Cu ce combatem buruienile

sicora fabian

Active Member
Unde ai inteles asa ceva? Total eronat! Se aplica prin pulverizara, important este sa calculezi doza corect. Daca dai mai mult, nu sunt probleme, caci in contact cu solul se descompune, dar daca dai mai putin, nu are efect. Si sa nu fie expirat! Dar plantele trebuie sa fie in plina vegetatie!
 

anasstasia

Active Member
Citisem aici:

"Pe canale, terenuri virane

Mod de aplicare
Aplicaţi Roundup 4-6 l/h, în funcţie de speciile combătute, când acestea au o masă foliară suficient de dezvoltată. Doza de apă la ha este de 100-150 l. Soluţia se poate aplica şi prin pensularea buruienilor (conc. 33%)."

Insa nu am vazut ca scria mare ca se poate aplica SI PRIN pensulare, insa e optional. :rofl:
Scuze. :oops:
 

sicora fabian

Active Member
Nu ai de ce sa-ti ceri scuze. Pensularea se foloseste in preajma plantelor pe care vrei sa le ocrotesti, deoarece Roundup este un erbicid total si le-ar omora si pe ele prin pulverizare. Personal n-am folosit aceasta metoda. Si nici n-am de gand! Erbicidele pe baza de glifosat sunt foarte eficiente daca le aplici corect, chiar si impotriva pirului.
 

ACHIMENES

Member
Se aplica localizat pentru plante mari ( tip boz) si doar daca ai cateva acolo....asa de prasila :rofl: :rofl: :rofl: cum am eu boz care s-a intins ca nebunul prin.....ceapa iar acolo nu pun pompa ci pensula inmuiata in erbicid :) :) :)
 

angela draganoiu

Active Member
am rasfoit ce ati scris dar n-am gasit ce ma intereseaza, asa ca va intreb. cu ce pot sa distrug volbura :? ca ma inebunit. mi-a sufocat trandafirii. citeva exemplare aveau frunzele cit palma. va rog dati-mi un sfat ca maine ma duc la Cimpina sa cumpar s-o distrug, s-o anulez, s-o omor :x ca nu mai pot de raul ei. o fi frumoasa da' nu mai vreau s-o vad pe trandafirii mei.
 

victoria222

Active Member
Angela, daca metoda cu ierbicid total (care omoara tot ce e verde cu radacina cu tot, inclusiv volbura) aplicat cu pensula pe fiecare buruiana in parte, nu te satisface...(si mai bine asa, caci eu regret nespus faptul ca am ierbicidat o mare parte din gradina, de cand am realizat cat rau am facut milioanelor de vietati al caror eco sistem pur si simplu l-am distrus otravindu-l) singura solutie este sa scoti fiecare buruiana in parte cu ajutorul unei mini-furci, avand grija sa nu ramana bucati de radacina in pamant (e bine sa uzi temeinic zona inainte sa te apuci de treaba) dupa care sa pui un strat de "mulch" din categoria celor care nu inhiba cresterea, de ex: paie, sau compost sau rumegus special pentru gradina (tratat) sau iarba uscata, si in acest fel buruienile noi nu vor putea iesi la fel de usor din pamant, se va pastra umezeala mai mult timp si radacinile trandafirilor vor fi mai fericite la racoare. Este un pic de munca dar e ecologic si dupa ce scoti prima oara toate buruienile cu tot cu radacini, vor iesi mult mult mai putine si pe deasupra nu vor avea forta sa razbata la soare prin stratul de "Mulch" decat foarte putine, care pot fi plivite ulterior.
Daca nu dispui de "mulch", chiar si pamantul de gradina ajuta. Eu am aruncat vara trecuta o movila de pamant pe o zona destul de intinsa plina pana la refuz cu pir si costrei, si pentru ca nu a plouat si nici nu am udat, buruienile nu prea au putut iesi la suprafata.
 

