cumpar planta de vanilie

hirosima

New Member
De mult timp sunt in cautarea unei plante de vanilie si nu se gaseste. Daca cineva are de vanzare, tare mi-asi dori sa am una in casa mea.
 

LadyBug

Well-Known Member
da, vanilia este orhidee, eu am 4 soiuri, dar nu toate fac pastaile care se consuma, oricum ale mele sunt prea mici ca sa faca pastai, abia dupa ce au 3 metri fac flori, care trebuie polenizate artificial, ca nu sunt insecte care le polenizeaza, e complicat procesul, asa ca daca doresti pastai nu te astepta la mare lucru. Am auzit ca ungurii aduceau plante mari cu pastai la expozitiile lor, dar eu n-am fost nicodata in Ungaria.
 

hirosima

New Member
Eu asi vrea planta care sa faca si pastai de vanilie care se vor putea consuma, chiar daca procesul de polenizare e complicat.
 

LadyBug

Well-Known Member
E foarte frumoasa a ta, doina, de cand o ai? Ale mele au perioade in care cresc apoi stagneaza. A-propos de planta de vanilie, si eu vreau sa cumpar dar ale soiuri, deosebite, fata de ce am eu(am vanilie variegata, vanillia imperialis, vanilla aphylla si vanilla chamoensis - nu mai stiu exact ultima cum se cheama) , dar nu am intrebat aici pt ca nu cred ca voi gasi in Ro.
 

Valeria

New Member
Daca are cineva o plantuta de vanilie, as fi incantata sa o achizitionez! I-mi doresc de mult o plantuta de vanilie!

Multumesc mult!
 

anknic

Active Member
daca mai vrea cineva vanilie sa ma anunte. am o planta de vreo 4 m pe care trebuie sa o cam tund...
 

adrianam

Well-Known Member
Ai reusit sa obtii pastai? :)
Am avut si eu una, care a supravietuit cateva luni. Mi se pare cam pretentioasa. :(
 

anknic

Active Member
nu, nu a inflorit niciodata...doar creste...mie nu mi se pare pretentioasa in sensul de crestere/ingrijire.
 
Sus