Cumpar sau primesc in dar rizomi lacrimioare, in jur de 40 bucati. Ofer la schimb stoloni capsuni

edelweib

New Member
Caut rizomi lacrimioare, ofer la schimb stoloni capsuni care rodesc tot timpul anului (i-am inmultit dintr-o bucata cumparata in urma ofertei de la TV care promitea capsuni urcatori, nu-s chiar ceea ce pretindeau ei dar rodesc intr-adevar f mult si drajoneaza puternic inspre toamna).
 

doina2009

Member
Pai daca sunt lacramioare crescute in gradina, vreau si eu contra cost, de cumparat am cumparat din magazine dar nu au mai reinflorit.
Multumesc.
 

edelweib

New Member
D-na Doina, eu nu cred ca ar trebui sa fie diferente intre rizomii cumparati din magazin si cei scosi din gradina, de ce n-ar reinflorii cei cumparati?
 

cristinaf

Well-Known Member
Asa slab reinfloresc si cele de gradina, ca sa zic asa. Se indesesc frunzele, dar flori fac unde si unde cate una.
 

edelweib

New Member
Mai vreau lacrimioare, oare cum trebuie sa le pastrez pana la toamna? Stolonii de capsuni acum incep sa se inmulteasca, probabil in 3-4 saptamani vor fi inradacinati, astia oare rezista pe drum daca-i vara?
 
lacramioarele, dupa primirea coletului, cred ca pot fi plantate direct in locul definitiv... cat priveste stolonii de capsuni, am inteles ca prin august este bine sa fie plantati; daca ii trimiteti cu putin pamant la radacina si impachetati cu grija, cred ca rezista transportului :)
 

edelweib

New Member
Bine, atunci ramane sa mai vorbim la inceputul lui august, noi ajungem din concediu in 4-5 august. Atunci o sa pot pregati stolonii si sa vi-i trimit. D-voastra cand scoateti lacrimioarele? Se poate tot atunci?
 
e posibil sa le scot mai devreme. cand le am pregatite, solicit eu adresa; sau puteti sa mi-o dati de pe acum; nu stiu cate voi avea disponibile, dar vedem... :)
 
Sus