Cycas din seminte !

radu

Member
Am ceva probleme cu niste seminte de Cycas panzhihuaensis. Adica germineaza destul de repede, dar dupa ceva timp radacina de 4-5 cm putrezeste. E cumva din cauza temperaturii ? Am o sera incalzita de jos electric, iar temperatura la baza variaza intre 30-35 grade C .
Daca totusi radacina a putrezit iar samanta este tare, sa arunc samanta ? Mai este vre-o sansa sa dea alta radacina ?
Si as mai avea o intrebare, daca temperatura de germinare a unei seminte e intre 25-30 grade, eu pot ridica temperatura la 33 grade ? Si asta pentru ca am si alte seminte in minisera cu temperatura de germinare intre 30-35 grade !

Multumesc mult de tot !
 

michaela

Active Member
Nu cred ca temperatura ridicata a fost problema, ci mai degraba impletirea ei cu umiditatea; la temperaturi mari si umiditate ridicata se dezvolta foarte repede fungi.....
samanta de cicas se infige pe jumatate in substrat si se fac pulverizari dese nu sol foarte umed...
Parerea mea daca a putrezit acea radacinuta nu mai ai sanse sa obtii planta din acea samanta :(
 

kentanu

New Member
La Cycas panzihuaensis temperatura de germinare trebuie sa fie intre 23-30 grade celsius,am citit pe un site de limba chineza(cu traducerea in romana).
 
Sus