Cum trebuie puse semintele de pin pentru ca acestea sa se prinda?

Jilu

New Member
Am facut rost de pin de Alep, pin negru, zambru si pin normal de padure.
Cum le plantez si cum ar trebui sa fie solul?
 

lelia

Well-Known Member
Nu inteleg de ce ai facut rost, de seminte sau de butasi? indiferent ce ai nu este momentul propice înmulțirii pinului, acum.
 

gomez99

Well-Known Member
eu am procedat ca mai jos
se pun semintele de pin in apa la temperatura camerei 24 ore.
se umezeste bine un servetel de hirtie, se impatureste si se pun semintele de pin intre pliuri, in asa fel incit sa fie acoperite macar de un strat de hirtie umeda
se pune totul intr-o punga de plastic cu fermoar si se pune in frigider. se verifica cam din 2 in 2 saptamini si se indeparteaza eventualele portiuni afectate de mucegai
cam in 3 luni incoltesc. se scot cu grija cele incoltite si se transplanteaza (chiar si cu bucatile de servetel) fiecare intr-un ghiveci cu amestec foarte afinat de turba.
se mentine ghiveciul cu turba umeda la temperatura camerei 2 saptamini, apoi se poate scoate afara dupa ce trece pericolul de inghet la semiumbra (lumina numai dimineata pina la ora 12. dupa primul an pot fi transplantate in ghivece cu pamint pentru conifere.
 

Jilu

New Member
Nu inteleg de ce ai facut rost, de seminte sau de butasi? indiferent ce ai nu este momentul propice înmulțirii pinului, acum.
Da, seminte.


Gomez99, cum zici tu se procedeaza la speciile noastre locale. Insa pinul de Alep creste si se inmulteste intr-un mediu cald. Am facut prostia de a lua conuri inchise, noroc ca am luat la intamplare doua deschise care erau pline de seminte.

La ala nu cred ca trebuie temperaturi foarte reci. Poate confirma cineva daca trebuie tinute la rece semintele de pin de Alep?
 
Sus