angela draganoiu

Active Member
Victoria multumesc foarte mult. nu aveam de gand sa pun ierbicid desi sint furioasa pe planta asta (care in alte conditii imi place pt floricelele ei micute imaculate) am sa pun iarba uscata sa vedem ce face. s-o vad io ca mai iese ca ........... :x nu stiu ce-i fac.
am incercat s-o scot cu cit mai multa radacina dar stii cit de adinca este ca nu poti s-o scoti pe toata. manie ma duc iar peste ea............pamantul este ud pt ca a plouat toata saptamana trecuta si chiar asta noapte a plouat zdravan dar tot n-am reusit s-o scot cu toata radacina.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Angela, ma cam indoiesc ca vei reusi sa o scoti cu toata radacina, mai ales daca e intre plante pe care trebuie sa le protejezi la sapat. Au radacinile, naibii, pana in fundul pamantului si, daca raman bucatele in pamant, se inmulteste! :mrgreen: Eu,in zone de-astea cu flori, am ierbicidat fiecare plantuta de volbura in parte, vreo 2 ani la rand si acum iese foarte putina. Cu sapatul n-am rezolvat nimic, pentru ca nu aveam cum sa sap intre trandafiri pana la juma de metru, sa dau de capatul radacinii :evil:
 

Edelweiss

Active Member
Eu in parc am niste floricele la un gard. Din pacate a iesit niste stir printre ele. Nici cu tractorul nu scoti radacina. Pacat ca buruienile nu fac flori frumoase :)
 

victoria222

Active Member
Cu placere, Angela! Bineinteles ca n-ai cum scoate TOATA radacina care se intinde uneori si un metru in adancime, dar eu stiu din proprie experienta ca in locurile in care toamna trecuta am scos buruienile bucata cu bucata, cat puteam sa le scot cu ajutorul unei mini-furci de vre-o 15cm, au iesit muuuult mai putine buruieni pe care le-am invins usor cu cateva pliviri.. ideeea e sa scoti absolut toate radacinile pe care le poti scoate de la suprafata pamantului si apoi sa pui un strat de ceva peste, ca o bariera. In acest fel buruiana nu doar ca se chinuie sa se ridice din adancime la suprafata, dar se loveste de acest strat pe care nu are forta sa-l strapunga :D saraca buruiana :(
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc fetelor. am pus iarba uscata si proaspat taiata dar fara radacini :) sa nu pat iar alta dandanaie :rofl:
sint constienta de faptul ca nu pot sa scot toata radacina dar macar o parte din ea, cit se poate. problema e ca, hoata, are radacinile printre ramurile trandafirilor si acolo mie tare greu sa o scot. mi-am pus manusi, am incercat cu foarfeca ............ nu pot s-o tai/rup/distrug pe toata. in dimineata asta am fost iar pe capul ei 8) si am mai rupt dar.............. eu n-am sa mai pot veni la gradina vreo 2 saptamani si isi va face iar de cap nesuferita :x
 
A

Anonymous

Guest
Este simplu: utilizati Roundup. Daca un flacon de un litru este prea mult, cautind bine veti gasi si flacoane mult mai mici.
Daca nu aveti posibilitatea sa-l aplicati cu pompa (datorita densitatii plantelor), atunci puteti utilizati un pulverizator, sau un penson.
Efectele se vor vedea dupa 3-4 zile.
Aceasta este cea mai eficienta metoda.
Roundup-ul va distruge planta pina la radacina, astfel nu va mai genera o alta generatie.
 

Pocalinda

Member
Sa va expun o situatie. Toata gradina din spatele casei este cuprinsa de buruieni(toate felurile posibile si imposibile) datorita pamantului de umplutura pe care l-am adus. In vreo saptamana voi aduce pamant mai bun, negru, partial de padure, stratul va fi de aproximativ 5-10 centimetri. Unele din buruieni probabil se vor sufoca dar, mai mult ca sigur, altele imi vor iesi prin pamantul bun.

