cum sa scap de ciupercile crescute in gazon

monicas

New Member
Buna ziua!

As vrea sa va cer ajutorul intr-o problema tot mai deranjanta. Gazonul nostru a fost napadit de ciuperci. Avem sistem de irigatie, asa incat gazonul este permanent udat si probabil pe fondul acesta de umezeala au aparut ciupercile, care acum se raspandesc foarte tare din pacate. Exista vreun fungicid cu care as putea da, care sa nu dauneze ierbii?

Multumesc mult de tot,
Monica
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si noi am avut ciuperci intr-un colt umed de gradina. Cum s-a echilibrat umezeala, au disparut ciupercile.

Cred ca ar trebui udat mai rar gazonul.
 

monicas

New Member
Din pacate nu cred ca va merge doar prin udare mai putina. Sunt enorm de multe deja (e drept ca si suprafata cu gazon e mare, vreo 500-600 mp). De fapt ele existau (in numar mai mic, e drept) si vara trecuta, pe 40 de grade si seceta... Acum pe vremea asta nici nu udam asa mult gazonul, doar o data pe zi, iar cand ploua nu se uda deloc, ca are senzor de ploaie. Dar oricum dimineata si cand nu udam e ud gazonul de la roua... Cred ca fara ceva tratament nu prea avem cum sa mai scapam de ele. :((
 

monicas

New Member
Nu stiu ce e aeratorul, m-am uitat pe net si daca am inteles bine e totuna cu scarificatorul? Adica aparatul acela care seamana cu o masina de tuns si indeparteaza iarba moarta etc.? O data pe an il folosim, avem o firma care vine primavara sa scarifice gazonul si sa il dea cu ingrasamant, am facut procedura si in primavara asta, acum vreo 6 saptamani.
 

veretregn

Active Member
monicas a spus:
Nu stiu ce e aeratorul, m-am uitat pe net si daca am inteles bine e totuna cu scarificatorul? Adica aparatul acela care seamana cu o masina de tuns si indeparteaza iarba moarta etc.? O data pe an il folosim, avem o firma care vine primavara sa scarifice gazonul si sa il dea cu ingrasamant, am facut procedura si in primavara asta, acum vreo 6 saptamani.
Felicitări.
 

alfa

Active Member
Si firma specializata ce parere are? Nu au solutii?

Poti sa dai cu fungicid. De ce crezi ca dauneaza ierbii? Fungicidul e contra ciupercilor, nu contra ierburilor.
 
Sus