Cu ce combatem buruienile

thea

Member
Fetelor am aflat o reteta bio:
-4l otet+1 cana sare+1 lingura de sapun lichid, se pun intr-un pulverizator(sau sa folosim pensula :) ) si se stropesc cu grije numai frunzele,sa nu ajunga pe pamant.
 

tranda09

Member
thea a spus:
Fetelor am aflat o reteta bio:
-4l otet+1 cana sare+1 lingura de sapun lichid, se pun intr-un pulverizator(sau sa folosim pensula :) ) si se stropesc cu grije numai frunzele,sa nu ajunga pe pamant.
Am folosit-o ! S-au ingalbenit frunzele pirului, au disparut o vreme , dar radacinile au incoltit din nou.
 

ACHIMENES

Member
Mnina a spus:
De unde gasim seminte de lucerna?
La magazinele fito mai mari.......ca cel de la Rosetii par exaple :rofl: sau la tarani prin pietele mari ( Bucur Obor) dar stiu ca este destul de scumpa samanta asta. :(
 

irinabv

Active Member
Moderator
Am si eu lucerna pe o portiune de gradina. Creste si aia, de nu se mai vad florile. Dar formeaza un covor verde si moale foarte dragut, si intr-adevar, parca acolo nu e asa pir si alte buruieni intepacioase,. E posibil sa faca seminte a mea? Ca sa stiu sa strang daca va intereseaza. Desi nu cred ca apuca, ca o tund :(
Si mai am o buruiana care nu stiu cum se numeste, e taratoare, se insinueaza printre flori, si face niste floricele mici si portocalii, ca cele de nu-ma-uita. Cand o smulg, o gasesc intinsa pe vreo 30 cm.
 

ACHIMENES

Member
Multumesc Cory, interesante lucruri se spun despre el, de fapt cred ca orice planta oricat de afurisita ar fi, este buna la ceva :oops:
Dar bozul miroase de-a dreptul respingator, nu-i nevoie sa inghit vreo parte din el ca sa am senzatii de :bolnav: doar sa il ating si....
Cred ca am sa incerc un pic de radacina, ca sunt cam ....pufoasa :oops: :oops:
 

thea

Member
Nu ca sunteti grozave! :)
Eu am convingerea ca fiecare planta are rolul ei dar Bozul,chiar ma indispune.
Dar ceeace ma indispune cel mai mult si chiar ma infurie este Otetarul(defapt nu stiu sigur ca asa se numeste!),care creste in nestire in locurile parasite;este f. rezistent dar ce m-a nemultumit cel mai mult,este ca unul care s-a dezvoltat f. mult l-am taiat si am zis ca trunchiul gros este bun de lemn de foc:gresit,nu am vazut un trunchi de marimea lui care sa fie ars in intregime si sa nu ridice cu un grad temp. in camera.
L-am decretat o ciudatenie si daca este cineva care sa descopere si la acest obraznic vreo folosinta am sa-i multumesc pt. ca sunt hotarata sa-l starpesc oriunde il vad.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Cred ca spui otetar la Ailanthus altissima (falsul otetar, cenusarul). Ti-a lasat multa cenusa si avea un miros oarecum respingator? Se foloseste ca arbore de ornament si pentru terenuri degradate. Are si el partile lui bune!
 

thea

Member
Sicora si asta ma indispune dar eu ma refer in mod special la unul care are ,ca mi-ai amintit tu,un miros respingator de parca a urinat cineva constant in jurul lui.
Are frunzele mai subtiri si este primul care este atacat de omizi cand dau iama,face niste seminte in buchet cam ca niste aripioare.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Am impresia ca nu am inteles bine, adica ai indivizi din doua specii, una este Ailanthus si inca una cu frunzele mai inguste?
 

thea

Member
Copacul de care iti vorbesc este in gradina de la tara, unde pt. ca trec mai rar, s-a inmultit ingrozitor;cel pe care l-ai mentionat il observ in curti parasite si era intr-un coltisor in curtea casei unde locuiesc acum.
 

thea

Member
cory_helen a spus:
http://www.terapiinaturiste.ro/fitoterapie-plante.php?planta=Boz

alt link... poate il indragesti pana la urma, achimenes... :)
M-ai facut sa ma rusinez!
Este clar ca nimic din ceeace creste in pamant nu este la intamplare!
Acest subiect ar trebui sa ne dea de gandit inainte de a actiona fara discernamant!
Cory_helen, ar trebui sa extinzi aceasta tema deoarece plante pe care casunam si le starpim, ar putea sa ne fie folositoare.
 

valy

Member
o sa completez si eu putin la ce a spus sicora fabian apropo de RoundUp. Este un erbicid total, adica omoara tot ce e verde, atat timp cat se aplica in vegetatie. Stiu ca la pir se da in anumite faze ale vegetatiei ca sa aiba randament maxim. Uitati un link
http://www.monsanto.ro/produsele_noastr ... oundup.asp
Noi folosim cu succes de cativa ani erbicidele Monsanto.
 

ACHIMENES

Member
valy a spus:
o sa completez si eu putin la ce a spus sicora fabian apropo de RoundUp. Este un erbicid total, adica omoara tot ce e verde, atat timp cat se aplica in vegetatie. Stiu ca la pir se da in anumite faze ale vegetatiei ca sa aiba randament maxim. Uitati un link
http://www.monsanto.ro/produsele_noastr ... oundup.asp
Noi folosim cu succes de cativa ani erbicidele Monsanto.
Aceeasi Marie sub o alta palarie......adica toate produsele gen Roundup au aceeasi substanta activa, dar fiind fabricate de n firme , binenteles ca fiecare l-a denumit cum i-a sunat lui mai bine sau ma rog ......oricum denumirea nu conteaza ci substanta activa continuta......GLIFOSAT si asta este valabil pentru toate pesticidele
Eu am folosit minunea asta de la mai multe firme producatoare si nu-i nici o diferenta.......doar de pret, care e destul de mare in unele cazuri :(
 

valy

Member
Achimenes sa stii ca ai dreptate. Nu incercam sa fac reclama la Monsanto, dar lucrand cu ei si avand explicatii pe site m-am gandit sa pun un link.
 

anasstasia

Active Member
Am citit ce scria pe site legat de produsul Monsanto, insa inteleg ca plantele trebuiesc date cu pensula. Pai imi trebuie citeva saptamini, pentru ca eu am 1500 mp de teren plin de buruieni. Imbatrinesc cu pensula in mina.
 
Sus