Mai am timp sa ierbicidez incat sa fie eficient? Ce pot folosi sa scap de toate, e ok Roundup? Si daca da in ce cantitate si concentratie la cei 600-700 de metri patrati pe care ii am?

Multumesc mult.
 

thea

Member
Ma alatur intrebarii lui Pocalinda si v-as ruga sa-mi indicati un ierbicid eficient dar care sa se degradeze cat mai repede ca sa nu afecteze pamantul unde doresc sa cultiv in primavara legume.
 
A

Anonymous

Guest
Am mai scris despre Roundup intr-un alt topik.
Tot acolo am postat si link-ul importatoruui si deasemeni am indicat numarul de telefon al agentului lor care deserveste zona Bucuresti si Ilfov (parca).
Produsul este cel mai bun nu numai din Europa ci si din lume. Nu infesteaza solul, fiind omologat in toata lumea.



@Pocalinda, mai intii trebuie sa executati un tratament corect la parcela pe care vreti sa o acoperiti cu un strat nou de substrat. Dupa aproximativ 7-10 zile "se vine" cu pamintul adus de la padure. Si acesta este infestat cu buruieni, asadar va trebui ca sa-i face-ti cel putin 2-3 tratamente.
Dilutia o stabiliti folosind informatia de pe flacon pe care apoi se "transforma" la dimensiunea parcelei dvs. folosind "regula de trei simpla".
Daca-mi amintesc bine se utilizeaza 8-10 ml/ 1l


Un flacon de 1 litru de Roundup ajunge pt. suprafata dvs. de teren, mai si ramine. Nu incercati sa face-ti economie si sa cumperati un produs mai ieftin. Va pacaliti.
 
A

Anonymous

Guest
O sa fiti multumita, atentie nu sint nici agentul lor de vinzari si nici coeficient nu am.
Frunzele se vor ingalbeni dupa 3-4 hai 5 zile, iar de murit definitiv, dupa o saptamina.
Sa aveti grija sa nu ploua dupa tratament cel putin 6 ore, iar dilutia se fie cit mai corecta.
Daca bate cit de cit vintul, montati cu scotch, pe tija pompei un pet caruia in prealabil i-ati indepartat fundul.
Uitati numarul de telefon al dl. Chihaia, agentul (este inginer) din zona dvs:

0726 166 534

Va raspunde mult mai bine decit mine, la toate intrebarile dumneavoastra. Este foarte amabil
 

Pocalinda

Member
Ei nu ma intereseaza astfel de detalii(agent-vanzari-coeficient), important e ca produsul sa-si faca treaba :D .

Revin cu vesti.
 
A

Anonymous

Guest
Toata lumea intelege ca am recomandat un agent de vinzari. Nici vorba.
Este "consilier tehnic".
Vorbind cu reprezentatntul din zona, puteti afla tot felul de detaii tehnice importante: la ce plante poate fi folosit cu succes. care sint dilutiile, cind si cum se aplica, care sint masurile de protectia muncii recomandate, etc. Eventual va poate spune la ce farmacie puteti gasi produsul.

Erbicidele nu au "functie" de insecticid. Asadar nu omoara "gizele". Nu fac apologia Roundup-ului, dar acesta a fost creat in SUA, fiind omologat in toata Europa. Asadar respecta niste standarde foarte inalte. Cei care s-au grabit sa-l "xeroxeze" oferind un erbicid similar, utilizind tot Glifosatul, dar la un pret ceva mai mic, n-au prea reusit.

Sigur, exista si varianta "mecanica" de a extrage dicotilele si monocotilele. Asta presupune un numar restrins de exemplare, ceva timp si spatiu in care sa te poti pozitiona. Eu am "brevetat" o metoda proprie. Ma asez linga "planta nedorita" si cu furtunul in mina, o ud bine la radacina. Dupa ceva timp, incep sa trag de ea, insa tin in continuare jetul de apa orientat spre baza plantei. Datorita apei, nemaiavind rezistenta radacina, iese integral. Se pierde mult timp si te murdaresti serios.
 
Sus