Crini

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da numarul mai este valabil, dar bulbii se vind numai primavara si toamna.

Contactul mamei mele:

Florica Pop
Str N. titulescu nr. 36
Caransebes, Jud. Caras-Severin
tel 0255511205

Tipurile de crini de vinzare sint limitate pt ca se epuizeaza stocul foarte repede la unii.

Cu sigurantza am mai sint Caliente si Royal Sunset in cantitate rezonabila.

Daca vreti albume aici sint,

http://home-and-garden.webshots.com/alb ... 7516JoXvSH
http://home-and-garden.webshots.com/alb ... 9034MyXznf
http://good-times.webshots.com/album/551767427OkCFmS

Daca dati cautare pe google pt popgeo si webshots veti gasi albumele mele pe primele linkuri.

Din semintze dint dificil de crescut, dar cine e perseverent poate avea rezultate excelente.
Daca cineva vrea semintze poate sa se inscrie pe lista la mama si pt un pretz modic poate primi un plic cu semintze.


Gabiuta a spus:
Ii ai in gradina Doina??Splendizi.... :rofl:

Popgeo daduse la un moment dat un nr. de tel. de contact.Nu stiu daca mai este valabil.....Stiu insa ca vindea bulbi.
 
myosotis a spus:
Doamnelor gradinarese aveti crini foarte frumosi.
Iuliana, ai pus crinul in ghiveci? Cum te descurci cu udatul ca si la tine vad puzderie de ghivece (ca si la mine). Le uzi cu furtunul?
Nu Myo, am robinetul aproape si imi adun apa in galeti pe care le las vreo 2 zile si apoi cu un recipient mai mic le ud pe fiecare in parte. Adevarul e ca am nevoie de o cantitate de apa rezonabila pentru toate, dar ma descurc. Cu furtunul le mai fac cate un dus cand e foarte cald :rofl:
Popgeo la toamna ne putem inscrie pentru ceva bulbi de crini?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Popgeo.Ma bucur tare mult pentru ca pe mine ma intereseaza bulboasele.Cred ca si altii sunt interesati asa ca .....o sa dam navala!!! :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pai na, da-ti navala mai cu grija ca au dat altii inaintea voastra...;-) Cine sta in zona Caras-severin/Timis/Deva/ poate sa se duca si sa vada crinii in vara asta cu ochii lui. Asiaticii deja au inflorit
Mama are si ceva irisi de vinzare.

Or sa mai apara poze noi cu alte soiuri care nu au inflorit anul trecut si practic in fiecare am vor apare noutati.

Va invit sa va uitati la albumul cu delphinium:

http://home-and-garden.webshots.com/alb ... 1151MCRrIG

Gabiuta a spus:
Multumesc Popgeo.Ma bucur tare mult pentru ca pe mine ma intereseaza bulboasele.Cred ca si altii sunt interesati asa ca .....o sa dam navala!!! :rofl:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Apropos, floarea portocalie din mijloc nu e crin, Nu are bulb ci o radacina. Se numeste hemerocallis


Crinul alb se numeste lilium candidium -crin nativ european
Crinul alb cu roz se numeste Lollipop -asiatic
Crinul Galben Dublu e probabil fata morgana -asiatic

ghia_don a spus:
 

roxy

Member
de hemerocallis nu reusesti sa mai scapi (asta daca nu confund cumva). am si eu la bunici si ne chinuim mereu sa ii rarim dar ei apar mereu...mereu...din ce in ce mai multi.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Exista si soiuri mai pretentioase si sensibile care nu invadeaza asa de mult gradina. Soiurile comune se inmultzesc insa vertiginos....;-)

roxy a spus:
de hemerocallis nu reusesti sa mai scapi (asta daca nu confund cumva). am si eu la bunici si ne chinuim mereu sa ii rarim dar ei apar mereu...mereu...din ce in ce mai multi.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
einsteinitza a spus:
Popgeo,tu te ocupi si tu de crini sau numai parintii?
Eu sint "colectionarul" si "selectionerul"....parintzii ma ajuta pt ca ei au gradina si timp sa faca gradinarit. Din pacate nu am gradina unde locuiesc acum.....asa ca ma multumesc cu poze momentan.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
angela draganoiu a spus:
Popgeo sint foarte frumoase. dac vinzi bulbi de crocosmia as vrea si eu
Nu cred ca am surplus, dar poti sa intrebi la mama daca are. Nu mai stiu care e situatia cu crocosmia.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Hemerocalisul este foarte frumos si el, un pic diferit fatza de crini dar mai rezistent si mai deosebit. Numarul hibrizilor de hemerocalis este la fel de mare probabil ca si hibrizii de crini.
Multi hibrizi de hemerocalis sint de-a dreptul spectaculoasi insa in Romania au aparut mai degraba hibrizii comuni .



ghia_don a spus:
Popgeo ai dreptate, dar si hemerocalisul este frumos, nu ca ceilalti, dar mie imi place :wink:
 

mio

Member
Sicamin, crinul tau face la baza frunzei niste bobite negre pe care, daca le plantezi, vei avea noi bulbi si deci noi crini!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Se numeste Lilium Tigrinum, originar din china si japonia. Este unul din crinii care infloreste mai tirziu si produce bulbili la subsioara frunzelor. Bulbilii se pot planta la sfirsitul toamnei in gradina si vor prinde radacini, in cam 2 ani vor face flori.
Este unul din crinii care se inmulteste vertiginos daca te tii de inmultit.
Mai este galben, si ceva hibrizi roz, rosii si albi.

Rosu: se numeste cardinal
Roz: se numeste robinsons comet
Galben: Se numeste Lilium tigrinum var flaviflorum

Este si portocaliu "triplu" cu 30 de petale...var flore pleno.
 
Sus