Cum se produce arpagicul?

veretregn

Active Member
Cine știe cum se produce arpagicul?

Am mai multe soiuri de sămânță de ceapă... cumaș putea să obțin arpagic din ele?
 

ghia_don

Active Member
In martie pui semintele in pamint, pe rinduri. Faci santulete cam de 2 cm adincime si semeni, dar ai grija sa nu fie prea dese semintele ca nu reuseste sa creasca arpagicul cum trebuie. Nici daca e prea rar nu e bine, ca atunci creste prea mult si daca depaseste 2 cm in diametru devine florifer. Lasi 15-20 cm intre rinduri, sa poti plivi , ca o sa ai treaba migaloasa printre firele de arpagic.
Se recolteaza cind tulpina s-a inmuiat la baza , iar frunzele s-au ingalbenit, de obicei la sfirsitul lui iulie.
 

anknic

Active Member
vezi ca daca-s seminte de ceapa esalota aia nu face arbagic, ci direct ceapa din primul an.
 

anknic

Active Member
nu! asta iti spuneam: din semintele de esalota nu se face arpagic, iese ceapa direct. plus ca din semintele de ceapa de apa se fac rasaduri.
 

veretregn

Active Member
anknic a spus:
nu! asta iti spuneam: din semintele de esalota nu se face arpagic, iese ceapa direct. plus ca din semintele de ceapa de apa se fac rasaduri.

nu mă gândeam la șalote. deși există un soi de arpagic mare și de șalote... care se pune și apoi începe să se divizeze...

ce este ceapa de apă?
 

anknic

Active Member
de fapt aia care iese din samanta nu e esalota (m-am zapacit), se cheama ceaclama. e ceapa de samanta si nu face arpagic. nu e nici ca aia 7 frati(sau hagima). semintele de ceapa ceaclama sunt mai mici decat bulbilii din floarea de ceapa, bulbili din care se obtine arpagicul.
 
Sus