Condurasi / Tropaelum - experiment 2012

veretregn

Active Member
Condurașul este una dintre primele plante pe care le-am crescut din sămânță. Să fie nostalgia, să fie veselia culorilor?! Să fie gustuln picant? Poate o combinație între toate acestea au făcut una dintre plantele mele dragi, pe care le cresc din sămânță an de an.

De obicei cresc variantele clasice cele care se întind cu flori galbene și portocalii, însă anul acesta am dorit să experimentez și am ales variantele pitice, cele care nu se întind. Am adunat vreo 20 de varietăți pe care sper să le discut încetul cu încetul.

Ce mă interesează la ele: aspect, floribunditatea, durata înfloririi, posibilitatea de a obține plante identice din semințe.

Eu sper ca anul acesta să reușesc să cresc succesiv, două generații de plante.

Totodată sper ca albumul foto de mai jos să încurajeze tot mai mulți grădinari să crească această plantă. Prezintă numai avantaje:

1. sunt decorative
2. sunt comestibile
3. atrag albinele și insectele bune
4. acoperă solul, împiedecând pierderea apei și protejează solul de eroziune
5. înfloresc repede, după aproximativ 90 de zile.
6. sunt extrem de facil de cultivat.

Album photo:

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... adfe71aba0
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Iar avem pasiuni comune, pe langa aquilegia: http://home-and-garden.webshots.com/alb ... jU?start=0 :rofl:

Si mie imi plac foarte mult. Ca si aquilegiile, condurasii imi amintesc de copilarie si micuta gradina a buncii.
Ce am remarcat mai ciudat la ei: la mine in gradina nu au inflorit la fel de abundent in fiecare an. Prefera o zona cu semiumbra. Rezista bine si la soare, dar au nevoie de udari repetate.
 

analili

Member
Si eu ii iubesc :rose: La fel , imi trezesc amintiri frumoase din copilarie ,cand ii plantam primavara alaturi de bunica .Am pus seminte in curtea mamei .Nu am ajuns inca sa-i vad infloriti ,dar sper sa o fac cat mai curand.
 
Si la mine au inceput sa infloreasca. Am doar: portocalii, frez si galbeni. Imi pare rau ca n-am gasit seminte de caltunasi pitici.
 

veretregn

Active Member
Caramell a spus:
Iar avem pasiuni comune, pe langa aquilegia: http://home-and-garden.webshots.com/alb ... jU?start=0 :rofl:

Si mie imi plac foarte mult. Ca si aquilegiile, condurasii imi amintesc de copilarie si micuta gradina a buncii.
Ce am remarcat mai ciudat la ei: la mine in gradina nu au inflorit la fel de abundent in fiecare an. Prefera o zona cu semiumbra. Rezista bine si la soare, dar au nevoie de udari repetate.

Superbi! Facem un schimb în iarnă?
 

veretregn

Active Member
victoria222 a spus:
Foarte frumos albumul cu condurasi! Pot sa intreb cum anume se mananca?
Florile și frunzele proaspetesunt picante amintind de ridichi și rucola. Mănâncă-le crude în salate!!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
veretregn a spus:
Superbi! Facem un schimb în iarnă?
Cu mare placere, daca se vor decide sa faca seminte anul acesta. Ai mei sunt pusi insa amestecati si imi e aprape imposibil sa selectionez doar anumite seminte.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Minunati condurasii, Horea1 Imi plac si mie foarte mult si anul acesta am semanat si eu cativa dupa ce de cativa ani nu am mai avut. Sunt frumosi si parfumati, sunt o incantare!
 

kerkyra

Well-Known Member
Claude, ai reusit sa ai flori din semintele trimise de mine? La mine nu au vrut sa rasara... Anul trecut nu au facut figuri.
 

Elektra

Member
Desi initial mi-au placut foarte mult si am avut norocul de multe culori frumoase in pachetul de seminte, totusi frunzele sunt foarte repede atacate de catre fungi banuiesc, sunt plini de pete si arata urat, atat cei din sera cat si cei de afara. La voi cum se comporta, arata bine planta?
 

