Cu ce combatem buruienile

ghia_don

Active Member
..si nu mai scapi de el :cry: :eek:f: ..
Doar daca este scos cu tot cu radacina inainte de a inflori, dar si asa sansele sa fie eradicat sint destul de reduse. Semintele aruncate in pamint isi pastreaza viabilitatea mult timp si cind apar conditii prielnice incoltesc si iar rasare covorasul :eek:f: ...
 

miki70

Active Member
Asa e, e un cosmar. De aceea voiam un ierbicid care sa il omoare doar pe el nu si plantele de rocarie.
 

veretregn

Active Member
miki70 a spus:
Asa e, e un cosmar. De aceea voiam un ierbicid care sa il omoare doar pe el nu si plantele de rocarie.
pentru că vorbești atât de ușor despre coșmar:

Roundup este nesănătos. Glyfosfaat-ul (substanța activă) nu este neutrală corpului uman. Din contră, reziduurile din alimentele vegetale găsite în round-up afectează organismul uman la nivel celular provocând sterilitate, Parkinson și cancer. Nu am să îți traduc , va trebui să mă crezi pe cuvânt.

http://www.hln.be/hln/nl/942/Economie/a ... nson.dhtml
 
as vrea sa stiu si eu cu ce as putea da ca sa scap de vidra?am in gradina o parte de vidra si nu mai scap de ea,am sapat.o am smuls.o dar tot degeaba k ea iese la loc..imi recomandati ceva....si ptr papadie daca exista ceva,k imi iese mereu printre flori...multumesc
 

Scifficus

Member
Daca ai suprafata mica sau putine buruieni le scoti manual cu o ustensila mica.
Eu am gasit o lopatica de mana ingusta, la varf 2 cm si lunga, vreo 25 cm. Cu ea scot radacinile de buruieni cat pot de jos, 10-15 cm.
Doar cateva au mai aparut anul asta si probabil doar cele care au fost foarte mici anul trecut sau le-am trecut cu vederea.

Ceva asemanator
 

cataliny

Member
Eu ma intreb daca s-a gandit cineva sa foloseasca ingarasamant intr-o concentratie mult mai mare, care stim bine ca arde planta cu radacini cu tot. Probabil ca este mai costisitor dar si mai sanatos.
Nu am incercat dar am mai patit asa ceva cu plantele din balcon, ma gandesc ca poate fi o varianta.
 

adrianam

Well-Known Member
veretregn a spus:
Roundup este nesănătos. Glyfosfaat-ul (substanța activă) nu este neutrală corpului uman. Din contră, reziduurile din alimentele vegetale găsite în round-up afectează organismul uman la nivel celular provocând sterilitate, Parkinson și cancer. Nu am să îți traduc , va trebui să mă crezi pe cuvânt.

http://www.hln.be/hln/nl/942/Economie/a ... nson.dhtml
De cativa ani caut articole care sa vorbeasca depsre efectele Glyfosatului. Asta este primul. Eu am tot stropit buruienelie de la mine din gradina, ca nu am cum sa scap de ele- rugii de mure in special si acum am inceput sa ma lupt si cu pirul. Dupa 4 ani de stropit- in fiecare an stropesc cam de trei ori- pot sa spun ca s-au mai imputinat rugii- cam la jumatate. Dar acum ca stiu ca este asa periculos, nu stiu ce sa ma fac! In zonele in care am gradina cu capsuni si legume nu prea am stropit, am incercat sa-i scot cu radacina dar nu am avut succes! Apar in fiecare an vigurosi si proaspeti! :suparat:
 

adrianam

Well-Known Member
La unii am ajuns la 20-30 cm maxim, dar pe ternul meu de 100 mp, cred ca mai am 400-500 rugi de mure.
Cand m-am apucat eu de gradina asta, prin 2008- cred ca erau 2000-3000 de radacini. De aceea am apelat la ierbicid.
Precizez ca am stropit numai buruienile , pirul acolo unde l-am vazut si rugii de mure. Cam de 3 ori pe vara
O parte a gradinii- adica 250 mp, unde am crezut ca voi planta si legume, am stropit-o mai rar cam o data pe an si am incercat sa scot rugii cu radacina, sapand cat mai adanc. Aici a mers mai bine cu sapatul pentru ca este mai destelenit pamantul, dar in restul gradinii este tare ca piatra si mai mult de 10-15 cm maxim nu pot sa sap.
 

gabriela61

Member
dati-mi si mie o sltie cum scap eu de niste salcami.Tatal mwu i-a taiat acum 2 ani si de atunci fac copii intr-o veselie.I-am curatat in primavara prin radere de la suprafata dar in toamna erau la loc.Si au tendinta sa ocupe cat mai mult teren.
 

tama

Member
la mine gradina=i plina de iarba. la flori este plin cu volbura si pir, bia se mai vad floricelele din buruieni :cry: . as pune glifostim(din asta am) dar nu prea as vrea. ce altceva pot pune? pamantul nu a fost lucrat mai bine de 8 ani si este fff tare. acum dupa ploile astea am incercat sa sap si nu se poate, este fff tare.
sa ma apuc de pensulat fiecare buruiana in parte?
 

