Conifere spectaculoase

thea

Member
Am gasit saptamana trecuta la Kaufland(nu cred ca poate fi considerata reclama ca s-au epuizat plantele)o oferta de conifere.Erau mici si ca masura si ca pret.
Cand am vazut insa un conifer cu aspect de thuya cu irizatii aurii am sarit de bucurie;vazusem undeva aceste conifere si m-am indragostit de ele.
Mi-am luat 2 si venind acasa m-am pus pe googalit sa vad cum se numesc si ce pretentii au.Pe eticheta(rusinica!)nu aveau niciun indiciu!
Am ajuns la concluzia ca am achizitionat o Thuya orientalis"Aurea Nana"cu numai 6 Ron/buc, dar deceptia era ca acest conifer creste f. greu cam 3-5 cm/an.
Acum sa le fie de bine,sa creasca cum vor, ca tot frumoase raman! :)
 

mirela06

Active Member
Felicitari ca ai achizitionat, totusi, ceva frumos si care iti face placere. Sa ai noroc de el si sper ca ne pui si o poza :)
 

andrada2003

Member
Se va deschide un Kaufland si la Resita, pe la sfarsitul lunii iulie. Daca zici ca se gasesc frumuseti verzi, ma pun la coada cu o seara inainte!!! :)
 

mirela06

Active Member
Na ...Ce noroc. La virful muntelui un Kaufland si aici niste nimicuri ca pleci prin alte localitati sa-ti faci cumparaturile. Sa mor nu alta :x . Chiar ca as veni si eu la stat la rind, numai sa avem verzisoare de cumparat :rofl:
 

thea

Member
Mihai,i-am masurat si au fix 30cm.
Mai erau atunci si iedera din aceea cu frunze micute alb cu verde si galben cu verde la acelasi pret;mi-am luat si din acelea.
:wink:
 

thea

Member
Mirela,m-am laudat eu dar azi am trecut printr-un parc unde era Thuya mult mai mare si parca avea cam aceleasi nuante galbene spre varfuri dar mult mai palide decat cele din pozele de pe net cu T. Aureus.
Vazand si ce preturi are Thuya asta Aureus nana ma intreb daca am dat sau nu lovitura :? .
Printre coniferele expuse la magazin(unele tot thuya), ea se remarca tocmai prin nuanta aurie a varfurilor.
Acum cum mi-o fi norocul pt. ca eu iubesc Thuya,iar daca dragalasele astea 2 vor fi aurii voi fi f. fericita.
 

mihai63

Member
Au fix 30 de centimetri cu tot cu ghiveci :rofl:
M-ai facut curios....maine ma duc la Kaufland,poate mai gasesc.
 

mirela06

Active Member
Mihaaai. Nu ride de fata ca poate nimeresti si tu ceva mic si sa mori dupa ele si sa le iei si sa vezi atunci :rofl:
 

mirela06

Active Member
Thea. Sa fii fericita. Ai gasit ce-ti place si asta conteaz. Toate cresc, chiar daca incet. Viata este inainte si-i atit de frumoasa, pt. ca stim sa o facem noi asa. :* Ai dat lovitura. Si eu cind caut ceva, chiar daca nu-i mare sau are defcte, dar daca mi l-am dorit, apoi mi se pare cea mai tare reusita :rofl:
 

thea

Member
Mihai imi pare rau ca esti necajit dar te asigur ca de la niv. pamantului din ghiveci(de teracota ca se merita!) si pana in varful thuyei sunt fix 30 cm. :oops:
 

thea

Member
Mirela eu il inteleg pe Mihai,nici mie nu-mi venea sa cred ca am norocul sa gasesc Thuya dorita si nesperata(mi se parea ca este o raritate f. scumpa)!
Daca mai dau de una pe cuvant ca-i cumpar una si lui!
 
Sus