Curcuma alismatifolia

sarselia

Active Member
Moderator
Dorinas ziceai ca ai o curcuma care doarme cateva luni pe an iar mai pe urma te incanta cu florile ei.
si eu am una din aceasta vara si nu prea stiu ce sa fac cu ea acum ca vine iarna.
nu prea mai are frunze si cele pe care le-a mai avut erau galbene asa ca i le-am taiat.
ma gandesc ca trebuie tinuta intr-un loc mai racoreos, nu?
dar cu lumina sau fara?

multumesc tare!
 

sarselia

Active Member
Moderator
eu am cumparat direct planta.
dar vazusem pe undeva pe net ca se vand si rizomi

dar cred ca nu la noi....
 

dorinas

Member
Eu am cumparat rizomi de la Eutopia Gardens.
Eu dupa ce ii tai frunzele o tin in logia de la bucatarie sub o masuta, are lumina dar nu-i foloseste daca n-are frunze deci cred ca poti s-o ti si la intuneric. Nu se tine la racoare ci la caldura si se uda cam o data pe luna, dar nu tare.
 

sarselia

Active Member
Moderator
mersi tare de ajutor.
eu ma gandeam sa o duc in pivnita unde e rece la iarna dar daca zici tu ca ii trebuie caldura nu o mai duc sa nu moara bulbii.

si da ai dreptate pe Eutopia Gardens am vazut si eu bulbi.

dar erau scumpi, nu?
cred ca floarea mea a fost vreo 20 ron si a avut vreo 10 flori.
ce-i drept erau cam pe duca dar nici scumpa nu a fost.
 

gomez99

Well-Known Member
20 roni nu e rau, daca se multiplica macar de 2 rizomi pe an. ca e tare buna...
da decit utopia, mai bine bazarul din istanbul.
 

dorinas

Member
Cu multiplicarea nu stiu ce sa zic ca la mine nu s-a multiplicat, am avut un rizom si in fiecare an face unul nou iar cel vechi se usuca, se stafideste uite asa:

O am de 3 ani si in fiecare an am avut doar o planta.
 
D

dyayzh

Guest
Felicitari! E o planta foarte frumoasa si ce are poza de iti ceri scuze |?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Am si eu o curcuma din primavara si acum doarme adica au disparut toate frunzele.
o ud din cand in cand si o tin cam la 21 de grade.
vroiam sa va intreb pe voi cele care aveti pe cand intra in vegetatie sau cum trebuie procedat atunci.
trebuie udata mai des si adusa mai la lumina sau?

multumesc mult!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Revin si eu cu intrebarea legata de Curcuma.
As vrea sa va intreb pe voi cei acre o aveti de mai multi ani pe cand se poate readuce la viata?
Ca ma mananca degetele nu de alta numai nu stiu daca e bine sau nu...
:? :? :? :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vreau sa stiu daca aveti rizomi de curcuma si cand incepeti sa le dati apa???Ai mei cumparati in iarna trecuta stau in pamant uscat,cuminti.As vrea sa stiu daca e momentul sa ii ud putinel.
Cine stie? :gandit: Cine raspunde? :wasntme:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Am avut acum vreo 3-4 ani. Mi-au inflorit. Nu a evoluat cine stie cat. Nu am fost prea incantata de ea. Am incercat s-o trezesc anul urmator, dar a fost de alta parere... Daca ai scos-o la lumina si caldura zic ca ai putea s-o uzi. Da-ne de veste care e urmarea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Uite ca transfer jardiniera la caldura ca a stat pana acum la racoare .Lumina dar racoare.Sunt si eu curioasa cum va fi...:gandit:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nici pana azi nu a vrut sa rasara nimic.Am scormonit pamantul .Sunt intregi dar fara cornite :D
 

Nicola

Member
Si eu am avut. Planta cumparata. A inflorit frumos. Toamna s- a uscat, din pacate in ghiveci nu mai era nici urma de bulb..
 
Sus