Crini

miki70

Active Member
Ajutorr!!!!!
Mi-a adus sotul (din Olanda) 5 pachete mix cu mai multe tipuri de bulbi printre care si crini (albi si rosii). I-a tinut o sapt in masina intr-o plasa si cativa s-au mucegait la suprafata . Ii mai pot salva? Ce sa fac sa le iau din solzii de la suprafata? Vreau sa-i plantez in seara asta si nu stiu cum sa procedez.
 

iza1202

Member
Eu am asistat la o astfel de operatiune. Soacra-mii nu-i mai ieseau asa ca amandoua i-am scos din pamant si erau mucegaiti (fusese plecata si a lasat pe altcineva sa-i ude). I-a curatat cu mana, pana a dat toata partea afectata jos, i-a plantat si acum sunt bine-merci, infloresc de doua ori pe an. Asa ca incearca!
 

miki70

Active Member
Iza, multumesc mult pt raspuns. Asa ma gandeam si eu sa indepartez solzii de la suprafata care sunt mucegaiti-inmuiati. Mii de multumiri.
 

shu

New Member
astia-s crinii mei (adica ai colegei mele de pat :wink: )





am o mare-ntrebare:
(m)i-au facut ptr. a 3-a oara flori si madame este foarte mândra
dupa ce se duc florile, le taie uscaturile dar, din "batul" care ramâne, nu da niciodata floare noua ... în schimb, alaturi ...
asta pe motiv ca da din "ceapa" existenta?

unde-i tineti iarna?
vara-i dati afara?
 

AngelEyes

Member
Eu am sapat dupa bulbul meu de crin pt ca n-a iesit nici dupa 2 luni de stat in pamant...si l-am gasit o parte putrezit :( Nu a fost udat mult,doar cat a plouat...chiar nu inteleg de ce s-a intamplat asa.Am indepartat partea putrezita(mucegaita) si il tin afara din pamant sa se usuce locul acela.Mai sunt ceva sanse sa creasca din el un crin anul asta ?Voi in ce fel de pamant ii tineti si cat de des ii udati ?
 

ghia_don

Active Member
Shu, interesant crinul tau...adica face odata mai multe tije florale din acelasi bulb si infloreste de mai multe ori pe an?
Cum se numeste soiul acesta?
 

shu

New Member
ghia_don a spus:
Shu, interesant crinul tau...adica face odata mai multe tije florale din acelasi bulb si infloreste de mai multe ori pe an?
Cum se numeste soiul acesta?
acu' un an, consoarta a cumparat un ghiveci cu 6 crini
s-au dus, au dat altii
acu' dau a treia oara ... doar doi

daca dau toti sase din acelasi bulb, nu prea cred
si nici nu stiu ce natie-s :(
ce stiu, ca miros FOARTE puternic de trebe sa-i scot din camera când sunt înfloriti :)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
shu a spus:
astia-s crinii mei (adica ai colegei mele de pat :wink: )





am o mare-ntrebare:
(m)i-au facut ptr. a 3-a oara flori si madame este foarte mândra
dupa ce se duc florile, le taie uscaturile dar, din "batul" care ramâne, nu da niciodata floare noua ... în schimb, alaturi ...
asta pe motiv ca da din "ceapa" existenta?

unde-i tineti iarna?
vara-i dati afara?
Sint crini orientali.....de aia miros asa puternic. Pot sa o singura tura de flori pe o tulpina, dar daca au conditzii optime pot sa aiba mai multe cicluri de inforire pe an. Este insa destul de rara treaba.

Greu de spus care e denumirea lor din poze mici.
 

AngelEyes

Member
Superbi !!! Eu n-am avut noroc cu al meu ...si era Star Gazer :( E inca in pamant,dar nu stiu daca mai creste acum ....
 

v.cristina

Active Member
am si eu niste crini de toamna pe care i-am plantat primavara aceasta
i-am cumparat in ghivece si i-am sadit in gradina prin luna martie dar din pacate le merg tare rau si nu stiu de ce...
au nevoie de vreo ingrijire speciala?
daca nu ma inseala memoria se numesc ceva de genul hostia...cred :)
 

rem_2007

Member
Am primit si eu acum 2 ani cativa bulbi de crini albi clasici de gradina. Am inteles ca infloresc vara. Nu stiu nimica despre ingrijirea lor si se pare ca am inceput cu stangul deoarece nu mi-a inflorit nici unul pana acuma. Poate sunt prea in umbra...nu stiu. As mai putea sa-i mut acuma sau e prea tarziu?
 
Sus