Roxana Peled

Active Member
Eu nu am avut niciodata probleme cu ei din punct de vedere al sanatatii plantei, nu tin minte sa fi fost vreodata atacati de ceva. Mi s-a parut in general o planta foarte robusta. In schimb, ceea ce ma nelamureste este ca ... cu multi ani in urma cand ii aveam intr-o jardiniera incinsa intr-un balcon prafuit de bloc infloreau in nestire ... valuri de flori...iar acum, la curte, indiferent daca sunt in gradina sau in ghiveci, abea daca ma mai onoreaza cu cate o floare ici si colo...Nu stiu, le plac ingrasamintele...nu le plac :? , pamantul sa fie mai nisipos, mai argilos... ca soare si apa au...

PS. Intreb de ingrasaminte pt ca de exemplu verbina daca o ingrasi nu-ti mai infloreste, te umple de frunze.
 

veretregn

Active Member
Roxana Peled a spus:
Eu nu am avut niciodata probleme cu ei din punct de vedere al sanatatii plantei, nu tin minte sa fi fost vreodata atacati de ceva. Mi s-a parut in general o planta foarte robusta. In schimb, ceea ce ma nelamureste este ca ... cu multi ani in urma cand ii aveam intr-o jardiniera incinsa intr-un balcon prafuit de bloc infloreau in nestire ... valuri de flori...iar acum, la curte, indiferent daca sunt in gradina sau in ghiveci, abea daca ma mai onoreaza cu cate o floare ici si colo...Nu stiu, le plac ingrasamintele...nu le plac :? , pamantul sa fie mai nisipos, mai argilos... ca soare si apa au...

PS. Intreb de ingrasaminte pt ca de exemplu verbina daca o ingrasi nu-ti mai infloreste, te umple de frunze.
De acord cu tine. Înflorirea este mai abundentă atunci când sunt lăsați într-un substrat mai sărac. Eu le amestec tot timpul pietris în substrat pentru o drenare mai bună și pentru a sărăci substratul. Și sunt foarte floriferi. Eu cred că ei sunt la fel ca și verbena.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
La mine de la un an la altul au avut înflorire tot mai slabă (si tot mai puţine seminte), pentru ca anul acesta să-i pierd de tot. Pentru la anul trebuie să cumpăr alte seminte. Mă întreb dacă nu cumva si seminte au ceva probleme, hibrizii noi putând fi special creaţi pentru a nu dura în timp
 

Roxana Peled

Active Member
veretregn a spus:
victoria222 a spus:
Foarte frumos albumul cu condurasi! Pot sa intreb cum anume se mananca?
Florile și frunzele proaspetesunt picante amintind de ridichi și rucola. Mănâncă-le crude în salate!!
Treaba cu mancatul nu am inteles-o niciodata. Mie mi se pare ca atunci cand o rupi frunza miroase horor :bolnav: , n-as incerca sa bag asa ceva in gura.
Florile insa miros minunat! :D
 

veretregn

Active Member
Caramell a spus:
La mine de la un an la altul au avut înflorire tot mai slabă (si tot mai puţine seminte), pentru ca anul acesta să-i pierd de tot. Pentru la anul trebuie să cumpăr alte seminte. Mă întreb dacă nu cumva si seminte au ceva probleme, hibrizii noi putând fi special creaţi pentru a nu dura în timp
rămâne de văzut. sunt curios și eu. de aceea am luat mai multe varietăți.
 

veretregn

Active Member
Roxana Peled a spus:
veretregn a spus:
victoria222 a spus:
Foarte frumos albumul cu condurasi! Pot sa intreb cum anume se mananca?
Florile și frunzele proaspetesunt picante amintind de ridichi și rucola. Mănâncă-le crude în salate!!
Treaba cu mancatul nu am inteles-o niciodata. Mie mi se pare ca atunci cand o rupi frunza miroase horor :bolnav: , n-as incerca sa bag asa ceva in gura.
Florile insa miros minunat! :D
hehe. este o problemă de gust. mie-mi plac florile la gust, iar maică-mea face sărmăluțe în frunzele lor.
 

Roxana Peled

Active Member
Hmmm...poate fierte sunt altfel :D
Nu-s cam mici insa de sarmalute? Ma gandesc ca tre' sa se chinuie destul de mult la ele.
 

veretregn

Active Member
Roxana Peled a spus:
Hmmm...poate fierte sunt altfel :D
Nu-s cam mici insa de sarmalute? Ma gandesc ca tre' sa se chinuie destul de mult la ele.
Nu sunt micute. Cel putin nu la "varietatea de sarmale". Iar daca faci un lucru cu drag nu vad de ce ar fi un chin.
 
Sus