Cum scap de dud?

miki70

Active Member
Incerc de 2 ani sa scap de un dud, acum 10 ani a mai fost taiat odata dar gradina blocului fiind neglijata au crescut alte 2 tulpini care au ajuns pana la etajul 2. Pe o portiune de 5x5 sunt un tei, un dud, un nuc, un smochin si un alt copac f batran . Dintre ac am ales sa elimin dudul deoarece face multa murdarie si radacinile lui nu dau voie altor plante sa creasca. Anul trecut i-am pus 5l motorina si un pachet soda caustica dar degeaba. In primavara 5l motorina si un pachet de soda caustica , tot degeaba. De taiat nu prea pot pt ca e f inalt si se va distruge gradina.
 

sicora fabian

Active Member
Poate ma vor scrie ceilalti pe toaca! :rofl:
La baza tulpinii, scoate-i un inel de coaja de vreo 10 cm latime, dar sa te asiguri ca n-a mai ramas coaja deloc!
5/5 nu este deajuns nici pentru tei! Trebuie sa elimini si nucul, altfel ii va ucide pe toti . . . :evil:
 

miki70

Active Member
sicora fabian a spus:
Poate ma vor scrie ceilalti pe toaca! :rofl:
La baza tulpinii, scoate-i un inel de coaja de vreo 10 cm latime, dar sa te asiguri ca n-a mai ramas coaja deloc!
5/5 nu este deajuns nici pentru tei! Trebuie sa elimini si nucul, altfel ii va ucide pe toti . . . :evil:
Multumesc pt raspuns, deci tb sa-l dezbrac si atat :) Nucul nu cred ca pot pt ca e protejat de lege, nu e f matur, e pana la etajul 1 crescut si a iesit singur.
Am uitat sa mai enumar pe suprafata asta si alti 2 corcodusi mari pana la et1 :( I-am mai tuns eu in f an ca de nu se facea padure. :)
 

miki70

Active Member
sicora fabian a spus:
Poate ma vor scrie ceilalti pe toaca! :rofl:
La baza tulpinii, scoate-i un inel de coaja de vreo 10 cm latime, dar sa te asiguri ca n-a mai ramas coaja deloc!
. . . :evil:
Trebuie neaparat la baza? Nu pot sa-l dezbrac la baza deoarece ac dud a dat din altul taiat cu ani in urma care acela e uscat, nu pot sa-i fac un inel :(

M-am gandit sa-i fac cateva gauri cu bormasina, sa introduc cu o siringa soda sau motorina. Crezi ca e o idee buna?
 

dorinas

Member
Nu mai pune soda caustica ca omori toate plantele (se pare ca numai dudul nu) si e pacat. Se infiltreaza in panza de apa si e f. poluanta. La fel si motorina.
 

Aura

Member
mikishor a spus:
M-am gandit sa-i fac cateva gauri cu bormasina, sa introduc cu o siringa soda sau motorina. Crezi ca e o idee buna?
Brrr, ce ideeeee.. :eek:
Asa pomisor frumos cu fructe bune pt dulceata si care se gaseste cam rar in ultimul timp, voi vreti sa-l "kilariti", sa-l omorati :? Sper ca mai traieste...sau cel putin, n-a trecut prin asa chinuri....
Ai putea sa te "joci" putin cu tulpina lui si cu ramurile, sa faci ceva gen "salcie plangatoare". Stiu ca exista un astfel de dud dar nu-i cunosc numele.

Aura
 

miki70

Active Member
Pomisorul asta ajunge pana la etajul 2. Face mizerie multa pe jos, se aduna multe muste :( , plantele care sunt in jurul lui mor de sete iar de cules nici cu scara nu ajung. Inca nu a murit dar sper ca la anul sa nu mai infrunzeasca.
 

Floria

Active Member
MUltumesc Fabian ! si eu am doi copaci crescuti aiurea la bloc, care sunt vesnic plini de omizi incat toamna nu mai au frunze deloc. Arata foarte inextetici, as putea sa pun in locul lor Albizia sau Paulownia.
Pot sa le fac operatriunea descrisa de tine acum sau la primavara ?
 

Aura

Member
mikishor a spus:
Pomisorul asta ajunge pana la etajul 2. Face mizerie multa pe jos, se aduna multe muste :( , plantele care sunt in jurul lui mor de sete iar de cules nici cu scara nu ajung. Inca nu a murit dar sper ca la anul sa nu mai infrunzeasca.
Te inteleg si pe tine, Mikishor, asa este cum zici, dar si saracul copacel... :(
Ce-i drept exista multe plante frumoase care-l pot inlocui. Nu-mi amintesc pe ce post pusese cineva o fotografie cu o imensa Wisteria Sinsesis inflorita care mai ca ajungea pana spre acoperisul blocului...si vai ce bine dadea....parca din Oradea era fotografia. :gandit:

Aura
 

miki70

Active Member
Toti copacii sunt frumosi daca sunt pusi cum trebuie. La mine in gradina sunt gramada pusi pe 6m patrati: 1 salcie f f mare, 1 tei, 1 nuc, 2 corcodusi si dudul care e cel mai uracios. Dc il vrei vino si ia-l , ti-l fac cadou :) Am 2 hortensii, o clematita si un smochin pusi in preajma dudului care mor de sete daca nu le pun apa la 2 zile, dudul face radacini foarte dese, ca o panza si asfixiaza bietele plante. Smochinul are 3 ani si face doar 1 smochina/an :( .

Wisteria am pus sa se catere in salcie :wink:
 

miki70

Active Member
Eu stiu ca nu este, nucul e protejat de lege. Sa nu-mi spui ca nu am voie sa tai dudul. Mai am un nuc tanar la 2 m de dud care creste cocosat, pe care il tai? Sau ii las pe toti sa creasca sa fie o padure salbatica langa bloc ?
 
Sus