Crini

Luciana35

Member
Primavara trecuta am mutat si eu niste crini albi pentru ca in locul lor am facut fantana...nu au vrut sa mai infloreasca chiar daca , cred eu, i-am deranjat foarte putin.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:( Chiar asa?Ii iau cu balot mare de pamint daca e cazul.Saracii au cam fost fitiiti de mine acesti crini.Sper ca de data asta sa le gasesc locul definitiv.
 

Luciana35

Member
Si eu i-am luat pe sus fara sa ii deranjez la radacini....dar cine stie ,poate nu au inflorit pentru ca nu le-a placut locul unde i-am mutat. Oricum , mama mea imi spunea ca lalele si crinii se raresc si se muta toamna.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:( De printip..............stiu :oops: .Dar acum mi-a venit ideea :idea: .Vad eu......... :mrgreen: Vroiam sa fac o combinatie intre mai multe culori de crini asta era de fapt scopul :)
 

Leanna

Member
A incercat cineva sa semene crini?
Am strans seminte de lilium longiflorum..si acum sunt tentata sa incerc sa-i pun intr-un ghiveci.. :) Sunt curioasa daca a incercat cineva si care au fost rezultatele
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Leanna a spus:
A incercat cineva sa semene crini?
Am strans seminte de lilium longiflorum..si acum sunt tentata sa incerc sa-i pun intr-un ghiveci.. :) Sunt curioasa daca a incercat cineva si care au fost rezultatele

Da, rezultate sint multiple. Cred ca trebuie sa te documentezi cit se poate de bine in legarura cu asta. Sint putin mai dificil de germinat si crescut...dar se merita efortul..
 

adrianam

Well-Known Member
Am cumparat inca trei feluri de crini, sa-i pun pe balcon, alaturi de cei achizitionati anul trecut.
Au inflorit frumos anul trecut, asa ca astept cu nerabdare sa le vad florile anul acesta! :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Adriana ti-au inflorit exact ca in poza de pe pachet? Ca eu am avut surprize: am cumparat unele si au inflorit ... altele :D
 

blueheart_d

Member
din lipsa de timp (sa merg la gradina) am plantat si eu bulbi de crini asiatici intr-un ghiveci pe balcon si deja au iesit de vreo 10 cm. Asta mai mult ca experiment.
Un alt "experiment" am facut ieri cu crinii din curtea casei: i-am rarit si o parte am mutat-o in viitoarea gradina de flori. erau exagerat de desi am gasit si cuiburi cu peste 10 bulbi. acum sper sa nu-i fi deranjat prea mult si sa faca si cateva flori la vara.
 

nimf3

Member
vreau sa stiu si eu care e treaba cu ghiveciul,in sensul cat de mare trebuie sa fie ghiveciul ca sa fie cat mai bine pentru crini si alte informatii,vad ca adrianam ai crini la ghiveci ai putea sa imi dai mai multe detalii despre acest lucru :oops:
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am pus bulbii de crini astfel:
Cei 3 portocalii in ghiveci cam de 3-4 l. Un singur bulb a facut trei flori, unul o singura floare, iar al treilea- nici una.
Crinii roz au fost in ghiveci cam de 10l, impreuna cu garofite turcesti, petunii, portulaca. Din doi crini a inflorit unul singur.

Crinii albi au fost chinuiti pentru ca au fost intr-un ghiveci mare, dar practic, au beneficiat doar de foarte putin pamant. Pe ambalaj scria ca au doar 40 cm inaltime. Parca doar unul a inflorit.

Si am mai pus doi bulbi galbeni, din care tot asa a inflorit unul singur dar cu vre-o 4-5 flori. Si acesta a avut pamant.

http://adrianam.sunphoto.ro/Crini/LVUTNGUBQCOEDIZZHHE
 

nimf3

Member
Eu l-am pus intr-un ghiveci mic(doar 12cm inaltime si bulbul e acoperit de pamant cam 3cm).imi si imaginam ca o sa pun un bat de lemn sa se sprijine planta :rofl: ,ma gandeam ca o sa mearga experimentul,se pare ca trebuie un ghiveci mult mai mare.Eu l-am si pus pe pervazul de la fereastra :rofl: ,dar acum trebuie sa il mut in balcon.Crezi dak il las in ghiveciul mic va creste ceva??
 

adrianam

Well-Known Member
Eu i-am pus in ghivece mari pentru ca sunt plante de gradina si m-am gandit ca nu se vor dezvolta bine in ghiveci mai mic. Daca ai doi bulbi la fel de mari poti sa incerci ambele variante.
Nu stiu in ghiveci mic daca vor inflori, eu nu am incercat pana acum.
 

nimf3

Member
iti multumesc pt sfaturi,dar nu am cum sa le pun intr-un ghiveci mai mare(asta e o alta poveste :( ),o sa le las in cel mic si o sa te anunt.in caz de va creste ceva. :roll:
 

nimf3

Member
am scotocit prin pamant,,si am de o chestie..de zici ca e boboc.. (si nu e bulbul):| ..nu prea ma pricep...e prima oara cand plantez bulbi de lilium
 

nimf3

Member
deci o sa rasara ceva pana la urma :) ...si pun astfel de intrebari..ca nu cunosc stadiile de crestere
 

nimf3

Member
nimf3 a spus:
am scotocit prin pamant,,si am de o chestie..de zici ca e boboc.. (si nu e bulbul):| ..nu prea ma pricep...e prima oara cand plantez bulbi de lilium
Stiu ca a fost comentariul prostesc,dar emotiile astea....nu credeam ca o sa iasa ceva din bulbii aceia,,,sa vedem evolutia lor
 
Sus