Scifficus

Member
Scarificare sau si mai bine, aerare. Balariile nu agreeaza acest tip de tratament. Scarificarea o poti face manual cu o grebla mai aparte, aceea cu dinti tip lamela. Aerarea se face cu un fel de furca doar ca in loc de tepi sunt tevi care decupeaza cepuri din sol. Cauta pe net cum si cu ce se face. E ceva de munca dar si rezultatele sunt bune. Aceste operatiuni se fac de 1-2 ori pe an, scarificarea se pate face mai des. Dupa scarificare se poate reinsamanta cu gazon acolo unde se cere.

Tocmai am confectionat un aerator, mai am doar sa sudez componentele si sa trec la treaba. O sa fac si ceva poze, poate ajuta pe careva interesat.
 

geodezia

Well-Known Member
:x :suparat:
dupa ce ca am dat cu sapa pe juam din gradina de o facusem boboc si trageam nadejde ca oasele mele sa reziste si saptamina sta la cealalta jumatate ce imi vad ochii aseara in gradina ..plina de buruieni ..si doar duminica nu am intrat sa o inspectez ..bineinteles ca am varza de trebuie sa ii pun arac la ea de juma de m ..in urma ploii de simbta si a caldurii de duminica si de ierii pur si simplu buruienile mici de citiva centimetri au explodat
 

nino

New Member
Scarificarea, pentru cine are o suprafata mica, se poste face cu grebla sau cu un scarificator manual, sup. mica inseamna pana la 100 mp, peste 100 e deja munca de chinez cu grebla sau cu scarificator manual, plus ca nu faci ce trebuie pe toata suprafata. Dupa ce tragi de cateva ori la grebla esti fleasca de transpiratie si te cam lasa puterile. Pentru cine vrea treaba de calitate va recomand un scarificator pentru gazon pe benzina sau electric de la Wiking. Cine a vazut cum si ce face acesta stie despre ce vorbesc. Cine nu am sa postez niste imagini de exemplu pentru curiosi.

Spor la treburi si gradinarit maxim!
 

Floricel Raul

New Member
Dupa proverbul "Omul sfinteste locul".Prin munca, reusim sa ne insanatosim iar organismul nostru are nevoie de asta.De asta batranii ajung pe la 80-90 de ani,datorita muncii pe care o fac in fiecare zi la tara.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
.Prin munca, reusim sa ne insanatosim.
Da, da si nazistii aveau la intrarea in lagare lozinca "Arbeit macht frei" :rofl::rofl::rofl: Te insanatoseste daca nu e prea multa, sigur ca pentru cine vine de la oras la cabana de la tara in week-end, mai planteaza 3 rasaduri, mai rascoleste carbunii de la gratarul cu mititei si se mai uita seara la stele! Eu uneori ma simt ca-n lagar, la cata munca am! ;-))
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dupa proverbul "Omul sfinteste locul".Prin munca, reusim sa ne insanatosim iar organismul nostru are nevoie de asta.De asta batranii ajung pe la 80-90 de ani,datorita muncii pe care o fac in fiecare zi la tara.
Ma bucur ca un tanar de 28 de ani gandeste asa desi sunt multe de povestit dar nu e topicul adecvat.
Ca sa revenim la buruienile noastre >:) ma apuca groaza cand ma gandesc ca vine primavara si sunt nevoita sa stau sa smulg necontenit la ele :punch:
Am una care se intande si nu se mai opreste...:cry:
 

Floricel Raul

New Member
Fara groaza in gradina sa nu speriem plantele :)
Sa nu uitam de iarba grasa ( Portulaca Oleracea ) care am auzit ca ar fi buna de adaugat in salata ( singura planta cu frunze verzi care contine o cantitate mare de acizi grasi Omega 3 ).Nu am incercat dar anul acesta o sa ai fac proba , sa vedem ce iese.Am sa va dau de stire :smirk:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu am cat pentru a deschide un magazin de plante >:).O culege frecvent o prietena care face salata din ea.Eu nu pot sa mananc ce stiu ca scot drept buruiana .Chiar daca aduce omegi :nod:
 
Sus