se gaseste si la plic(seminte)?am fost in kaufland,brico,si nu am gasit la ghiveci :(
Eu am cumparat menta la plic, seminte din Praktiker. Am cumparat Manta (Mentha piperita) si Menta decorativa (Monarda citriodora)
 

iraira

Member
Am cumparat din Kaufland la ghiveci o menta piperata si un ghiveci cu oregano prin februarie.Le-am separat in mai multe ghivece pe fiecare cu pamant universal cumparat la sac din praktiker.Dupa o saptamana s-au umplut de musculite albe iar frunzele s-au patat cu alb.Am stropit cu o solutie slaba pe baza de detergent organic biodegradabil.Musculitele au disparut, dar menta a murit pana la urma.Oregano arata un pic mai bine, desi frunzele sunt tot patate.Credeti ca ar fi o idee buna sa le tund, poate dau din nou sanatoase?Am stropit toate florile din casa, musculite nu mai am, iar celelalte flori nu au fost afectate.
 

adana

Member
am fost si eu sa cumpar seminte de menta si altele.am luat de marar,de leustean,busuioc pitic...si ce credeti in loc de menta,mi-a dat doamna de acolo,busuioc de gradina.cand am ajuns acasa am observat.mor de suparare,ca menta imi doream din tot sufletul.dar o sa imi fac timp sa merg inapoi sa il schimb :(
 

iraira

Member
Inca stau in dubii daca sa plantez rasaduri sau sa seman direct in gradina.Mama planteaza in gradina direct de ani de zile, plantutele rasar mai tarziu, dar se adapteaza mai bine la mediu si recupereaza repede timpul pierdut.Bunica face la fel(are mereu rosii mai mari si mai frumoase ca a vecinei ei, care face intotdeauna rasaduri)
Poate o sa incerc si asa..si asa..vedem ce iese
 

kriss

Member
am primit niste seminte de ardei iute (capsicum annuum) si vreau sa le plantez in ghivece din cauza ca nu am spatiu in curte.
am nevoie de sfaturi pentru ca zilele astea vreau sa plantez semintele.
 

adana

Member
am si eu,dar ai mei sunt ornamentali,nu de mancat.am 3 puiuti,si am pus si acum o saptamana seminte intr-o caserola cu pamanat.de data asta nu am acoperit semintele cu pamant,am udat usor,si deja sunt firisoare de 2 cm.e f simplu cu ardeiasii. :D
 

karmenutza

Member
Dar patrunjelul tau mai e amestecat cu ceva? Ca nu toate frunzele par a fi de patrunjel. :? In partea de jos mai sunt niste frunze mai subtiri.
 

adana

Member
nu mai e amestecat cu nimic,dar asa sunt primele frunze,abia de la al doilea rand,a luat forma de patrunjel
 
Sus