cum sa scapi de serpi

Mali_

Member
(Nu stiu daca la sectiunea asta trebuie postat, daca gresesc, rog moderatorii sa il mute unde considera de cuviinta)
Eu mi-am facut casa spre marginea orasului, pe locul unde inainte a fost via bunicului si sunt inconjurata de vii si lanuri de porumb. In conditiile astea, asta vara am intalnit intr-o singura zi vreo 4 serpi in curte. Stiu ca nu sunt periculosi, dar eu am o fobie fata de ei. De atunci am mai avut altii in iaz. Am aruncat niste naftalina in iaz si o perioada nu au mai aparut (am citit ca nu suporta mirosul de naftalina). Dar anul acesta iar am vazut unu in iaz. Stie cineva vreo metoda sa scap de ei? Mi-e teama si nu e chiar placut sa nu te simti in siguranta in propria casa. Plus de asta, copilul meu are 2 ani si 9 luni, nu stiu cum ar reactiona la vederea unuia, dar nu mi-ar placea sa fie muscat de sarpe, chiar daca nu sunt veninosi.
Apreciez orice fel de idee, pentru ca sunt dispusa sa incerc orice.
 

iris

Active Member
In primavara anului trecut ne-am amenajat un mini iaz in curte, am "plantat" in el si cativa pestisori, plante in jur frumos ce mai. Da pana in vara cand iesind in curte cu baietelul care in acea perioada avea 1 an si 6 luni o ia la fuga spre scarile unei anexe unde uitasem cu o seara inainte un sac cu cartofi sub care sa ascuns un sarpe( tin sa mentionez ca , curtea mea este complet betonata avand doar o fasie de pamant de 1m pe 5 m lungime, deci nu am tufe sau boscheti sub care si-ar putea face casa un sarpe)Nu pot sa va descriu ce speriata am alergat dupa copil el crezand ca o fi vre-o jucarie intinzand mana spre el.Culmea e ca sarpele nu parea deloc speriat sa incerece sa se ascunda ba din contra scotea capul de dupa sac si sasaia la noi. Sarpele venise la apa fiind foarte cald afara asa ca am desfiintat iazul. :(
 

Mali_

Member
Eu stiu ca se spune ca sunt inofensivi, in sensul ca nu au venin. Dar de muscat, pot musca si astia. Iar dupa o perioada de hibernat stiu ca sunt mai artagosi. In plus de asta frica mea fata de ei este irationala, este o fobie. Am incercat sa ma lupt cu aceasta teama, dar vara trecuta cand i-am vazut in curte mi s-au blocat picioarele, nu ma mai puteam misca si am izbucnit in plans, pentru ca nu mi se intampla sa sa simt atat de neajutorata cum m-am simtit atunci. Am cosmaruri cu ce s-ar intampla daca ar intra in casa.
 

fixpix

Active Member
vai mihai... nu trebuia sa pui intrebarea astaaaaaaa...
:rofl:
fiecare avem fobii...
io am una da nu prea nasoala. cu apele deschise... lacuri, rauri, mare, etc...
cred ca am vazut prea multe filme cu rechini :)
da de aia tot intru in ele ca nah... imi place apa!
 

Mali_

Member
Chiar ca nu trebuia sa pui intrebarea asta, Mihai!
Ma trec fiori pe sira spinarii cand ma gandesc. Tu nu ai nicio fobie, ca sa poti intelege ce simt?
 

mihai_c

Member
Nu numai, dar in serpii pe care ii gasim prin curte sunt serpi de casa, nu altceva.

Cat despre fioroasa vipera, putini stiu ca nu este agresiva, iar cazurile de muscaturi de vipera sunt intodeauna accidentale, oamani care au calcat pe ele, au incercat sa apuce ceva de langa vipera fara sa o observe etc. Am auzit tot felul de tampenii cu vipera care sare la gat etc... in realitate raza de atac a unei vipere este de aproximativ 25 de cm. Chiar si muscat de vipera sansa de a muri este mica, statistic doar 1 caz din 10 de muscatura de vipera este mortal.

fixpix a spus:
lol. dar pe la noi numai serpi inofensivi exista?
:)
 

Mali_

Member
Ai dreptate, sa stii ca m-am informat si eu intensiv despre speciile de serpi de la noi din tara. Eu nici nu vreau sa ii omor, as vrea doar o solutie sa nu mai vina la mine in curte.
Pe de alta parte, chiar inofensivi, nu vreau sa vad copilul muscat. Il las sa se joace cu caini, cu pisici, cu ce vrea el, dar de serpi imi este frica. Este senzatia aia tampita ca nu au picioare si ca se pot deplasa prea repede pentru situatia lor.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
mihai_c a spus:
Ce s-ar intampla daca ar intra in casa? :rofl:
Din batrani se spune ca fiecare casa are un sarpe.Eu cand eram mica auzeam mereu un ticait atunci cand trebuia sa-mi fac somnul de dupa amiaza obligatoriu.Desi nu era niciun ceas in camera eu nu puteam adormi din cauza ticaitului.I-am spus bunicului si el mi-a zis:dormi linistita Lala ca ce auzi tu e sarpele casei.Dupa povata dormeam bine.

Se poate sterge postarea fara nicio o problema.

ps mai sunt si pustioaice cu sange de vipera :rofl:
 

mihai_c

Member
Probabil erau cariile, ele poduc acel zgomot asemanator cu un ticait atunci cand se hranesc cu lemn... :D

Mnina a spus:
mihai_c a spus:
Ce s-ar intampla daca ar intra in casa? :rofl:
Din batrani se spune ca fiecare casa are un sarpe.Eu cand eram mica auzeam mereu un ticait atunci cand trebuia sa-mi fac somnul de dupa amiaza obligatoriu.Desi nu era niciun ceas in camera eu nu puteam adormi din cauza ticaitului.I-am spus bunicului si el mi-a zis:dormi linistita Lala ca ce auzi tu e sarpele casei.Dupa povata dormeam bine.

Se poate sterge postarea fara nicio o problema.
 

Mali_

Member
E foarte greu de gasit un arici. Sunt animale protejate de lege si nu se comercializeaza. O data am gasit unu pe sosea si l-am luat, dar pana a doua zi disparuse.
Zilele trecute pe deasupra curtii trecea un stol de berze foarte frumoase. Si eu ma rugam sa isi faca si la mine cuib sa ma scape de sarpe. :rofl:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Arici gasiti multi si puiuti in parcul din Carmen Silva,va roaga chiar sa-i luati,asa sun t de blanzi.
 
Sus